Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Nord Stream 2 bude mít vážné dopady nejen na Evropu

Do plynovodu Nord Stream 2 bude dodáván plyn z ruského plynového pole Bovanenkovo. Jedná se o jedno z největších polí a podle Gazpromu jsou zásoby odhadovány na 4,9 biliónu metrů krychlových. Podle posledních informací Gazpromu bude Nord Stream 2 zprovozněn v roce 2020.

Do projektu Nord Stream 2 bude plyn dodáván z ruského plynového pole Bovanenkovo, jehož zásoby jsou odhadovány na 4,9 biliónu metrů krychlových.

2. Německý bizár: Nový zákon nařizuje provozovatelům větrných elektráren využití zakázané technologie pro výstražnou signalizaci

Bizarní spor ohledně výstražného osvětlení větrných elektráren klade další překážku pro rozvoj Energiewende v Německu. Na konci loňského roku schválený zákon požaduje využití technologie, která je německými úřady zakázána. Odvětví sužovanému nízkou podporou a stále obtížnějšími podmínkami pro výstavbu větrných elektráren tak namísto požadované politické podpory pod nohami přistávají další klacky.

Každý, kdo v noci projíždí okolo německých větrných elektráren, spatří rytmické blikání výstražné signalizace, která pomáhá letadlům udržet dostatečnou vzdálenost od elektráren tyčících se mnohdy až do výšky 200 metrů nad zemí. Stále častěji se však objevují stížnosti na trvalé blikání světel elektráren ze strany obyvatel žijících v jejich okolí.

3. Malý modulární jaderný reaktor společnosti GE vstoupí do procesu posouzení designu

Společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ve středu oznámila, že iniciovala proces předlicenčního posouzení designu svého malého modulárního reaktoru BWRX-300 u kanadské Komise pro jadernou bezpečnost (CNSC).

Takzvaná „Vendor design review“ poskytuje CNSC jako volitelnou službu, která má dodavatelům reaktorů poskytnout počáteční zpětnou vazbu během procesu navrhování reaktoru. Jejím cílem je ověřit, zda zkoumaný design splňuje všechny kanadské regulační požadavky a očekávání. V rámci kombinované revize první a druhé fáze se CNSC zaměří na identifikaci jakýchkoli problémů, které by byly zásadními překážkami pro úspěšné dokončení licenčního procesu pro nový projekt v Kanadě, a zároveň zajištění toho, že pro každý problém, který bude identifikován, bude existovat cesta k jeho vyřešení.

4. Nové složení Evropského parlamentu napovídá, jaká bude budoucnost klimaticko-energetických politik EU

Evropské volby letos po celé Evropské unii zaznamenaly rekordní účast (cca 50 % oproti 46 % v roce 2014). To značí zvýšený zájem o unijní otázky včetně jejího dalšího směřování. Voliči, ať už proevropští, či euroskeptičtí, rozhodovali o složení Evropského parlamentu v různých státech Unie v průběhu celého minulého týdne a otázky klimatu a energetiky patřily mezi jedny z nejdůležitějších.

Na základě výsledku voleb si Parlament nejspíše zachová svůj poměrně progresivní postoj k prosazování klimatických politik. Centristické strany se ale budou muset více spoléhat na liberály a zástupce zelených, aby odvrátili populistické anti-klimatické snahy nyní silnější euro-skeptické frakce.

5. V Novém Boru podepisují petici proti vybudování nadzemního vedení, po vzoru Německa jej chtějí pod zemí

V Novém Boru na Českolipsku lidé podepisují petici na podporu vedení velmi vysokého napětí 110 kilovoltů podzemním kabelem přes celé území CHKO Lužické hory včetně novoborské části Arnultovice a okolí vrchu Skalka. Připojit se mohou i obyvatelé Radvance a Sloupu v Čechách. Petice je namířena proti plánu společnosti ČEZ Distribuce vybudovat z České Lípy přes Nový Bor do Varnsdorfu vedení nad zemí. Ministerstvo životního prostředí už k záměru vydalo souhlas.

„Požadujeme, aby ministr životního prostředí prověřil souhlasné stanovisko EIA a přitom respektoval zákonné požadavky na posouzení vlivu záměru na krajinný ráz, životní prostředí, pohodu obyvatel a na veřejné zdraví. Zároveň zajistil nové objektivní posouzení tak, aby nebyla účelově protežovaná nadzemní varianta. Zejména požadujeme, aby propojovací vedení 110 kV vedlo kabelem přes celé území Lužických hor, minimálně pak přes Nový Bor, který je součástí CHKO,“ řekl ČTK zástupce petičního výboru a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).

