Domů
Evropská Unie
Evropský parlament, Rada a Komise se dohodly na nových energetických štítcích
spotřebiče, štítky. Zdroj: Indesit

Evropský parlament, Rada a Komise se dohodly na nových energetických štítcích

Evropský parlament, Rada a Komise se dohodly na novém značení energetické účinnosti. Původní značení A+++ až G bude nově nahrazeno značením od A do G. Nové značení má usnadnit spotřebitelům orientaci v energetické úspoře a lépe od sebe produkty odlišit.

Vyjednávací týmy evropského tria se ve středu dohodly na novém značení energetických štítků a jeho nastavení. Současný systém od A+++ do G, který označuje energetickou účinnost spotřebičů, by se měl změnit na jasnější a přímočařejší systém od A do G.

„Technologické inovace dovolují evropským občanům si užívat nejlepší produkty na trhu. Bylo proto už načase, aby náš označovací systém byl také na vysoké úrovni. Nové štítky podpoří zákazníky, aby brali v úvahu energetickou náročnost při výběru jejich elektrického spotřebiče.“ prohlásil viceprezident pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

Nové značení energetických štítků by mělo být lépe pochopitelné pro širokou veřejnost a napomoci jim udělat lépe informované rozhodnutí při nákupu. Změna s sebou přinese i zavedení veřejné databáze, díky které bude moci spotřebitel jednoduše porovnat různé produkty mezi sebou.

EU stitek

Průzkum trhu spotřebitelů ukázal, že zhruba 85 % evropských občanů se dívá na energetický štítek při nákupu spotřebiče. To, že nejúčinnější spotřebiče patří do skupin A+ až A++, bylo trochu matoucí a skryl se tak potencionální rozdíl v účinnosti mezi jednotlivými produkty. Zprostředkování více informací spotřebitelům ohledně energetické náročnosti spotřebičů udělá výběr nejúčinnějšího produktu mnohem jednoduší.

Další krok

Zatím se jedná o domluvu mezi vyjednavači tria Evropského parlamentu, Evropské rady a Evropské komise. Novinka ještě musí formálně projít přes Evropský parlament a Evropskou radu.

Poté, co bude návrh schválen oběma orgány, bude nové značení oficiálně publikováno ve Věstníku Evropské unie.

Zdroj úvodní fotografie: Indesit

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se