Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Americká studie odhaduje náklady německého odchodu od jádra 

Německé vyřazení jaderných elektráren z energetického mixu a s tím spojené navýšení spotřeby fosilních paliv může vést až k  1100 předčasným úmrtím ročně v důsledku zvýšeného znečištění ovzduší. Tvrdí to studie ekonomů z University of California v Santa Barbaře, University of California v Berkeley a Carnegie Mellon University

Studie nazvaná „Vnitřní a vnější náklady německého odklonu od jádra“ rovněž zjistila, že ceny elektřiny v Německu jsou vyšší kvůli odchodu od jaderné energetiky, což má za následek navýšení zisku většiny výrobců elektřiny, ale také zvýšení nákladů německých spotřebitelů. 

2. Největší jeřáb světa má za sebou první velký zdvih na projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C

Největší jeřáb na světě, který se v současné době podílí na stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, má za sebou první velký zdvih o hmotnosti 170 tun. Díky tomu splnil projekt nové jaderné elektrárny všechny naplánované milníky v roce 2019. V roce 2020 se práce zaměří na dokončení základů druhého bloku elektrány.

Společnost EDF Energy na konci loňského roku uvedla, že největší jeřáb na světě má za sebou první úspěšný zdvih. Jeřáb „Big Carl“ vysoký 250 metrů s nosností 5 tisíc tun usadil na místo 170 tunovou část reaktoru. Ta byla díky zkušenostem s kvalitou ze staveb obdobných elektráren svařena v továrních podmínkách.

3. Rok 2019 byl v Německu rekordní v počtu hodin se zápornou cenou elektřiny

Rok 2019 se v Německu stal rekordním v počtu hodin, ve kterých cena silové elektřiny na denním trhu klesla do záporných hodnot. Oproti předchozímu rekordnímu roku 2018 doba trvání záporných cen vzrostla téměř o polovinu. Rovněž samotná cena klesla na hodnotu, která předčila tu z roku 2018.

Záporné ceny elektřiny jsou na německém denním (spotovém) trhu povoleny od září roku 2008. Od té doby jejich četnost roste a loňský rok byl v tomto ohledu rekordní. Podle německého síťového regulátora (Bundesnetzagentur – BNetzA) byly v roce 2019 na německém denním trhu s elektřinou záporné ceny elektřiny zaznamenány v celkem 211 hodinách, to je více než kdy předtím.

4. První část projektu plovoucí offshore větrné elektrárny WindFloat Atlantic byla připojena k síti

Projekt větrné elektrárny WindFloat Atlantic je druhým offshore větrným parkem v Evropě který využívá technologii plovoucích větrných turbín. Projekt se po dokončení má skládat ze tří větrných turbín s celkovým instalovaným výkonem 25,2 MW. První z trojice turbín byla 31. prosince připojena k síti.

Projekt offshore větrné elektrárny WindFloat Atlantic je řízen konsorciem Windplus, které se skládá z několika společností –  EDP Renewables, Engie, Repsol a Principle Power. Projekt čerpá z úspěchu prototypu WindFloat1, který byl původně instalován v roce 2011 a měl za cíl demonstrovat vlastnosti a výhody konceptu plovoucích větrných turbín.

5. Během roku 2019 bylo odstaveno více jaderných reaktorů, než kolik jich zahájilo provoz

Globální instalovaný výkon jaderných elektráren loni zaznamenal mírný pokles oproti roku 2018. Instalovaný elektrický výkon činil 392,4 GWe. V loňském roce bylo do přenosových sítí připojeno celkem šest nových výrobních bloků, zatímco trvale odstaveno bylo celkem devět výrobních bloků. V loňském roce přitom byla zahájena výstavba tří nových výrobních bloků.

V roce 2019 bylo uvedeno do provozu celkem šest nových jaderných výrobních bloků s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 5241 MWe. Dva byly spuštěny v Číně – 2. blok v jaderné elektrárně Taishan a 6. blok v jaderné elektrárně Jang-ťiang (Yangjiang). V Asii byl také připojen 4. blok jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori. V Rusku byl uveden do provozu 2. blok v jaderné elektrárně Novovoronež. První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, skládající se ze dvou jaderných reaktorů o instalovaném elektrickém výkonu 32 MWe, byla ke konci roku rovněž připojena k rozvodné síti.

