Domů
Emise CO2
Sociální klimatický fond má pomoci s energetickou chudobou Rumunska
emise, lokální vytápění. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Sociální klimatický fond má pomoci s energetickou chudobou Rumunska

Rumunsko mezi lety 2026-2032 obdrží 9,25 % (6 miliard eur) z finančního balíčku Sociálního klimatického fondu ve výši 65 miliard eur. Financování má zmírnit potenciální negativní dopady mechanismu uhlíkové daně ETS2 na domácnosti, zejména ty, které jsou ohroženy energetickou nebo dopravní chudobou.

Rumunsko, které bude jedním z největších příjemců prostředků ze Sociálního klimatického fondu (SCF), musí podle zprávy Centra pro studium demokracie (CSD) využít tyto prostředky na investice, které podporují zranitelné skupiny a občany v energetické nebo dopravní chudobě, uvádí server Euractiv.

Financování totiž vytváří "velkou příležitost ke snížení vysoké míry energetické chudoby zaznamenané na národní úrovni, pokud budou správně identifikovány zranitelné kategorie spotřebitelů," uvedla Andreea Vornicu.

Zpráva CSD ve spolupráci s polskou organizací Wise Europe a německou Adelphi zdůrazňuje potřebu směřovat tyto prostředky do investic, které podporují zranitelné skupiny. Země střední a východní Evropy, včetně Rumunska, jsou označeny za země, které vyžadují zvláštní pozornost kvůli vysoké míře energetické chudoby.

Domácnosti

Podle oficiálních údajů Národního statistického úřadu se v roce 2022 nacházelo v energetické chudobě 37 % rumunských domácností. Jedním z nejdůležitějších úkolů pro úřady v nadcházejícím období je tak identifikovat nejzranitelnější skupiny.

V Rumunsku jsou například domácnosti, které jsou závislé na vytápění plynem. Připravovaný systém uhlíkové daně by mohl vést k dodatečným nákladům promítnutým do účtů za energii, což by mohlo prohloubit stávající energetickou chudobu. Zpráva CSD odhaduje, že uhlíková daň ve výši 70 eur za tunu CO2 by mohla zvýšit celkové výdaje domácností až o 5 %.

Systém ETS2 však nepřímo ovlivní i další typy domácností, takže "je velmi potřebné vypracovat programy přizpůsobené energetickým potřebám domácností s nízkými a středními příjmy, které jsou zranitelné vůči jakémukoli zvýšení cen," říká Andreea Vornicu, jedna z autorek zprávy.

Citlivé oblasti

Domácnosti s nízkými příjmy jsou sice méně přímo zasaženy vzhledem k jejich závislosti na palivech, která nejsou součástí systému ETS2, jako je dřevo, ale i tak mohou pocítit nepřímé dopady prostřednictvím zvýšené poptávky po alternativních palivech a jejich cen.

Domácnosti se středními příjmy, které postrádají značnou ekonomickou flexibilitu, budou přímo ovlivněny změnami cen vyvolanými systémem ETS2 a budou potřebovat vládní podporu, aby mohly přejít na nízkouhlíkové způsoby vytápění a realizovat dlouhodobá opatření, jako je modernizace budov.

Zpráva předpovídá, že domácnosti s nejvyššími příjmy budou nejvíce zasaženy v odvětví dopravy, kde dojde ke zvýšení celkových výdajů o přibližně 4 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
3. duben 2024, 10:56

Místo toho, aby chudému Rumunsku dál dovolili užívat velmi levná fosilní paliva, do té doby než se finanční příjmy Rumunů přiblíží příjmům obyvatel západních států v EU, bude skupina vyvolených rozdělovat peníze vybrané od každého v Rumunsku, kdo bude dál pálit fosilní paliva.

To není Kocourkov, to je mnohem horší, zcela asociální.

Petr
3. duben 2024, 21:34

Co je na fosilních palivech levného?

Baton David
4. duben 2024, 07:18

položte si tu otázku inverzně: co je fosilních palivech drahého? a odpovězte si: povolenky. A nejspíš si tedy dovtípíte co je na fosilních palivech levného

Jan Veselý
4. duben 2024, 12:57

Ropa je drahá, protože její cenu určuje kartel OPEC+ a na Ukrajině teď platíme velké peníze za to, že jsme dlouhé roky penězi za ropu financovali jeden agresivní režim. O tom, kolik peněz stála západní státy angažmá v Perském zálivu ani nemluvě.

