Domů
Uhlí
Finský zákon o zákazu výroby energie z uhlí vstupuje v platnost

Finský zákon o zákazu výroby energie z uhlí vstupuje v platnost

Výroba elektřiny a tepla z uhlí bude od 1. května 2029 ve Finsku zakázána. Návrh zákona byl schválen parlamentem s velkou většinou 170-14. V platnost má vejít již na začátku dubna. Společně s ním byly prezidentu vládou předloženy návrhy zákonů o podpoře užívání biopaliv v dopravě a průmyslu.

Zákaz užívání uhlí je v souladu s Finskou národní energetickou a klimatickou strategií 2030. Uhlí je přitom první fosilní surovinou, která bude pro účely výroby energie zakázána.  Finští zákonodárci si od dlouhé legisvakanční lhůty slibují sladění veřejných i soukromoprávních zájmů tak, aby přechod nepřinesl přílišnou zátěž pro ekonomiku a životy lidí. Výroba energií z uhlí již dnes klesá. V době, kdy má zákon vejít v účinnost, už se očekává hodnota výroby mezi 4,3 a 3,4 TWh.

Zákon o povinnostech v oblasti distribuce pohonných hmot, který byl k prezidentskému podpisu překládán společně se zákonem o odklonu od uhlí, vstoupil v platnost již 1. dubna. Zavádí mimo jiné povinnost zajistit, aby biopaliva tvořila v roce 2030 30 % celkové spotřeby. Tato opatření mají, společně s dalšími obsaženými v energetické strategii – tedy například zvýšení počtu elektromobilů či zlepšení energetické účinnosti, zajistit snížení emisí z dopravy o 50 % do roku 2030. Další povinnosti jsou také kladeny na distributory lehkých topných olejů pro vytápění či pohon strojní techniky.

Povinnosti týkající se biopaliv a biopalivových olejů jsou součástí provádění Finské národní energetické a klimatické strategie 2030 a střednědobého Plánu politiky v oblasti změny klimatu do roku 2030. Jejich cílem je snížit emise, zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie a snížit využívání importované ropy.

Štítky:uhlíFinsko

Komentáře

(5)

Loudil

3. duben 2019, 16:49

To je sice od Finů na první pohled hezké, ovšem nelíbí se mi těch 30 % podílu biopaliv na spotřebě. Biopalivo je sice obnovitelné, ovšem vždy si představím žluté lány řepky, které zamořily celé Česko od Aše po Ostravu a která kupříkladu naopak v "zeleném Německu skoro nikde nevidím !! Dá se tak říci, že naši předkové v časech Albrechta z Valdštejna kolem roku 1630 vlastně ohromně předběhli dobu !! Celou tehdejší ekonomiku i svoje vytápění dřevěných domků řešili na obnovitelném základě ze dřeva !!!! , případně toto dřevo pálili v lese v milířích na uhlí. Naši předkové z roku 1630 by měli dostat pořádnou medaili za plně ekologický přístup k životu ! Kůň na poli = obnovitelný zdroj síly, nevypouští CO2 z výfuku, domy výlučně z obnovitelného dřeva, topení z obnovitelného dřeva. My ,Češi z roku 2019 se k jejich výkonu ani nepřibližujeme ! Nyní tedy začínáme svou pouť zpět od roku 2019 k roku 1630.

Karel

4. duben 2019, 00:28

Netřeba se vracet do r. 1630. Finská National Energy and Climate Strategy počítá kromě 30% podílu biopaliv také s 250 tis. elektrických aut a 50 tis. na plyn.

Hendry

3. duben 2019, 18:17

No, nedá se říct, že by výroba a spalování dřevěného uhlí byl nějak ekologický proces ... navíc, před zavedením hnědého a černého uhlí jako hlavního paliva v českých zemích zdejší lesy skoro vymizely, byly skoro vytěženy, až s nástupem uhlí se rozloha českých lesů začala zvětšovat – a nebýt kůrovce, roste rozloha i dnes

Loudil

3. duben 2019, 20:49

Přesto nevidím zásadní rozdíl v mechanismu pěstování kukuřice na polích USA k výrobě bioetanolu, který je pak spálen v motoru auta a pěstování stromů v lese k následnému spálení v kamnech. Obojí je obnovitelné, obojí vytváří CO2.

petr

4. duben 2019, 20:44

Zdravím všechny energetické pošuky jako jsem já,

ono je to všechno asi jinak, nejde přeci o absolutní využívání obnovitelných zdrojů ala britská elektrárna spalující pelety z Kanady ( to je kravina) ale když porazím hrušku tak ji nařežu a v zimě si prostě v krbu přitopím. To že mě dům topí zemní plyn s kondenzačním kotlem či tepelné čerpadlo s COP 3,7 je jedno. Tou hruškou a nebo souškou z lesa cosi pozitivního uděláme pro životní prostředí jako jedinci, ale to hlavním jsou zdroje , které drží provoz ekonomiky. Finové jedou hodně na jádro, mají cosi vody a asi i ty větráky nějaké budou mít, tedy že řekli, že nebudou v roce 2030 pálit dovozové uhlí je docela rozumný krok, ale nesmí zapomenout na ty ostatní zdroje a to asi zvládnou...

Hezký večer nad zíráním do Energostatu....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.