6. Rolls-Royce představil své letadlo poháněné elektřinou, na jaře má pokořit rychlostní rekord

Britský průmyslový gigant Rolly-Royce na konci minulého roku představil své nové, plně elektřinou poháněné letadlo. Díky špičkovému pohonu by letadlo mělo být schopné dosáhnout rychlosti okolo 500 km/h, čímž se bude pokoušet o pokoření rychlostního rekordu.

Nový letoun vznikl v rámci iniciativy ACCEL (z angl. Accelerating the Electrification of Flight), tedy zrychlení elektrifikace létání, a je klíčovým prvkem strategie Rolls-Royce stát se „šampiónem“ v elektrifikaci.

7. Belgie je po dekádě čistým vývozcem elektřiny, výroba ovšem závisí z 50 % na dosluhujících jaderných blocích

Belgie se v roce 2019 poprvé po téměř deseti letech stala čistým vývozcem elektřiny. Důvodem je podle informací belgického provozovatele přenosové soustavy především vyšší dostupnost výroby elektřiny v jaderných elektrárnách a zvyšující se výroba obnovitelných zdrojů.

Po téměř deseti letech se belgická přenosová soustava může opět pochlubit přebytkovou bilancí. Podle údajů od provozovatele tamní přenosové soustavy přesáhlo množství exportované elektřiny import o 1,8 TWh (cca 2,1 % celkové spotřeby elektřiny).

8. Rusko zahájilo přepravu plynu plynovodem TurkStream do Řecka a Severní Makedonie

Rusko v neděli zahájilo dodávky plynu novým plynovodem TurkStream do Evropy, uvedl dle agentury Reuters bulharský přepravce plynu Bulgartransgaz. Plynovod je pro Gazprom alternativní trasou k přepravě plynu přes Ukrajinu.

Rusko buduje plynovod TurkStream a zdvojnásobuje přepravní kapacitu NordStream jako alternativní trasy k tranzitu přes Ukrajinu v dodávkách plynu do Evropy.

9. Za londýnský blackout zaplatí firmy „dobrovolnou pokutu“ 10,5 milionů liber

Společnosti Hornsea One a RWE se rozhodly dobrovolně zaplatit do nápravného fondu celkem 9 milionů liber jako kompenzaci za blackout, který nastal 9. srpna 2019 a postihl především oblast Londýna. Provozovatel distribuční sítě UK Power Networks do stejného fondu zaplatí 1,5 milionu liber, a to za nekoordinované připojování zákazníků po blackoutu bez toho, aniž by ji k tomu vyzval provozovatel přenosové soustavy.

Britský energetický regulátor Ofgem vydal před několika dny tiskovou zprávu, ve které informoval o ukončení svého vyšetřování srpnového blackoutu, který postihl především oblast Londýna. Důvodem blackoutu byl zásah bleskem do dvou zařízení v téměř stejnou chvíli, který vyřadil z provozu důležité prvky. Ty by ovšem měly být schopny takovou zátěž vydržet. Konkrétně jde o větrný park na moři Hornsea One, vlastněný dánskou společností Ørsted a paroplynovou elektrárnu Little Barford, vlastněnou společností RWE.

10. Elektrárna Chvaletice odstraní prach ze spalin látkovými filtry

Elektrárna Chvaletice využije na odstraňování prachových částic ze spalin látkové filtry. Technologie se osvědčila v Teplárně Kladno, která loni přešla do vlastnictví skupiny Sev.en Energy, uvedl v tiskové zprávě mediální zástupce společnosti Sev.en EC Petr Dušek. Snížení emisí prachových částic pomocí elektrostatických odlučovačů, instalovaných před časem, nebylo ve Chvaleticích dostatečné.

„Realizace projektu nevedla k očekávaným výsledkům, což byl i jeden z důvodů vypovězení smlouvy s dodavatelem,“ uvedl generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys.

Téma

Co lze očekávat na trhu s ropou a plynem v roce 2020

Cena zemního plynu a ropy by se měla vzhledem k přebytku, který byl globálně k vidění v roce 2019 a očekávání pokračování tohoto trendu v roce 2020, pohybovat i nadále nízko.

Zelená Evropa

V Evropě budou probíhat zásadní změny v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu (European Green Deal), která se očekává do konce března, a která poskytne rámec pro energetický vývoj na dalších 30 let se zakotvením uhlíkové neutrality do roku 2050.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.