Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Rok 2020 by mohl být kritický pro připravované americké LNG projekty

Developeři amerických LNG projektů čelí s blížícím se rokem 2020 řadě výzev, které mohou zabránit realizaci připravovaných projektů. Mezi tyto výzvy patří zejména aktuálně nízké ceny zemního plynu, obavy o budoucí převis nabídky na trhu a pokračující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Zahraniční server Platts informoval, že i přes velká očekávání v oblasti rozvoje nových exportních LNG terminálů v USA v letošním roce, byla letos zahájena výstavba pouze dvou nových terminálů a jednoho nového zařízení pro zkapalňování zemního plynu (tzv. LNG train) v rámci existujícího terminálu. Rok 2020 by přitom mohl být kritický pro řadu připravovaných projektů vzhledem k rostoucí shodě mezi analytiky, že se „okno“ pro nezávislé projekty rychle uzavírá.

2. 3000 metrů pod povrchem: Čína pokračuje v hledání domácích zdrojů uranu

Čína v posledních několika letech uvedla do provozu řadu nových jaderných reaktorů, díky kterým tak několikanásobně navýšila výrobu elektřiny z jádra. Země se rovněž snaží navýšit domácí těžbu uranu, v čemž jí má pomoci i nový, 3000 metrů hluboký průzkumný vrt.

V polovině prosince proběhlo v Číně slavnostní zahájení projektu zatím vůbec nejhlubšího průzkumného vrtu spojeného s hledáním zásob uranu. Ceremoniál proběhl u naleziště Xiangshan nedaleko města Fu-čou, ve kterém se uranová ruda podle serveru world-nuclear-news.org začala těžit a zpracovávat již před více než 50 lety.

3. Rosatom plánuje ostrý provoz nového jaderného paliva odolného vůči haváriím

První ruské jaderné palivové soubory s experimentálním palivem odolným vůči haváriím (ATF – Accident-tolerant fuel) pro komerční reaktory byly vyrobeny a byly podrobeny přejímací kontrole. Výroba a kontrola proběhla v Novosibirsku a ve výrobním zařízení dceřinné společnosti Rosatom pro výrobu paliva TVEL. Nové palivové soubory budou zavazeny do reaktoru VVER-1000 v jaderné elektrárně Rostov v západním Rusku v prvním čtvrtletí roku 2020.

Každý ze tří palivových souborů modelu TVS-2M obsahuje 12 tyčí ATF se dvěma variantami pokrytí paliva – zirkoniové s chromovým povlakem nebo chrom-niklová slitina. Obě varianty pokrytí paliva zvyšují odolnost vůči teplu.

4. Vývoz LNG z USA vzrostl meziročně o 60 %, do EU rostl dokonce až čtyřnásobně

Vývoz amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) vzrostl oproti předchozímu roku o 60 %, přičemž pouze do Evropy vzroste alespoň čtyřnásobně. Jak informovala agentura Reuters, v roce 2020 bude trh s americkým LNG čelit nejistotě v podobě klesající poptávky a zvýšené konkurence vývozců. 

Celkem čtyři nová zařízení pro zkapalňování zemního plynu byla uvedena do provozu v USA v roce 2019 – jednalo se o Cameron LNG Train 1, Corpus Christi LNG Train 2, Elba Island a Freeport LNG v Texasu. I díky tomu vzrostl export amerického zkapalněného zemního plynu o 60 %. Do roku 2024 by se USA měly stát hlavním světovým exportérem LNG.

5. S koncem roku skončil i další jaderný blok v Německu, zbylých 6 ukončí provoz do 3 let

Konec roku 2019 znamená rovněž konec provozu pro další německý jaderný blok. V provozu tak od letošního roku zůstane v Německu ještě 6 jaderných bloků, přičemž poslední z nich by měly elektřinu vyrábět do konce roku 2022.

Německo se spolu se začátkem roku 2020 opět o krok přiblížilo ke svému cíli ukončit výrobu elektrické energie v jaderných elektrárnách. S koncem roku 2019 skončil i provoz jaderné elektrárny Philippsburg 2 s instalovaným výkonem 1468 MWe, kdy po Novém roce zůstává v zemi v provozu už pouhých posledních 6 jaderných reaktorů.

