Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Americké LNG terminály vyváží kvůli vysokým cenám plynu téměř naplno

LNG tanker

Zatímco v průběhu loňského léta se export zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA kvůli extrémně nízkým cenám plynu na světových trzích výrazně propadl, aktuálně je situace diametrálně odlišná. Chladné počasí v posledních týdnech spolu s omezeními na straně některých dalších významných vývozců plynu vyhnaly ceny LNG na světových trzích na rekordně vysoké hodnoty, díky čemuž nyní LNG terminály ve Spojených státech opět intenzivně vyváží.

Přestože cenový tlak na asijských i evropských trzích se zemním plynem během tohoto týdne částečně polevil, ceny plynu se stále drží na dostatečně vysokých hodnotách, které jsou atraktivní pro takřka všechny exportéry. Chladný prosinec a začátek letošního roku pomohl snížit hladinu uskladněného plynu nejen v evropských zásobnících, ale rovněž také v zemích severovýchodní Asie, které disponují pouze omezenými skladovacími kapacitami.

2. Gazprom varuje před rizikem zrušení plynovodu Nord Stream 2

Ruský plynárenský gigant Gazprom připustil existenci rizika, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 bude kvůli různým problémům, včetně politických tlaků, zastavena nebo úplně zrušena. Firma o tom podle agentury Reuters informuje v prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů.

„Při práci na velkých mezinárodních projektech, jako je plynovod Nord Stream 2, jsme čelili a možná se i nadále budeme setkávat s riziky kvůli změnám politických podmínek v různých regionech souvisejících s takovými projekty,“ uvedl Gazprom.

3. Jaderná elektrárna Leningrad II-2 vyrobila první TWh elektřiny

Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku překonal 15. ledna 1 TWh vyrobené elektřiny. Tohoto milníku blok dosáhl v rámci svého pilotního provozu, který byl zahájen v listopadu minulého roku.

„K tomuto okamžiku byl reaktorový blok provozován na různých výkonových úrovních úspěšně již 85 dní,“ řekl minulý pátek Alexander Belyaev, hlavní inženýr JE Leningrad II. „Za tuto dobu, proběhly testy a prověrky na výkonových úrovních 40 %, 50 %, 75 % a 90 % instalovaného výkonu, aby potvrdily spolehlivý, efektivní a především bezpečný provoz bloku za různých provozních podmínek,“ dodává.

4. Ochranný systém odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, která je od listopadu v testovacím provozu

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

„Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení,“ uvedlo ministerstvo.

5. Energetičtí giganti přesměrovávají náklady s LNG z Evropy do Asie

Očekává se, že energetičtí giganti, jako je například Royal Dutch Shell a Total, budou profitovat z rapidního nárůstu cen zemního plynu v Asii během letošního ledna více než obchodní domy, a to vzhledem k jejich přístupu k většímu množství zdrojů.

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na asijském benchmarku, trhu JKM, vzrostly během ledna na rekordně vysoké hodnoty. Důvodem byla kombinace chladného počasí, nízkého stavu zásob zemního plynu v Asii, neočekávaných výpadků v produkci a problémů na straně přepravy. Prudký nárůst cen zemního plynu v Asii znamenal pro energetické společnosti a obchodníky se zemním plynem příležitost v podobě arbitráže.

6. ENTSO-E: Incident z 8. ledna neohrozil bezpečnost provozu. Dodávky byly přerušeny pouze pro malou část odběratelů

Dispečink ČEPS, Bohdalec. Zdroj: ČEPS

V pátek 8. ledna 2021 byla synchronní oblast kontinentální Evropy rozdělena na zhruba hodinu na dvě oddělené oblasti kvůli výpadkům několika prvků přenosové sítě ve velmi krátké době. Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) k tomuto incidentu v pátek vydalo zprávu detailněji popisující události, které v soustavě nastaly.

Přibližně ve 14:05 SEČ se ve z hlediska výkonové bilance deficitní severozápadní oblasti kontinentální Evropy frekvence nejprve během přibližně 15 sekund snížila na hodnotu 49,74 Hz, během následujících cca 15 sekund se frekvence následně ustálila na hodnotě přibližně 49,84 Hz. V přebytkové jihovýchodní oblasti se frekvence současně nejprve zvýšila na hodnotu až 50,6 Hz, než se ustálila na hodnotě mezi 50,2 Hz a 50,3 Hz.

7. Studie: 20 GWh baterií by v Británii zvýšilo využití větrných elektráren o 50 %

Faktor využití obnovitelných zdrojů nezávisí pouze na přírodních podmínkách, ale i na schopnostech přenosové soustavy využít výkon ve správný okamžik. S tím dokáží efektivně pomoci bateriové systémy skladování elektřiny.

Nová studie konzultační společnosti LCP zdůrazňuje výhody výrazného zvýšení kapacity bateriových systémů ve Velké Británii. Podle nich by došlo ke snížení „mrhání“ elektřinou, která by tak mohla být dopravena k milionům domácností.

