Domů
Evropská Unie
Francie pravděpodobně nesplní cíle OZE pro rok 2030
The Eiffel Tower lights up with the slogan"Action Now"referring to the COP21, United Nations Climate Change Conference in Paris, Sunday, Dec. 6, 2015. Negotiators adopted a draft climate agreement Saturday that was cluttered with brackets and competing options, leaving ministers with the job of untangling key sticking points in what is envisioned to become a lasting, universal pact to fight global warming. (AP Photo/Michel Euler)
Zdroj: AP Photo/Michel Euler

Francie pravděpodobně nesplní cíle OZE pro rok 2030

Francii hrozí, že nesplní cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie do roku 2030. I když se zemi podle údajů francouzského ministerstva pro ekologii podařilo v roce 2023 dosáhnout 22,2% podílu obnovitelných zdrojů energie na své hrubé konečné spotřebě, cíle pro rok 2030 jsou stále v ohrožení. Naplnění 44% podílu stanoveného EU považuje Paříž za nereálné. Informuje o tom zpravodajský portál Euractiv.

V porovnání s rokem  2022 se podařilo Francii navýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů celkem o 1,9 procentního bodu. Důvodem byla zvýšená výroba obnovitelných zdrojů, která vzrostla o 5,6 % v kombinaci se sníženou  spotřebou na celostátní úrovni, která klesla o 2,6 %. Tento trend se navíc opakoval několik let po sobě, což umožnilo Francii zabezpečit stabilní rozvoj obnovitelných zdrojů a postupné naplnění dílčích cílů.

Pro splnění evropských cílů to nestačí

Podle vyjádření ministerstva lze dosavadní plnění cílů považovat za úspěch. Pro splnění cílů stanovených evropskou legislativou to však stále nestačí.

Evropská směrnice o obnovitelné energii, známá též pod zkratkou RED (Renewable Energy Directive), stanovila pro rok 2020 celkový cíl 20 % podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie pro všech 27 členských států. Vzhledem k tehdejší nadprůměrnému instalovanému výkonu OZE ve Francii byl cíl navýšen na 23 %. S momentálním podílem 22,2 % země ani dnes nedosahuje cíle stanoveného pro rok 2020.

Právě proto od roku 2022 vláda oznámila řadu opatření směřujících k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů. Poslední je například oznámení harmonogramu pro větrnou energii na moři do roku 2035 a 2050 a zjednodušení veškerých administrativních postupů spojených s výstavbou.

Ve středu 15. května prezident Emmanuel Macron slavnostně spustil pobřežní větrnou farmu u pobřeží Normandie v severozápadní Francii s instalovaným výkonem 500 MW. Větrný park Fécamp zahrnuje 71 turbín typu Siemens Gamesa. První větrná turbína pro projekt byla instalována v červenci 2023.

Fécamp je po pobřežních větrných parcích Saint-Nazaire (480 MW) a Saint-Brieuc (496 MW) třetím pobřežním větrným parkem ve Francii v komerčním měřítku, který byl dokončen. Francie plánuje dosáhnout 40 % elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2050. Francie si také klade za cíl do roku 2050 vyvinout 40 GW větrných elektráren  na moři.

Přestože tyto kroky pomohou Francii výrazně zvýšit využívání obnovitelné energie, vláda stále kategoricky odmítá přijmout cíl EU do roku 2030.

Nesprávně nastavený cíl a možné sankce?

Podle vlády není cíl stanovený Evropskou unií nezbytný ke splnění konečného cíle snížení emisí skleníkových plynů. Podle politických představitelů Francie  lze snižování emisí dosáhnout zejména efektivním využitím flotily jaderných elektráren.

Proto koncem roku 2023 tehdejší ministryně energetiky Agnès Pannier-Runacher spolu s kolegy z 10 dalších členských států vyzvala k přezkoumání toho, jak jsou globální cíle EU v oblasti obnovitelných zdrojů rozděleny mezi členské státy. Podle mnohých je však cíl pro rok 2030 stanovený na 42,5 % nedosažitelný.

Francie zároveň odmítá zahrnout jakýkoli cíl „obnovitelných zdrojů“ do svého národního energeticko-klimatického plánu (NECP) předloženého Evropské komisi, čímž odporuje doporučením evropské exekutivy.

Důsledky nesplnění cílů pro rok 2020 pro Francii zůstávají nejasné. V tuto chvíli  francouzská vláda trvá na tom, že země nebude platit žádné sankce, i když to může procedura vyžadovat. V budoucnosti se to však může změnit a Evropská komise by mohla Francii sankcionovat. Pokud by tak neučinila, zpochybnilo by to relevanci a vymahatelnost jakýchkoli evropských cílů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Bob
20. květen 2024, 14:43

Zde je krásně vidět zrůdnost požadavků a práce OZE loby v EU.

Problémem je vysoká produkce CO2 a z toho vyplývající konsekvence, ale cíl není stanoven na snížení produkce CO2, ale jen na % zastoupení obnovitelných zdrojů! Takže ani snížení emisí stávajících zdrojů, nebo úspory energií se nepočítají?

