Domů
Evropská Unie
Evropský parlament, Rada a Komise se dohodly na nových energetických štítcích

Evropský parlament, Rada a Komise se dohodly na nových energetických štítcích

Evropský parlament, Rada a Komise se dohodly na novém značení energetické účinnosti. Původní značení A+++ až G bude nově nahrazeno značením od A do G. Nové značení má usnadnit spotřebitelům orientaci v energetické úspoře a lépe od sebe produkty odlišit.

Vyjednávací týmy evropského tria se ve středu dohodly na novém značení energetických štítků a jeho nastavení. Současný systém od A+++ do G, který označuje energetickou účinnost spotřebičů, by se měl změnit na jasnější a přímočařejší systém od A do G.

„Technologické inovace dovolují evropským občanům si užívat nejlepší produkty na trhu. Bylo proto už načase, aby náš označovací systém byl také na vysoké úrovni. Nové štítky podpoří zákazníky, aby brali v úvahu energetickou náročnost při výběru jejich elektrického spotřebiče.“ prohlásil viceprezident pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

Nové značení energetických štítků by mělo být lépe pochopitelné pro širokou veřejnost a napomoci jim udělat lépe informované rozhodnutí při nákupu. Změna s sebou přinese i zavedení veřejné databáze, díky které bude moci spotřebitel jednoduše porovnat různé produkty mezi sebou.

Průzkum trhu spotřebitelů ukázal, že zhruba 85 % evropských občanů se dívá na energetický štítek při nákupu spotřebiče. To, že nejúčinnější spotřebiče patří do skupin A+ až A++, bylo trochu matoucí a skryl se tak potencionální rozdíl v účinnosti mezi jednotlivými produkty. Zprostředkování více informací spotřebitelům ohledně energetické náročnosti spotřebičů udělá výběr nejúčinnějšího produktu mnohem jednoduší.

Další krok

Zatím se jedná o domluvu mezi vyjednavači tria Evropského parlamentu, Evropské rady a Evropské komise. Novinka ještě musí formálně projít přes Evropský parlament a Evropskou radu.

Poté, co bude návrh schválen oběma orgány, bude nové značení oficiálně publikováno ve Věstníku Evropské unie.

Zdroj úvodní fotografie: Indesit

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.