Domů
Legislativa EU
Španělská fotovoltaická unie: Aukce ve Španělsku znevýhodňují FVE

Španělská fotovoltaická unie: Aukce ve Španělsku znevýhodňují FVE

Dle závěrů konference Španělské fotovoltaické unie podmínky nové aukce OZE ve Španělsku znevýhodňují fotovoltaické elektrárny (FVE). Ze současného instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren by podmínky splnilo 2,4 %.

Letošní aukce pro obnovitelné zdroje v celkovém objemu 3 GW byla oznámena již na konci loňského roku. Ovšem až minulý týden na konferenci Španělské fotovoltaické unie prezentoval zástupce Národní komise pro trh a hospodářskou soutěž José Unsión základní podmínky pro účast v aukci.

Podmínky mimo jiné vyžadují splnění minimální hodnoty doby využití maxima pro jednotlivé zdroje. Pro fotovoltaické projekty je vyžadována roční doba využití maxima ve výši 2 367 hod. Pro větné parky se vyžaduje 2 800 hodin. Dle výpočtů provedených fotovoltaickou unií by z dnešních instalací FV novým limitem prošlo jen 2,4 % z celkového instalovaného výkonu.

V prezentacích Davida Dieze partnera společnosti Watson, Farley and Williams a Césara Martíneze z Endesy byly zdůrazněny hlavně praktické aspekty chystané aukce. Mimo jiné byla zmíněna změna ohledně výše výkupní ceny a to v návaznosti na prohlášení o zastropování cen pro konvenční zdroje ze začátku roku. Cena má být revidována ve třetím a šestém roce provozu, rovněž bude probíhat revize přiměřených výnosů a provozních nákladů.

Jak stojí v prohlášení fotvoltaické unie, přezkoumání těchto parametrů může mít dopad i na již existující instalace a ve svém důsledku bude mít významný dopad na odvětví OZE ve Španělsku, jelikož způsobí obtížnou odhadnutelnost budoucích cash flow projektů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
NN
11. duben 2017, 08:43

Dotaz v rámci česko-českého překladu: Znamená "...roční doba využití maxima ve výši 2 367 hod..." koeficient ročního využití elektrárny (např. Kr = 2367/(24*365) = 27,02% pro solární)?

Jan Kroneisl
11. duben 2017, 19:48

Dobry den,

Ano znamena.

Mate pravdu v ramci ceskeho nazvoslovi by bylo presnejsi pouzit dobu instalovaneho vykonu elektrarny Tpi, ktera je podilem vyrobene energie a instalovaneho vykonu (viz. Habrinsky, Benes Management a ekonomika vyroby energie 2008). V tomto pripade bylo zjednodusene uvazovano, ze instalovany vykon je maximum, ktere elektrarna bud schopna i vyrobit.

Milan Vaněček
11. duben 2017, 20:13

Hlavně to ukazuje, že ve Španělsku jsou (malé) oblasti, kde lze dosáhnout takovýto výborný koeficient využití FVE. Kdyby to Španělé nepřestřelili s instalacemi (s vysokými dotacemi) v roce 2008 (Španělé jsou prvý odstrašující příklad v Evropě, Češi v roce 2010 pak druhý) tak by fotovoltaika ve Španělsku velmi dobře prosperovala (spolu s "tradičními" větrnými elektrárnami).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516