Domů
Uhlí
Pákistán plánuje zčtyřnásobit výkon svých uhelných elektráren, v dovozu LNG již nevidí svou budoucnost
Přeprava uhlí na řece Rýn
Zdroj: Robbie Morrison / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Pákistán plánuje zčtyřnásobit výkon svých uhelných elektráren, v dovozu LNG již nevidí svou budoucnost

Pákistán se odvrací od budování nových elektráren spalujících zemní plyn v důsledku vysokých cen zkapalněného zemního plynu (LNG). Svou budoucnost naopak nově vidí v uhelné energetice, kde se chystá nynější instalovaný výkon navýšit až na čtyřnásobek. Tamní energetický ministr si od přechodu slibuje jednak snížení nákladů na výrobu elektrické energie, pak ale také větší odolnost systému vůči vnější geopolitické situaci.

Jak informuje agentura Reuters, více než třetina elektrické energie je v Pákistánu vyráběna ze zemního plynu. V uplynulém roce ale docházelo k častým výpadkům v dodávkách elektřiny. Důvodem je, že ceny LNG vzrostly natolik, že si je země nemůže dovolit – resp. nemůže si dovolit soutěžit o dodávky s LNG s evropskými státy nebo Japonskem a Čínou.

Navzdory navýšení poptávky po elektřině se v loňském roce import LNG z pohledu roční bilance propadl na nejnižší úroveň za posledních 5 let.

„S LNG již v našich dlouhodobých plánech nepočítáme,“ uvedl tamní ministr energetiky Khurram Dastgir Khan pro Reuters. „Máme jedny z nejvíce efektivních regasifikačních zařízení na světě, ale nemáme plyn, abychom je mohli provozovat.“

Ve střednědobém horizontu se tak plánuje rozvoj uhelných zdrojů ze stávajících 2,31 GW instalovaného výkonu až na 10 GW. To pochopitelně kvůli vyšší emisní náročnosti uhelných zdrojů ohrožuje dekarbonizační plány země. Pákistán nicméně plánuje navýšit instalovaný výkon v solárních, vodních nebo jaderných elektrárnách – avšak bez bližší specifikace instalovaného výkonu. Jak podotýká agentura Reuters, tak i další rozvojové země se potýkají s obdobnými problémy – nemohou si dovolit dovoz LNG.

Nevyřešenou otázkou zůstává financování nových elektráren vzhledem k velkému tlaku západních zemí a institucí na útlum uhelné energetiky. Z tohoto důvodu již měly odstoupit z několika projektů v rozvojových zemí instituce z Číny nebo Japonska. Samotná Čína však hodlá v letošním roce zprovoznit až 70 GW instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pravoslav Motyčka
16. únor 2023, 19:42

Pakistán by měl zejména rozvíjet těžbu uhlí, jeho těžba uhlí by se měla zvýšit nejméně 6x. To by odpovídalo jeho možnostem vzhledem ke stavu zásob. Pokud budou uhlí převážně dovážet jak dosud činí tak budou energeticky nesamostatní stejně jako dnes. Pakistán je názornou ukázkou toho jak vypadá islámská totalita, která není bohatá na ropu nebo zemní plyn jejich společenský systém prostě nefunguje, až se vyvinou nové technologie , které nahradí fosilní paliva dojde k drastickému poklesu životní úrovně na celém středním východě.

Petr Dolák
17. únor 2023, 15:41

Tož nebude to až tak dávno, co jsem na veřejnoprávní ČT2 shlédl "dokument" od al-BBC, v němž mě fascinovaly ty propagandistické oslavy islámského systému. Jaké že islámská města v dějinách představovaly majáky vědy, vzdělanosti a pokroku. Faktem bude, že věřit dnes v nestrannost a věrohodnost publicistiky BBC, bude podobné jako v osmdesátkách věřit v netendenčnost zpravodajství agentury TASS.

Dpetr
17. únor 2023, 16:04

Plivete off topic a nekonkrétně. Nicméně období, kdy islám přinášel vědecký pokrok, v historii skutečně bylo. V době, kdy byli Arabové nejbohatší říší kolonizující své okolí. Pět set let před Evropany.

Petr Dolák
17. únor 2023, 17:24

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ano, píšu o víře, která je natolik energická, že již dnes ovlivňuje životy a politiku v celé řadě západních zemí. Přeci jen, každého slušného muslimského věřícího čeká po smrti 72 panen, respektive 28 holobradých mladíků. Pravděpodobnou možností je (a tady se dostáváme k podstatě džihádu), že se panny i panice berou z externího zdroje, tedy z bezvěreckých komunit. Islám si, díkyalláhu, s rovnoprávností pohlaví moc nehraje, takže ani věřícím by třeba nemuselo nutně být proti srsti používat po smrti panny a panice nemuslimské.
.

Pavel K
17. únor 2023, 16:50

Nastudujte si "Islámský zlatý věk".

Petr Dolák
17. únor 2023, 17:20

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jistě, na stránkách Arabské Ligy můžeme najít seznam muslimů (hlavně Arabů), kteří ovlivnili vývoj světové civilizace. Tento seznam je velmi působivý, ale má jednu vlastnost, o které Arabové raději nemluví; končí ve XIII. století...."Zlatý Věk Islámu" se vlastně překrývá s odmítnutím Islámu. To, co se vydává za Islámskou kulturu a vzdělanost je v podstatě předislámská Arabská kultura a vzdělanost. Častokrát zmiňované zhruba třísetleté období rozkvětu islámské kultury, reprezentované postavami jako Avicenna a Averrhoes, byla stejná výpůjčka cizího peří jako převážná část koránu. Vojensko-politický rozmach islámu ve století desátém až třináctém převálcoval stará kulturní střediska byzantského a perského Blízkého východu, v nichž pak pod zeleným praporcem Prorokovým ještě nějaký čas doznívala někdejší vysoká vzdělanost, až ji praporec udusil a bylo po ní. Islám byl ve skutečnosti brzdou Arabského světa, ač se islamisté snaží tvrdit opak. Nebýt islámu, kdo ví, čeho by Arabové dosáhli. Dost možná by dnes měli více Nobelovek, než Židé....ti islámští učenci, jejichž slávou se dnes islám chlubí, nebyli podporováni ale pronásledováni.
.

Petr Dolák
18. únor 2023, 20:46

Zdá se, že tento portál bude financován Saudy či Katarci, když se mažou i poukazy na doložitelná historická fakta :-/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se