6. Polští vědci vyzvali Německo, aby kvůli klimatickým změnám zvážilo odklon od jaderné energetiky

Skupina univerzitních profesorů a dalších vědců z Polska vyzvala v otevřeném dopise německé státníky i obyvatelstvo, aby zvážili svůj postoj k odstavování jaderných elektráren, které ještě nejsou na pokraji své životnosti. Důvodem jejich apelu jsou zejména globální klimatické změny a potřeba odstavovat fosilní zdroje, vypouštějící emise CO2, dříve než elektrárny jaderné.

Téměř stovka polských univerzitních profesorů, vědců a ekologů vyzvala v otevřeném dopise německou vládu, ale i všechny německé obyvatele, aby přehodnotily své plány na odstavování funkčních jaderných elektráren v zemi. Důvodem polské výzvy je dopad německého rozhodnutí na ochranu globálního klimatu a cíle udržet růst teploty pod 1,5 stupně Celsia.

7. IRENA: Větrné a fotovoltaické elektrárny budou od roku 2020 levnějšími zdroji elektřiny než fosilní zdroje

Nový report od Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) uvádí, že elektřina generovaná z onshore větrných parků a z fotovoltaiky bude od příštího roku levnější než elektřina z nových zdrojů spalujících fosilní paliva.

Cena za vyrobenou jednotku elektřiny z obnovitelných zdrojů celosvětově klesá. Dle agentury IRENA je evidentní pokles cen způsobený zvýšenou produkcí technologií využívajících obnovitelné zdroje energie a technologickými zlepšeními.

8. Uhlí má ve Finsku nahradit biomasa, navzdory obřím domácím lesům ji země chce dovážet

Finsko plánuje do 10 let skončit se spalováním uhlí pro výrobu energie, a tamní energetické společnosti tak budou muset hledat náhradu. Z ekonomického hlediska se v současné době jeví jako nejlepší varianta biomasa, přičemž na první pohled se zdá, že díky obrovským plochám lesů by jí země měla mít dost. Vzhledem k prudkému růstu poptávky ji však Finsko bude pravděpodobně rovněž dovážet ze zahraničí.

Finsko na konci letošního února schválilo zákon, podle kterého bude výroba elektrické energie a tepla z uhlí od května roku 2029 zakázána. Uhlí je však pro Finsko v současnosti důležitým energetickým zdrojem, který pokrývá přibližně 20 % potřeb při vytápění tamních domácností.

9. Čtvrtý energetický balíček oficiálně schválen

Zástupci Evropské rady schválili minulý týden poslední předpisy čtvrtého energetického balíčku Evropské unie nazvaného „Čistá energie pro všechny Evropany“. Evropský parlament předpisy posvětil již v březnu letošního roku, schválení Radou bylo nyní už jen formálním krokem k finalizaci nového energetického balíčku.

Evropští ministři dali v tomto týdnu zelenou balíčku, který je považován za nejvýznamnější environmentální legislativu současné Evropské komise. Ke schválení došlo doslova v předvečer evropských voleb, které předurčí složení další Komise. Čtvrtý energetický balíček má být klíčový pro plnění závazků EU z Pařížské dohody.

10. ČEZ v Tušimicích instaluje velkokapacitní bateriový systém, pilotní provoz má zahájit již letos

V areálu elektrárny Tušimice na Chomutovsku bude v létě nainstalován velkokapacitní bateriový systém pro ukládání energie. Pilotní provoz zařízení by měl začít koncem roku. Firmy ČEZ a ČEPS ho využijí ve výzkumném projektu BAART k testování podpůrných služeb pro stabilizaci energetické soustavy. Hlavním investorem bude ČEZ, náklady jsou desítky milionu korun, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.

„Projekt BAART by měl otestovat provozní režimy bateriových systémů akumulace energie včetně pilotního provozu pro regulaci frekvence. Regulace frekvence spočívá ve změně výkonu elektrárenského bloku v závislosti na odchylce frekvence od zadané hodnoty,“ uvedl Schreier.

Téma

Skrytý potenciál vodní energie? Tisíce přehrad v USA stále nevyrábí elektřinu

Vodní elektrárny si v globální výrobě elektrické energie drží mezi obnovitelnými zdroji s velkým odstupem stále první místo. Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) jsou v USA desetitisíce vodních přehrad, které nevyrábí elektřinu. Přestože ne všechny mají potenciál pro výrobu elektřiny, nabídnout by mohly tisíce MW výkonu.

Podle dat EIA je ve Spojených státech více než 90 tisíc vodních přehrad, přičemž pouhá 3 % z nich jsou v současné době schopna vyrábět elektřinu. K letošnímu únoru jejich celkový výkon dosahoval 80 GW. Zbývající vodní přehrady poté slouží k jiným účelům, a to zejména jako zásobárny vody nebo pro regulaci vodních toků pro lodní přepravu.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.