Příklad:

Když v huti nahradí koks (uhlík) čistým zeleným obnovitelným vodíkem, tak to ano, ale když se stejným účinkem čistým růžovým vodíkem, též bez produkce CO2, tak to ne?

Martin Hájek
20. květen 2024, 17:28

Na tomto případu je krásně vidět, že v EU jsou si všechny země rovny, ale některé jsou si přeci jen výrazně rovnější. Kdyby se takto chovala ČR, tak už se po nás Evropská komise vozí jak na tobogánu. Samozřejmě je ten cíl pro Francii úplně nesmyslný, ale to si měli Francouzi ošetřit během schvalování směrnice, sílu na to určitě měli. Jenomže to chtěli být hezcí a zelení a teď zase chtějí výjimku.

Bob
20. květen 2024, 17:58

Přesně.

Francie má produkci CO2 na výrobu elektřiny přibližně desetinovou oproti Německu a jednu z nejnižších v Evropě, ale budou ji peskovat kvůli nesplněné kvótě OZE.

Pravoslav Motyčka
20. květen 2024, 21:03

Francie snižuje svoje emise CO2 rychleji než Německo a to je má měrně mnohem nižší. Země v současnosti potřebuje rozvoj zejména tepelných čerpadel na úkor elektrického vytápění , aby ušetřená elektřina mohla být využita v elektromobilitě. Rozvoj OZE pro výrobu el. energie země moc nepotřebuje akorát si tím zvedá vývoz v době nízkých cen.

Bob
20. květen 2024, 22:06

Ve Francii je problém, že preferuje vytápění elektrickými přímotopy v dobře vnitřně zateplených domech postavených levně pro nízkopříjmové obyvatele.

V takových objektech nedávají TČ moc smysl. Úspory jsou díky dobrému zateplení a způsobu topení (topí se jen za přítomnosti obyvatel menšinu dne) malé a nákladná technologie není finančně kompatibilní s tezí levné výstavby.

Na druhé straně tam z velké části už mají vyřešenu dekarbonizaci i v bydlení oproti třeba Německu, kde se topí pořád převážně fosilem.

Baton David
21. květen 2024, 10:25

Francie ale nepotřebuje žádné občasné zdroje!

Pavel Svoboda
21. květen 2024, 10:42

To se ale mýlíte, Francie počítá v budoucnu s velkým rozvojem obnovitelných zdrojů chce dosáhnou podílu 50%. Plánované nové jaderné reaktory nahradí ty, které se budou v příštím desetiletí uzavírat. Většina reaktorů ve Francii má už 40 a více let.

Emil
21. květen 2024, 11:51

Které konkrétně se podle vás budou v příštím desetiletí uzavírat a jak jste na to přišel? Nic takového totiž neplánují.

hellokitty
21. květen 2024, 12:44

budu ich uzavirat v lete az im zasa v riekach bude chybat voda na chladenie

Baton David
21. květen 2024, 14:18

Francie plánuje oze nebo je plánováno odjinud? Francie má v plánu výstavbu 6 až 14 nových reaktorů a jadernou energetiku pokládat za strategiky významný bezemisní zdroj bez nutnosti zavádět občasné zdroje

Luke G
21. květen 2024, 12:45

Asi by Francie měla zrychlit zavírání jaderných elektráren a začít pálit více dřeva. EU bude spokojená a Francie se konečně posune do 21. století :D

Jan Veselý
21. květen 2024, 13:06

Je důležité říct, že ten podíl OZE je pro celkovou konečnou spotřebu energie, ne výrobu elektřiny. Pro Francouze to znamená, že pokud chtějí podíl OZE zvyšovat, znamená to nějakou pružnou výrobu na doplnění jaderek (místo uhlí/plynu) nebo jít do do jiných sektorů - průmysl, vytápění, doprava. A co z toho se vyřeší elektrifikací, bude znamenat vyšší poptávku po elektřině, kterou mohou pokrýt nové OZE, nějaké velké navyšování produkce JE není reálné, nic nového nestaví a hned tak asi ani nezačnou.

Bob
21. květen 2024, 14:20

Myslíte, že Francie má dále snížit svůj podíl výroby elektřiny z fosilu (necelých 9%) a to skoro vše ze ZP?

odkaz třeba: esg-investice.cz/nejednotna-evropa-podle-zpusobu-vyroby-elektriny-se-zeme-deli-do-sesti-skupin/

Pro porovnání: Německo z fosilu cca 40% elektřiny, včetně velké části z uhlí.

Pružné zdroje potřebují (jako všichni) hlavně pro doplnění výkonu OZE (hlavně FVE). Na rozdíl od VtE a FVE umí jaderky na pokyn a ve značném rozsahu výkon jak snížit, tak zvýšit.

Minimálně sektor vytápění mají ve Francii dávno vyřešen elektřinou z JE. Z FVE by to nešlo, z VtE jen omezeně (se zálohou z fosilu).

Pokud by chtěla Francie navýšit % v mixu FVE (v menší míře to platí i o VtE), musela by mít více fosilních záložních zdrojů a emitovala by více CO2.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se