Uhlí? Jste jeden z těch, co si myslí, že Litvínov a Frenštát pod Radhoštěm vlastně existovat nemusí?

Pravoslav Motyčka
4. duben 2024, 00:08

Typické přání občanů je , aby stát zařídil levné energie a oni nemuseli dělat nic :) Jenže takové přání nevede ke splnění klimatických cílů EU a pokud třeba u nás 4 z 5 občanů volí strany , které podporují naše členství v EU , pak je takové přání k v kontextu chování u voleb k smíchu. Takže je třeba především přemýšlet koho volit a proč. A když volíte 5 koalici nebo ANO , pak nemůžete chtít levné energie. Musíte doufat v zelené zítřky v omezování masného průmyslu , zemědělství v inkluzi , genderismus. Jinými slovy pokud si lidé nenajdou 10 minut na to , aby se podívali co jsou jejich preferované strany zač , tak se potom diví koho vlastně volí :)

Jan Veselý
4. duben 2024, 13:01

A koho doporučujete? Z těch, co jste neřekl tam jsou - strana loserů a fašounků, potrefení libertariáni, komunisti, monarchisti a strana s nekonečným názvem blázna Cibulky.

Pravoslav Motyčka
4. duben 2024, 22:39

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Já nikoho nedoporučuji , ale jen konstatuji , že volit stany ,které nemají v programu výstup z EU znamená výše uvedené. Ať si každý vybere podle svého uvážení. Ale opravdu nechápu překvapení lidí nad tím, že jejich strana plní svůj program. A stačí se podívat do Švédska jak to vypadá v zemích , které jsou v této "cestě" dál , dříve země s minimální kriminalitou , dnes no go zóny muslimské gangy , 6 násobný počet nahlášených znásilnění jen mezi lety 2017 a 2019. nebo Francouzká předměstí , to je cesta kterou jdeme a k tomu také vede volba jakékoli unionistické strany. Stejně jako výše popsané abych se neopakoval , takže pokud toto nechcete musíte volit kohokoli jiného a nebo ne a pak nedivte výše uvedenému to je celé co chci říct , koho máte nebo nemáte volit to je skutečně na Vás.
.

jiri sekerac
3. duben 2024, 21:49

jak to asi muze probihat, kdyz nasi obcane v dotacni energeticke a socialni chudobe nemaji na rozdil od solventnich zadne limity spotreby

Vítězslav Novák
4. duben 2024, 10:04

Zdanit, dotovat, zdanit, dotovat, zdanit,...

Evropská kocourkovská unie.

Jan Kropáč
4. duben 2024, 19:48

Pálení čehokoli co nejde obnovit je zločin. Že je to zatím je levné je dáno snadnou dostupností a ignorování negativních zdravotních a ekologických dopadů (neplatí se recyklace odpadní chemie). TO jsme se učili už na základní škole v roce 1980. Do dneška na to kašleme.

Někdy mám chuť vzít svoje fosilní rodiče k dírám na severu a ukázat jim důsledky jejich životního tepla a světla. Chemii pak pocítí(me) všichni v rakovině.

Milan Vaněček
4. duben 2024, 20:59

Vy jste se to učil v osmdesátých letech na základní škole, já s kolegy jsme v Praze udělali náš prvý fotovoltaický článek v roce 1983, ale výzkum-vývoj-průmyslová výroba-robotizovaná průmyslová výroba, to zabralo ve světě desítky let a teprve díky Číně nastala velkovýroba levných účinných fotovoltaickcýh panelů a umožnila, díky levné ceně, ten obrovský rozmach principielně nové ENERGETIKY.

Energetický přechod chce svůj čas, nebojte se, dočkáte se čistých, obnovitelných, recyklovatelných zdrojů výroby elektřiny.

Ale musí zvítězit svojí levnou výrobou elektřiny, drtivá většina obyvatel zeměkoule (přes 90%) si může dovolit jen levnou elektřinu.

I když již v příští dekádě budou přibývat ve světě terawatty výkonu solárních elektráren ročně, stále levnějších a účinnějších a s delší zaručenou životností (nad 50 let), a totéž bude realizováno v bateriové akumulaci, chce to svůj čas.

Nesmíme dávat spekulantům a oligopolům příležitost k uměle vyvolávanému nedostaku elektřiny (jako následek uzavírání funkčních existujících elektráren) a s tím souvisejícího zvyšování ceny.

Ale jestli jste aspoň o generaci mladší než já (80), tak se určitě dočkáte. Nevyčítejte nic svým rodičům, na to počkejte až něco taky sám vybudujete...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se