Rusko zahájilo přepravu plynu plynovodem TurkStream do Řecka a Severní Makedonie

DomůPlynárenstvíRusko zahájilo přepravu plynu plynovodem TurkStream do Řecka a Severní Makedonie

Rusko v neděli zahájilo dodávky plynu novým plynovodem TurkStream do Evropy, uvedl dle agentury Reuters bulharský přepravce plynu Bulgartransgaz. Plynovod je pro Gazprom alternativní trasou k přepravě plynu přes Ukrajinu.

Rusko buduje plynovod TurkStream a zdvojnásobuje přepravní kapacitu NordStream jako alternativní trasy k tranzitu přes Ukrajinu v dodávkách plynu do Evropy.

„Ruské dodávky plynu nejen pro nás, ale také do Řecka a Severní Makedonie jsou prováděny novým vstupním bodem (na naší turecké hranici),“ řekl CEO Bulgartransgaz, Vladimir Malinov, bulharské rozhlasové stanici BNR.

Trasa plynovodu TurkStream. Zdroj: Gazprom

Ruský plynárenský gigant Gazprom zahájil 1. ledna dodávku asi 3 miliard kubických metrů (bcm) ročně plynovodem TurkStream do Bulharska, čímž nahradil trasu, která dříve vedla skrze Ukrajinu a Rumunsko. Gazprom loni přepravil touto cestou asi 3 bcm do Řecka a asi 0,5 bcm do Severní Makedonie.

Malinov uvedl, že plynovody původní trasy Trans-Balkan jsou v současné době nečinné, dodal však, že byly zhotoveny jako reverzní a mohou tak být v případě poptávky použity pro přepravu plynu do Rumunska, Moldavska a na Ukrajinu.

„Otevřeli jsme tedy cestu pro LNG z řeckého terminálu Revithoussa až na Ukrajinu,“ dodal Malinov.

Plynovod TurkStream bude disponovat dvěma paralelními větvemi, přičemž každá má roční přepravní kapacitu ve výši 15,75 bcm. První větev je plánována pro zásobování Turecka. Druhá potom pro zásobování jižní a jihovýchodní Evropy z Bulharska. Bulharsko doufá, že do letošního května bude moci přepravovat plyn do Srbska a do konce roku postavit celou sekci.

Zatímco Rusko a Ukrajina na konci loňského roku podepsaly pětiletou dohodu o tranzitu plynu do Evropy, objemy klesnou z 65 bcm v roce 2020 na 40 bcm ročně v období let 2021-2024.