Nový plynárenský balíček - 2. část: Vodík bude dekarbonizovat převážně průmysl
Evropský parlament odhlasoval plynárenský balíček, jehož cílem je mimo jiné usnadnit integraci obnovitelných a nízkouhlíkových plynů do stávající plynárenské sítě. Proto navrhuje zajistit těmto plynům přístup na velkoobchodní trh s plynem a snížit náklady na přeshraniční tarify usnadňující obchod s komoditou.
Plynárenský balíček – hlavní body
- Vytvoření vodíkové infrastruktury a trhu
- Obnovitelné a nízkouhlíkové plyny
- Integrované plánování sítě
- Podpora zapojení spotřebitelů
- Energetická bezpečnost a dodávky
Nový plynárenský balíček se snaží otevřít cestu pro obnovitelné a nízkouhlíkové plyny a tím podpořit dekarbonizaci trhu s plynem v EU. Umožněním pronikání obnovitelných a nízkouhlíkových plynů do stávající plynárenské sítě přispívá k cílům EU v oblasti klimatu, píše Hydrogen Insight.
Nízkouhlíkové plyny
Legislativa zahrnuje návrh systému terminologie a certifikace vodíku a nízkouhlíkových plynů, který doplňuje pravidla navržená pro obnovitelný vodík v rámci návrhu revidované směrnice o energii z obnovitelných zdrojů (RED). Legislativa tedy nepočítá pouze s vodíkem vyrobeným z elektřiny z obnovitelných zdrojů, což nabízí cestu k rychlejšímu rozvoji trhu s vodíkem.
Mluví také o nízkouhlíkovém H2 a jeho derivátech, jako je syntetický metan, které mají mít při výrobě o 70 % méně skleníkových plynů než fosilní paliva.
Jedním z možných výrobců v ČR je distribuční společnost GasNet. S německým lídrem v technologii vodíkové plazmolýzy, společností Graforce, GasNet zahájil spolupráci a připravují první projekt výroby nízkoemisního vodíku.
"Evropa a Česko směřují ke klimatické neutralitě. To nepůjde bez zelené energie a přechod na tyto plyny se stává realitou. Z pohledu distribuce jsou už teď vodík a jeho směsi se zemním plynem díky novele energetického zákona ve stejném právním rámci jako zemní plyn a biometan," říká Aleš Gregorovič, tiskový mluvčí skupiny GasNet.
Návrhy navíc požadují, aby Evropská komise do jednoho roku od podpisu balíčku zveřejnila metodiku pro hodnocení uhlíkové stopy modrého vodíku, která zohledňuje emise metanu z výroby, únik H2 a skutečnou míru zachycování uhlíku pro daný projekt.
Krom toho nabádá členské státy k přijetí konkrétních opatření na podporu využívání udržitelného biometanu. Země mají zajistit nediskriminační přístup do plynárenské soustavy. To souvisí s cílem REPower EU využívat od roku 2030 35 miliard metrů krychlových biometanu.
Přeprava nových plynů
Kromě toho se navrhují harmonizovaná pravidla pro kvalitu plynu, která umožňují přimíchávání až 2 % vodíku. Na H2 a obnovitelné plyny vstupující do plynárenské sítě bude poskytnuta 75% sleva na sazbě.
"Využití vodíku se zaměří na zákazníky v těžko dekarbonizovatelných odvětvích s vysokým potenciálem snižování emisí skleníkových plynů, kde nejsou k dispozici žádné energeticky a nákladově efektivnější možnosti," uvádí se v jednom z návrhů Parlamentu.
Dekarbonizace průmyslu
Ukazuje se tak, že tyto molekuly by měly být určeny především na dekarbonizaci průmyslu, nikoli na vytápění domácností.
V samostatném ustanovení o vládních zásazích se dle Hydrogen Insight o způsobu stanovování cen plynu orgán uvádí, že „závazky veřejné služby při stanovování cen by se měly týkat pouze dodávek zemního plynu, neboť se nepředpokládá, že by zákazníci z řad domácností využívali vodík k vytápění v širokém měřítku. Očekává se, že trh s vodíkem se bude týkat převážně průmyslu, který takové veřejné zásahy nevyžaduje."
Zákazníci
Dekarbonizovaný trh s plynem by se neměl rozvíjet, aniž by z něj zákazníci nemohli plně těžit. Zákazníci mají možnost volit obnovitelné a nízkouhlíkové zdroje. Absence společné terminologie a systému certifikace EU pro nízkouhlíkové pohonné hmoty a plyny, koncentrace trhu a nízká úroveň vstupu nových subjektů na trh a inovací ovšem brání zákazníkům v plném využití těchto možností.
Aby se zákazníci mohli rozhodnout pro udržitelnou energii, potřebují dostatečné informace o své spotřebě a původu energie a také účinné nástroje pro účast na trhu. Země EU by navíc měly přijmout nezbytná opatření na ochranu zranitelných a energeticky chudých zákazníků.
Proto Komise navrhuje zahrnout do současných návrhů většinu aspektů směrnice o elektřině týkajících se práv spotřebitelů. Tato práva zahrnují regulaci cen, podporu zranitelných zákazníků a usnadnění změny dodavatele energie.
Dalším krokem v přijímání legislativy je její přijetí Radou EU. První čtení je naplánováno ve druhé polovině května.
Mohlo by vás zajímat:
Je celkem logické, že nejdřív bude potřeba nahradit současné provozy tak, aby přešly na zelený vodík. Je toho na seznamu celkem dost ale taky mě dost zajímá, jak rychle vodík začne pronikat do energetického sektoru.
zákaz topení plynem bude za 15 let už dnes má být zakázána instalace nových plynových kotlů.
to asi nie, ked nemecko chce dotovat nove plynove elektrarne .. a taktiez musia niekde spotrebovat/spalit tie kvanta zeleneho vodiku, ktory vyrobia nahodne zdroje .. a domace plynove kotly to daju s mensimi problemami ako elektrarenske plynove turbiny
Mě moc nezajímá, co se děje u nás. Mě zajímají early adopters a to Češi nejsou ani v elekrické energetice a ani v tepelné. V dopravní taky ne. Za nás to prošťouchnou bude muset někdo jiný. My se většinou vezeme až na vlně a dost často si počkáme až na druhou, třetí vlnu. :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se