Během roku 2019 bylo odstaveno více jaderných reaktorů, než kolik jich zahájilo provoz

DomůJaderné elektrárnyBěhem roku 2019 bylo odstaveno více jaderných reaktorů, než kolik jich zahájilo provoz

Globální instalovaný výkon jaderných elektráren loni zaznamenal mírný pokles oproti roku 2018. Instalovaný elektrický výkon činil 392,4 GWe. V loňském roce bylo do přenosových sítí připojeno celkem šest nových výrobních bloků, zatímco trvale odstaveno bylo celkem devět výrobních bloků. V loňském roce přitom byla zahájena výstavba tří nových výrobních bloků.

V roce 2019 bylo uvedeno do provozu celkem šest nových jaderných výrobních bloků s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 5241 MWe. Dva byly spuštěny v Číně – 2. blok v jaderné elektrárně Taishan a 6. blok v jaderné elektrárně Jang-ťiang (Yangjiang). V Asii byl také připojen 4. blok jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori. V Rusku byl uveden do provozu 2. blok v jaderné elektrárně Novovoronež. První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, skládající se ze dvou jaderných reaktorů o instalovaném elektrickém výkonu 32 MWe, byla ke konci roku rovněž připojena k rozvodné síti.

V roce 2018 bylo do přenosové sítě připojeno 10 420 MWe, to byl oproti roku 2017 výrazný nárůst. V roce 2017 bylo připojeno pouze 3 345 MWe.

V loňském roce byla zahájena výstavba tří nových výrobních bloků. Byla zahájena výstavba 2. bloku v ruské jaderné elektrárně, 1. blok v čínské jaderné elektrárny Čang-čou (Zhangzhou) a 2. blok v íránské jaderné elektrárně Búšehr.

V roce 2019 bylo trvale odstaveno devět výrobních bloků s celkovým elektrickým instalovaným výkonem 5976 MWe. V Evropě byl trvale odstaven blok ve švýcarské jaderné elektrárně Mühleberg, 2. blok v německé jaderné elektrárně Philippsburg a 2. blok ve švédské jaderné elektrárně Ringhals.

Ve Spojených byl trvale odstaven blok v jaderné elektrárně Pilgrim a 1. blok v jaderné elektrárně Three Mile Island. V Asii byl trvale odstaven 1. blok v ruské jaderné elektrárně Bilibino, 2. blok v tchajwanské jaderné elektrárně Chinshan, 2. blok v japonské jaderné elektrárně Genkai a 1. blok v jihokorejské jaderné elektrárně Wolsong.

Na konci roku 2019 bylo po celém světě v provozu 442 výrobních bloků s jadernými reaktory. Celkový instalovaný elektrický výkon dosahoval 392, 3 GWe. Ve výstavbě bylo celkem 54 výrobních bloků s instalovaným výkonem 59,9 GWe.