Domů
Emise CO2
Think tank: Emise skleníkových plynů v roce 2020 rapidně poklesly. EU ETS ale nemusí být hlavní příčinou
Zdroj: Unsplash

Think tank: Emise skleníkových plynů v roce 2020 rapidně poklesly. EU ETS ale nemusí být hlavní příčinou

I přes to, že třetí obchodovací období EU ETS bylo poměrně turbulentní a poznamenané řadou reforem, systému se podařilo dosáhnout svých environmentálních závazků, a celkově tak třetí období může být hodnoceno kladně, uvádí zpráva o stavu EU ETS. Cena emisní povolenky však nebyla hlavním aspektem ovlivňujícím dekarbonizaci sektorů zařazených do EU ETS.

Bruselský think tank European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST) minulý týden společně například s agenturou Bloomberg New Energy Finance představil každoroční Zprávu o stavu EU ETS. Ta přichází s řadou zjištění týkajících se fungování systému v minulém roce.

Rapidní pokles emisí skleníkových plynů

Zpráva, mimo jiné, shrnuje informace o poklesu emisí skleníkových plynů v rámci EU ETS. Předběžné údaje zveřejněné v dubnu Evropskou komisí ukazují, že emise ze stacionárních zdrojů v roce 2020 prudce poklesly, a to o odhadovaných 10,6%.

Tento významný pokles emisí je srovnatelný s meziročním poklesem zaznamenaným v roce 2009, který byl způsoben, stejně jako ten letošní, finanční krizí. Co se týče emisí z energetiky, ty v roce 2020 poklesly o přibližně 13,9 %. Emise z energetiky se tradičně daří snižovat rychleji, od roku 2013 klesají v průměru o 5,6 % ročně. Zbytek průmyslu zaznamenal pokles průměrně o 1,4 % ročně, což ale ovlivnil především minulý rok.

Verifikované emise v EU ETS - pokles od roku 2013, vpravo s rozpadem na jednotlivé průmyslové sektory. Zdroj: State of the EU ETS

ERCST však podotýká, že není jasné, do jaké míry byl pokles způsoben regulací v rámci EU ETS a jak velký byl vliv jiných faktorů - tedy například změnami úrovní výroby, investicemi nebo pobídkami jinými politik. Důvodem pro to je, mimo jiné, nedostatek údajů o emisích před rokem 2005, které jsou potřebné k odhadu srovnávacích úrovní emisí.

Trh s povolenkami funguje dobře

ERCST dále hodnotí, že systém v předchozím roce fungoval poměrně dobře, byl poměrně likvidní a s nepříliš velkými spready. Na závěr bruselský think tank upozorňuje, že v nadcházejících letech bude klíčové správné provázání mezi EU ETS a dalšími politikami EU v oblasti energetiky klimatu tak, aby bylo dosaženo cílů nového energetického balíčku "Fit for 55".

Je důležité podotknout, že se Evropská komise chystá v průběhu roku 2021 představit revize všech důležitých legislativních nástrojů v oblasti energetiky a klimatu. Revize směrnice o EU ETS má být představena již v druhém kvartále tohoto roku a měla by upravit systém tak, aby co nejefektivněji přispěl k dosažení cíle pro rok 2030.

Komentáře

(1)

Michal

20. duben 2021, 12:23

Proč jsou povolenky po smrti a nechceme si to přiznat, peníze politikům nesmrdí:

-Čína A Indie jdou do uhlí naplno (2,5 mld. obyvatel), protože zajištění základních potřeb obyvatel má přednost, před politickými hrami. Omezení emisí nehrozí minimálně dalších 50-100 let. Plánuje se víc než 1000 uhelných elekráren jen v indii, těch zavřených pár desítek v evropě nikoho nespasí/nezajímá. Čína nakuká západu cokoliv, firmy pak utíají za levnou energií k nim a evropa si podřezává větev pod sebou.

-I přes dočasný rekordní pokles emisí, byl vliv na globální emise nulový a rostou pořád stejně rychle. Experiment selhal.

-I přes rekordní emise CO2 se globálně ochladilo tak rychle a prudce, jakoby se oteplování nikdy nestalo. Pochybná teorie o nafouklé důležitosti co2 na řízení klimatu je vyvrácena.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.