Domů
Evropská Unie
Všech 28 států EU bylo notifikováno ohledně legislativy energetických úspor

Všech 28 států EU bylo notifikováno ohledně legislativy energetických úspor

Všech 28 států Evropské Unie dostalo od loňského června formální notifikaci spojenou se zavedením směrnice o energetické účinnosti do vlastního právního řádu. Směrnice se díky tomu zařadila mezi nejčastěji porušované předpisy EU vůbec. V ČR byla směrnice implementována v novele zákona o hospodaření energií, která nabyla účinnosti 1. 7. 2015. 

Poslední státy dotčené notifikací jsou Francie a Nizozemsko, které byly podle tiskové zprávy Evropské komise notifikovány 19. 11. 2015. Oba členské státy mají nyní pouze dva měsíce na úplnou implementaci směrnice, jinak jim hrozí proces před Soudním dvorem Evropské unie.

Před Soudní dvůr Evropské unie je již nyní předvoláno Řecko, které nesprávně implementovalo směrnici o energetické náročnosti budov. Evropská komise poprvé upozornila na nesrovnalosti již 11. července loňského roku, přesto Řecko až do současné doby směrnici řádně neimplementovalo, což vyústilo v předvolání k Soudnímu dvoru EU.

Francie je mimo jiné notifikována i za nedostatečnou implementaci směrnice 2011/70/EURATOM o bezpečném nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem.

NKÚ: ČR musí zvýšit snahu v oblasti úspor energií

Podle tiskové zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu by ČR jako celek měla klást větší důraz na úspory energie. V opačném případě je pravděpodobné, že nebudou splněny závazné cíle Evropské unie o úsporách. Úspory energie přitom patří mezi jedny z hlavních priorit Energetické unie.

ČR by podle směrnice o energetické účinnosti měla ročně uspořit na konečné spotřebě energie téměř 48 PJ. Při rozdělení do jednotlivých let od 2014-2020 by ČR měla každý rok dosáhnut 6,8 PJ nových úspor.

V letošním roce nové úspory dosáhly 7 PJ. NKÚ ale upozorňuje na fakt, že je to především díky předchozím dotačním programům. Jako možný způsob úspor byly doporučeny i budovy, které využívají vládní instituce.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.