Globální instalovaný výkon jaderných elektráren loni zaznamenal mírný pokles oproti roku 2018. Instalovaný elektrický výkon činil 392,4 GWe. V loňském roce bylo do přenosových sítí připojeno celkem šest nových výrobních bloků, zatímco trvale odstaveno bylo celkem devět výrobních bloků. V loňském roce přitom byla zahájena výstavba tří nových výrobních bloků.

V roce 2019 bylo uvedeno do provozu celkem šest nových jaderných výrobních bloků s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 5241 MWe. Dva byly spuštěny v Číně – 2. blok v jaderné elektrárně Taishan a 6. blok v jaderné elektrárně Jang-ťiang (Yangjiang). V Asii byl také připojen 4. blok jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori. V Rusku byl uveden do provozu 2. blok v jaderné elektrárně Novovoronež. První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, skládající se ze dvou jaderných reaktorů o instalovaném elektrickém výkonu 32 MWe, byla ke konci roku rovněž připojena k rozvodné síti.

V roce 2018 bylo do přenosové sítě připojeno 10 420 MWe, to byl oproti roku 2017 výrazný nárůst. V roce 2017 bylo připojeno pouze 3 345 MWe.

V loňském roce byla zahájena výstavba tří nových výrobních bloků. Byla zahájena výstavba 2. bloku v ruské jaderné elektrárně, 1. blok v čínské jaderné elektrárny Čang-čou (Zhangzhou) a 2. blok v íránské jaderné elektrárně Búšehr.

V roce 2019 bylo trvale odstaveno devět výrobních bloků s celkovým elektrickým instalovaným výkonem 5976 MWe. V Evropě byl trvale odstaven blok ve švýcarské jaderné elektrárně Mühleberg, 2. blok v německé jaderné elektrárně Philippsburg a 2. blok ve švédské jaderné elektrárně Ringhals.

Ve Spojených byl trvale odstaven blok v jaderné elektrárně Pilgrim a 1. blok v jaderné elektrárně Three Mile Island. V Asii byl trvale odstaven 1. blok v ruské jaderné elektrárně Bilibino, 2. blok v tchajwanské jaderné elektrárně Chinshan, 2. blok v japonské jaderné elektrárně Genkai a 1. blok v jihokorejské jaderné elektrárně Wolsong.

Na konci roku 2019 bylo po celém světě v provozu 442 výrobních bloků s jadernými reaktory. Celkový instalovaný elektrický výkon dosahoval 392, 3 GWe. Ve výstavbě bylo celkem 54 výrobních bloků s instalovaným výkonem 59,9 GWe.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *