
USA a Evropa v prvním čtvrtletí vymazaly pokles emisí CO2 z výroby elektřiny v Číně
Největší světový emitent CO2, Čína, zaznamenal v prvním čtvrtletí letošního roku nejvyšší pokles emisí CO2 v sektoru výroby elektřiny od roku 2020. Globální emise CO2 z výroby elektřiny však zůstávají prakticky neměnné kvůli růstu emisí CO2 v USA a Evropě. Informoval o tom zahraniční portál Reuters s odvoláním na data společnosti Ember.
Spojené státy americké a Evropa vypustily v sektoru výroby elektřiny v prvním čtvrtletí letošního roku celkem 801 milionů tun emisí CO2. To je o 53 milionů tun, respektive 7 % více než ve stejném období roku 2024.
Za růstem emisí CO2 z výroby elektřiny v Evropě stojí podle Reuters zejména nižší výroba elektřiny z větrných elektráren. Například ty německé vyrobily v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o čtvrtinu méně elektřiny. Výroba elektráren spalujících zemní plyn tak v Evropě vzrostla o 8 %, zatímco výroba uhelných elektráren vzrostla o 6 %.
Za růstem emisí CO2 v americkém sektoru výroby elektřiny může podle Reuters především rostoucí poptávka po elektřině a silná podpora fosilních paliv ze strany nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.
"Prudce rostoucí ceny zemního plynu však přinutily energetické společnosti, aby upřednostnily levnější uhelné elektrárny, díky čemuž vzrostla výroba těchto zdrojů za leden až březen 2025 o 23 % ve srovnání se stejnými měsíci roku 2024. Výroba plynových elektráren poklesla o 4 %," uvedl Reuters.
Slabá čínská ekonomika
I přes uvedený nárůst emisí CO2 z výroby elektřiny v USA a Evropě zůstaly globální emise CO2 připadající na výrobu elektřiny prakticky stejné, a to díky poklesu emisí CO2 v Číně meziročně o 60 milionů tun.
Slabá čínská ekonomika poznamenaná realitní krizí a novou obchodní válkou s USA ovlivnila poptávku po elektřině v prvních měsících letošního roku. Tamní energetické společnosti tak byly schopné snížit výrobu elektřiny z fosilních paliv meziročně o 4 %.
Reuters nicméně upozornil, že nedávno oznámené 90denní příměří v probíhající obchodní válce s USA bude znamenat nárůst průmyslové výroby a tedy i spotřeby elektřiny, což se projeví v růstu výroby elektřiny z fosilních paliv a tedy i emisí CO2.
Mohlo by vás zajímat:
Čínský vývoz rostl za 1. Čtvrtletí o 9%, ekonomika jim rostla +5%. Tudíž je blábol tvrdit, že méně vyrábějí.
Spíš zapojují sofistikovaně solární zeď a větrníky do přenosové soustavy a více jim fouká.
To v EU se spíš snažili více zabránit blackoutum díky chybně připojeným oze , tak více čmoudili. Hlavně Němci.
Stejně byl blackout v iberii.
Nemůžete jen tak jednoduše napsat, že Čína se začíná dekarbonizovat a že špindíry jsou USA a EU. To by bylo proti roky zažitému kánonu. Některým lidem by se zhroutil svět.
Spíš proto že by to nebyla pravda:
Zajímavější a více vypovídající je to když si to přepočtete na jednoho obyvatele. Pak vidíte, že nejvíce emisí na obyvatele vypouští USA, pak méně Čína (asi 60% z USA emisí, počítáno na obyvatele) a nejméně EU (asi 35% ).
A tomu odpovídá i realita:
v USA velká většina států nepropadla CO2 hysterii, a smogu se už zbavily
Čína se snaží vylepšovat ovzduší (ne snižováním CO2 ale těch ostatních sajrajtů z pálení uhlí) ve své východní části a velkoměstech, je jedničkou v nových OZE
no a EU si ničí svůj průmysl a je nejvzornější ve snižování emisí CO2, asi má špatné svědomí že pár století byla vysoko v čele emisí všech možných sajrajtů z pálení uhlí za 1. průmyslové revoluce.
Je vidět, že velká většina světa má priority jinak nastavené než současná EU.
Čínský strategický plán je zvyšování emisí do roku 2030, poté snižování. Staví všechny typy zdrojů (FVE, VTE, JE, uhelky) protože v dlouhém období předpokládají růstový trend potřeby elektrické energie.
Aktuální výkyv - snížení emisí - je pravděpodobně dán nižší spotřebou a tedy i výrobou elektřiny.
Tipuji, že dnes je 60% globální průmyslové výroby realizováno v číně. Napříč všemi segmenty výroby..
Jsou velmi efektivní, staví o stošest.
Nabíjejí stovky mio evozů a eskutrů.
Přenosovou síť mají robustní, dobře navrženou.
co2 je netrápí, koho by taky trápilo.
Čína ujela v efektivitě všem ne o parník, ale nejméně o letadlovou loď.
AI pro řízení společnosti je dobrá věc.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se