Spojené království pokračuje v přípravách na opuštění EU ETS, je připraveno i na variantu brexitu bez dohody

DomůEmise CO2Spojené království pokračuje v přípravách na opuštění EU ETS, je připraveno i na variantu brexitu bez dohody

Spojené království pokračuje v přípravách na zavedení vlastního systému pro obchodování s emisemi CO2, přičemž ve hře je stále jak propojený systém s evropským systémem EU ETS, tak samostatný systém. Podle ministryně podnikání, energetiky a průmyslové strategie Claire Perryové by i nepropojený systém byl dostatečně likvidní a mohl fungovat jako samostatný trh.

Ministryně Perryová ve středu oznámila, že britská vláda oslovila nezávislou Komisi pro změnu klimatu o doporučení při zavádění domácího systému pro obchodování s emisemi CO2.

„Preferujeme možnost, která byla jasně komunikována směrem k průmyslu podle politického prohlášení, že chceme propojený systém pro obchodování s emisemi, který zajistí co možná nejvíce výhod, které se začínají objevovat díky evropské ceně povolenek,“ uvedla Perryová.

Jako součást příprav na odchod Spojeného království z Evropské unie britská vláda již dříve oznámila zavedení uhlíkové daně ve výši 16 liber za tunu CO2 účinné od 1. dubna 2019 pro všechny sektory spadající pod EU ETS, pokud Spojené království odejde bez dohody.

Tato nová daň by se připočítávala k již existující uhlíkové dani (tzv. Carbon Price Support), jejíž hodnota činí 18 liber za tunu CO2.

Pokud bude dosažena dohoda o odchodu Spojeného království z EU, mělo by Spojené království zůstat v systému EU ETS do konce stávajícího obchodovacího období, tedy do 31. prosince 2020. V tomto období by již měl být zaveden nový systém UK ETS, který by byl propojený s evropským EU ETS.

„I pokud by nebyl propojený s evropským systémem, byl by UK ETS dostatečně likvidní a mohl by fungovat jako samostatný trh,“ uvedla Perryová.

Perryová dodala, že v týdnu od 11. března 2019 bude zveřejněna pozvánka do tendru na požadovanou IT infrastrukturu podporující domácí systém pro obchodování s emisemi se závazkem, že služba bude mít 1. ledna 2021 za sebou beta testování a bude připravena k ostrému spuštění.