6. Vattenfall uzavřel svou jedinou uhelnou elektrárnu v Nizozemsku

Energetická společnost Vattenfall 23. prosince v 11 hodin ukončila provoz uhelné elektrárny Hemweg 8. Tento krok je důsledkem nutnosti snižovat emise CO2 v zemi a součástí harmonogramu na ukončení produkce elektrické energie z uhlí do roku 2030.

Uhelná elektrárna Hemweg 8 s instalovaným výkonem 650 MW byla zprovozněna v roce 1994 a dle původního plánu měla být vyřazena z provozu až v roce 2020.

7. Útlum těžby na dole ČSA pokračuje stejně jako rekultivace

Na dole Československé armády (ČSA) na Mostecku pokračuje útlum těžby. Postupuje zároveň rekultivace území a plánuje se vznik jezera na místě zbytkové jámy, které bude víc dvojnásobné oproti Máchovu jezeru. S výraznějším propouštěním se počítá až po ukončení těžby v roce 2024. ČTK to řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Sev.en Energy, která důl spravuje.

V jámě, nad níž se tyčí zámek Jezeří, přestanou horníci dolovat uhlí, až vytěží zásoby v rámci stávajícího povolení, tedy až se dostanou k hranicím těžebních limitů. „Ukončení těžby závisí mimo jiné na odbytu a rychlosti těžby. V současné době je v lomu ČSA zhruba 14 milionů tun uhlí před limity. Předpokládaný rok ukončení těžby je 2024,“ uvedla mluvčí.

8. Sev.en Energy: Do modernizace a ekologizace Počerad dáme miliardy

Skupina Sev.en Energy hodlá do modernizace a ekologických opatření v hnědouhelné elektrárny Počerady investovat miliardy korun, aby zdroj splňoval stále přísnější limity pro ekologický provoz. ČTK to dnes řekla mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová. Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače se stane majitelem elektrárny od roku 2024. Dosavadní majitel elektrárny – ČEZ, nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolal. ČEZ za elektrárnu získá dvě miliardy korun.

Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady jsou spolu s elektrárnou Prunéřov nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady s Prunéřovem a Tušimicemi jsou i největším českým zdrojem skleníkových plynů.

9. Spojené království: Podíl výroby elektřiny z fosilních paliv klesl ke 40 %

Podíl výroby elektřiny z fosilních zdrojů dosáhl ve Spojeném království ve třetím čtvrtletí roku 2019 rekordního minima. Od června do září činil podíl uhelných a plynových elektráren 40,1 %. Všechny obnovitelné zdroje dohromady poté vyrobily 38,8 % elektřiny. Výroba z větrných elektráren na moři překonala výrobu z větru na pevnině.

Spojené království zveřejnilo statistická data za loňské třetí čtvrtletí, ze kterých je patrný další pokles podílu fosilních paliv na výrobě elektřiny. Díky teplému počasí od června do září spotřebovala země rekordně málo elektřiny – 78,1 TWh, což je v meziročním srovnání téměř 2% pokles. Také výroba elektřiny meziročně poklesla o 1,5 % na 74 TWh.

10. Druhý blok švédské jaderné elektrárny Ringhals byl trvale odstaven

Druhý blok švédské jaderné elektrárny byl po 44 letech provozu v pondělí 30. prosince 2019 trvale odstaven. Za dobu provozu vyrobil 215 TWh elektřiny. První blok JE Ringhals bude odstaven v roce 2020.

Provozovatel jaderné elektrárny, společnost Vattenfall, začátkem prosince oznámila, že finální odstavení tlakovodního reaktoru (PWR) o instalovaném výkonu 807 MWe začalo již v září fází nazvanou „coast down“.

Téma

Termín dokončení plynovodu Nord Stream 2 je kvůli sankcím nejistý. Hovoří se až o ročním zpoždění

Nikdo momentálně nemůže předpovědět, kdy bude plynovod Nord Stream 2 dokončen, uvedl dle ruské zpravodajské agentury novinářům mluvčí Kremlu, Dmitrij Peskov, během úterního konferenčního hovoru. Projekt zdržují americké sankce a v posledních týdnech se hovořilo o zdržení v časovém horizontu několika měsíců až celého roku.

Aktuální průtahy mají na svědomí sankce, které Spojené státy americké uvalily na firmy podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Po jejich zavedení švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.