Domů
Uhlí
Finský zákon o zákazu výroby energie z uhlí vstupuje v platnost
Hlavní město Finska, Helsinky

Finský zákon o zákazu výroby energie z uhlí vstupuje v platnost

Výroba elektřiny a tepla z uhlí bude od 1. května 2029 ve Finsku zakázána. Návrh zákona byl schválen parlamentem s velkou většinou 170-14. V platnost má vejít již na začátku dubna. Společně s ním byly prezidentu vládou předloženy návrhy zákonů o podpoře užívání biopaliv v dopravě a průmyslu.

Zákaz užívání uhlí je v souladu s Finskou národní energetickou a klimatickou strategií 2030. Uhlí je přitom první fosilní surovinou, která bude pro účely výroby energie zakázána.  Finští zákonodárci si od dlouhé legisvakanční lhůty slibují sladění veřejných i soukromoprávních zájmů tak, aby přechod nepřinesl přílišnou zátěž pro ekonomiku a životy lidí. Výroba energií z uhlí již dnes klesá. V době, kdy má zákon vejít v účinnost, už se očekává hodnota výroby mezi 4,3 a 3,4 TWh.

Zákon o povinnostech v oblasti distribuce pohonných hmot, který byl k prezidentskému podpisu překládán společně se zákonem o odklonu od uhlí, vstoupil v platnost již 1. dubna. Zavádí mimo jiné povinnost zajistit, aby biopaliva tvořila v roce 2030 30 % celkové spotřeby. Tato opatření mají, společně s dalšími obsaženými v energetické strategii – tedy například zvýšení počtu elektromobilů či zlepšení energetické účinnosti, zajistit snížení emisí z dopravy o 50 % do roku 2030. Další povinnosti jsou také kladeny na distributory lehkých topných olejů pro vytápění či pohon strojní techniky.

Povinnosti týkající se biopaliv a biopalivových olejů jsou součástí provádění Finské národní energetické a klimatické strategie 2030 a střednědobého Plánu politiky v oblasti změny klimatu do roku 2030. Jejich cílem je snížit emise, zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie a snížit využívání importované ropy.

Štítky:uhlí
Finsko

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Loudil
3. duben 2019, 16:49

To je sice od Finů na první pohled hezké, ovšem nelíbí se mi těch 30 % podílu biopaliv na spotřebě. Biopalivo je sice obnovitelné, ovšem vždy si představím žluté lány řepky, které zamořily celé Česko od Aše po Ostravu a která kupříkladu naopak v "zeleném Německu skoro nikde nevidím !! Dá se tak říci, že naši předkové v časech Albrechta z Valdštejna kolem roku 1630 vlastně ohromně předběhli dobu !! Celou tehdejší ekonomiku i svoje vytápění dřevěných domků řešili na obnovitelném základě ze dřeva !!!! , případně toto dřevo pálili v lese v milířích na uhlí. Naši předkové z roku 1630 by měli dostat pořádnou medaili za plně ekologický přístup k životu ! Kůň na poli = obnovitelný zdroj síly, nevypouští CO2 z výfuku, domy výlučně z obnovitelného dřeva, topení z obnovitelného dřeva. My ,Češi z roku 2019 se k jejich výkonu ani nepřibližujeme ! Nyní tedy začínáme svou pouť zpět od roku 2019 k roku 1630.

Karel
4. duben 2019, 00:28

Netřeba se vracet do r. 1630. Finská National Energy and Climate Strategy počítá kromě 30% podílu biopaliv také s 250 tis. elektrických aut a 50 tis. na plyn.

Hendry
3. duben 2019, 18:17

No, nedá se říct, že by výroba a spalování dřevěného uhlí byl nějak ekologický proces ... navíc, před zavedením hnědého a černého uhlí jako hlavního paliva v českých zemích zdejší lesy skoro vymizely, byly skoro vytěženy, až s nástupem uhlí se rozloha českých lesů začala zvětšovat – a nebýt kůrovce, roste rozloha i dnes

Loudil
3. duben 2019, 20:49

Přesto nevidím zásadní rozdíl v mechanismu pěstování kukuřice na polích USA k výrobě bioetanolu, který je pak spálen v motoru auta a pěstování stromů v lese k následnému spálení v kamnech. Obojí je obnovitelné, obojí vytváří CO2.

petr
4. duben 2019, 20:44

Zdravím všechny energetické pošuky jako jsem já,

ono je to všechno asi jinak, nejde přeci o absolutní využívání obnovitelných zdrojů ala britská elektrárna spalující pelety z Kanady ( to je kravina) ale když porazím hrušku tak ji nařežu a v zimě si prostě v krbu přitopím. To že mě dům topí zemní plyn s kondenzačním kotlem či tepelné čerpadlo s COP 3,7 je jedno. Tou hruškou a nebo souškou z lesa cosi pozitivního uděláme pro životní prostředí jako jedinci, ale to hlavním jsou zdroje , které drží provoz ekonomiky. Finové jedou hodně na jádro, mají cosi vody a asi i ty větráky nějaké budou mít, tedy že řekli, že nebudou v roce 2030 pálit dovozové uhlí je docela rozumný krok, ale nesmí zapomenout na ty ostatní zdroje a to asi zvládnou...

Hezký večer nad zíráním do Energostatu....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se