8. Zákazníci innogy si stěžují na útoky energošmejdů

ELektroměr a úspory energie

Zprostředkování prodeje energie je dnes volnou živností. Česká legislativa aktuálně vůbec neřeší, jak by se taková činnost měla vykonávat. I proto se na trhu objevili tzv. energetičtí šmejdi a jejich nekalé praktiky. Změnit by to měla novela energetického zákona. Pokud nedojde na její první čtení 26. ledna, hrozí zakonzervování současného stavu na příštích pár let.

Útočí nejčastěji na seniory. Nějaká morálka je vůbec netrápí. Jde jim jen o to, aby získali podpis plné moci anebo nové smlouvy, bez ohledu na fakt, že po nich zůstávají tisíce lidí v problémech,“ hodnotí zkušenosti s podomními prodejci David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing.

9. Flexitricity plánuje do vyrovnávání britské soustavy zapojit přes deset tisíc elektromobilů

Britská společnost Flexitricity, která provozuje na britském trhu agregátor flexibility, plánuje využít více než deset tisíc elektromobilů k vyrovnávání tamní soustavy. Pomůže jí k tomu partnerství se společností ev.energy, která nabízí systém chytrého nabíjení pro elektromobily.

Velká Británie patří v posledních letech k důležitým inovátorům v elektroenergetice. V Británii byly založeny společnosti jako limejump, která přinesla do energetiky big data přístup a machine learning a kterou převzala společnost Shell, nebo Verv. Další inovativní společností, která o sobě dává vědět, je již zmiňovaná Flexitricity.

10. Komora: V ČR loni nebyla zprovozněna žádná větrná elektrárna, vodní pouze jedna

Množství větrných a solárních elektráren se v Německu za posledních 10 let zdtrojnásobilo. Naopak jaderné elektrárny jsou odstavovány. Autor: Norbert Reimer

V Česku loni nevznikla žádná větrná elektrárna, malá vodní elektrárna byla spuštěná jedna. Nevznikají ani biomasové či geotermální zdroje, naopak zájem je o fotovoltaické zdroje, trh táhnou střešní instalace. Slabší zájem také hlásí firmy instalující tepelná čerpadla. V dnešní tiskové zprávě to na základě předběžných údajů svých členů uvedla Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE).

Celkový výkon větrných elektráren v Česku podle komory na konci loňského roku zůstal na 340 megawattech (MW). Z dat za rok 2019 vyplývá, že větrné elektrárny zajistily méně než jedno procento spotřebované elektřiny. A podobné číslo lze očekávat i za rok 2020 – průměr celé EU u větrné elektřiny přitom činí 15 procent spotřebované elektřiny, uvedla komora.

Názory

Co je třeba vědět před uzavíráním uhelných elektráren?

Poslední události, které se staly v evropské přenosové soustavě, ukazují, že odstavování stabilních jaderných a uhelných bloků bez náhrady vede ke zvýšení rizika ohrožení stability sítě a případně i vzniku blackoutu. Pokud si tuto hrozbu naši politici nedokáží uvědomit, může to vést nejen v naší energetické soustavě k velmi nebezpečnému vývoji.

Stanovení termínu úplného uzavření uhelných elektráren na rok 2038 vyvolalo velkou diskuzi a hlavně z prostředí ekologických aktivistů velkou kritiku. Ta vedla i k tomu, že dva ze členů komise zastupující environmentální aktivistické organizace Uhelnou komisi opustili. Tématu se velmi aktivně chopila i řada opozičních politiků, kteří se soustředili hlavně na boj proti návrhu zákonů, které by měly umožnit vybudovat jeden z typů nízkoemisních zdrojů potřebných pro náhradu těch uhelných. Konkrétně jde o zákon definující mantinely pro financování a realizaci výstavby nového jaderného zdroje. Podrobněji jsem se tomu věnoval v článku z minulého roku.

Pokrok v oblasti malých modulárních reaktorů v roce 2020

Představa elektrárny využívající malý modulární reaktor SSR firmy Moltex Energy (zdroj Moltex Energy).

Minulý rok byl první rok provozování plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, dokončení se blíží malý modulární vysokoteplotní reaktor HTR-PM chlazený plynem. I v práci na dalších projektech se v minulém roce podařilo dosáhnout značného pokroku. Reaktor NuScale obdržel obecnou licenci v USA. Podívejme se na loňský vývoj podrobněji.

V předchozím článku (zde a zde) jsme se věnovali pokroku v jaderné energetice v roce 2020, a to hlavně v oblasti velkých bloků. Nyní se soustředíme na malé modulární reaktory. Navážeme na přehled situace z minulého roku. Připomeňme si, že tyto reaktory můžeme rozdělit na dva typy. Prvním jsou klasické lehkovodní reaktory, které jsou jen zmenšenými variantami těch velkých. Druhým pak inovativní typy reaktorů. Podívejme se na pokrok dosažený v jednotlivých oblastech.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se