Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Moderní uhelnou elektrárnu v Hamburku nahradí výrobna zeleného vodíku

V případě Německého rozbřesku by byla ohrožena i ekonomika nejmodernější německé černouhelné elektrárny Moorburg B (zdroj Wikipedie).

Společnosti Vattenfall, Shell a Mitsubishi Heavy Industries (MHI) společně s Warme Hamburg potvrdily svůj záměr nahradit elektrárnu Moorburg závodem na výrobu vodíku. Do roku 2025 by tak na místě černouhelné elektrárny mohl být umístěn elektrolyzér s výkonem 100 MW. Lokalita Hamburg-Moorburg má tak šanci stát se uzlem pro čistou energii.

V areálu černouhelné elektrárny Moorburg v německém Hamburku by v příštích letech měl vyrůst závod na výrobu vodíku. Dohodly se na tom společnosti Vattenfall, Shell a MHI s místním dodavatelem tepla Warme Hamburg v prohlášení o záměru. O společném plánu informovala zahraniční agentura S&P Global Platts.

2. Podpora solárních elektráren možná klesne, podpořila to Sněmovna

Podpora pro solární elektrárny se možná sníží. Sněmovna včera v úvodním kole podpořila vládní návrh, který snižuje podporu na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Vnitřní výnosové procento (IRR) má činit 6,3 procenta, dosud to bylo 8,4 procenta. Podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by to mohlo ročně ušetřit sedm až deset miliard korun. Rozhodnutí vlády už loni v dubnu kritizovala Solární asociace.

Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má letos činit stejně jako loni 27 miliard korun. Zbylou část z podpory zhruba 45 miliard, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu

3. ENTSO-E: Incident z 8. ledna měl počátek v chorvatské rozvodně

Dispečink čeps

V pátek 8. ledna 2021 byla synchronní oblast kontinentální Evropy rozdělena na zhruba hodinu na dvě oddělené oblasti kvůli výpadkům několika prvků přenosové sítě ve velmi krátké době. Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) k tomuto incidentu po své první zprávě popisující  události, které v soustavě nastaly po jejím rozpadu, nyní přichází s druhou zprávou, která se zaměřuje na příčinu události.

Analýza posloupnosti událostí dospěla k závěru, že počáteční událostí bylo ve 14:04:25,9 SEČ vypnutí 400kV propojení přípojnic v chorvatské rozvodně Ernestinovo nadproudovou ochranou. To mělo za následek oddělení dvou přípojnic v rozvodně Ernestinovo, které následně oddělilo severozápadní a jihovýchodní tok elektrické energie v této rozvodně.

4. Omezování výroby obnovitelných zdrojů v Německu předloni dosáhlo rekordní úrovně

S růstem instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích v Německu každoročně stoupá i jejich výroba, avšak jejich potenciál není plně využíván. Příčinou je pomalý rozvoj přenosové soustavy, který zaostává za tempem výstavby zejména větrných elektráren. V roce 2019 tak nemohlo být ke spotřebitelům přeneseno bezmála 6,5 TWh elektrické energie z OZE, kterou zdroje nemohly vzhledem k síťovým omezením vyrobit.

Přestože se Německu v posledním desetiletí dařilo intenzivně rozvíjet využívání obnovitelných zdrojů, kvůli omezením v energetické infrastruktuře musí být v určitých chvílích s ohledem na stabilitu sítě omezována jejich výroba. To se týká téměř výhradně větrných elektráren, které jsou budovány především na severu země s ohledem na příznivé povětrnostní podmínky.

5. Bulharský kabinet schválil plán pro nový blok v jaderné elektrárně Kozloduj

Bulharská rada ministrů schválila plány předložené ministryní energetiky na výstavbu sedmého bloku v jaderné elektrárně Kozloduj. Sedmý blok má využít ruské vybavení zakoupené pro přerušený projekt bulharské jaderné elektrárny Belene. Ministryně oznámila, že ohledně výstavby nového bloku  v elektrárně Kozloduj již proběhly diskuze s americkou společností Westinghouse.

Během jednání připomněla bulharská ministryně energetiky, Temenužka Petkovová, že v říjnu loňského roku přijala Rada ministrů rozhodnutí, kterým pověřila vedoucí z jaderné elektrárny Kozloduj zahájením jednání s americkými společnostmi. Cílem podle ní bylo najít příležitost k realizaci sedmého bloku na základě schválení lokality Úřadem pro jadernou regulaci a posouzením vlivů na životní prostředí (EIA).

6. Ruská loď Fortuna zahájila budování plynovodu Nord Stream 2 v dánských vodách

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Ruské plavidlo Fortuna v neděli večer v dánských vodách zahájilo práce spojené s dokončováním plynovodu Nord Stream 2, jenž má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Podle agentury AFP to oznámila společnost Nord Stream 2 patřící pod ruského plynárenského giganta Gazprom. Zmíněná loď je od minulého týdne terčem amerických sankcí.

Fortuna, která do moře pokládá potrubí, „zahájila práce s cílem obnovit budování plynovodu Nord Stream 2 v dánských vodách“, citovala z prohlášení AFP. „Veškeré práce se odehrávají v souladu s obdrženými povoleními,“ uvádí komuniké.

7. Třetí blok kanadské jaderné elektrárny Darlington je připraven k rozebrání

Reaktorový blok č. 3 kanadské jaderné elektrárny Darlington je připraven k zahájení další fáze rekonstrukce, kterou je demontáž. Stalo se tak po úspěšném oddělení reaktoru a jeho pomocných systémů od tří zbývajících provozovaných bloků elektrárny. Instalace závěrečné pětitunové sekce ocelové přepážky, nutné pro izolaci bloku, byla dokončena 10 dní před plánovaným termínem.

Proces fyzické izolace slouží k vytvoření bezpečného a ohraničeného pracovního prostředí pro rekonstrukci a ochranu pracovníků a elektrárny. Tlaková zkouška kontejnmentu dne 14. ledna prověřila vzduchovou těsnost okolo instalované bariéry. Došlo tak k ukončení oddělovacích aktivit, které umožnily start další fáze, v rámci které dojde k rozebrání reaktoru. Podle harmonogramu prací by tyto práce měly trvat 311 dní.

8. Speciální odolnější jaderné palivo společnosti Westinghouse míří ke komercializaci

Nová technologie výroby pokročilých paliv se zvýšenou odolností (ATF) se brzy dočká dalšího milníku. Novou zprávu o výrobním procesu nyní přijal ke schválení americký dozorný orgán (US NRC). Informaci uvedl web World Nuclear News.

Aktuální technickou zprávu  o pokročilé technologii výroby palivových pelet (ADOPT) považuje společnost Westinghouse za nejvýznamnější úspěch portfolia výroby pokročilého jaderného paliva v rámci palivového programu EnCore.

9. Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce je blíže k provoznímu povolení

Bratislava 26. ledna (zpravodaj ČTK) – Třetí blok dokončované slovenské jaderné elektrárny Mochovce je blíže k tomu, aby získal povolení zahájit provoz. Slovenský Úřad jaderného dozoru (ÚJD) zveřejnil návrh rozhodnutí, které kromě jiného umožní uvedení bloku do činnosti. Kvůli očekávaným námitkám ekologů proti tomuto povolení ale zřejmě bude jaderné palivo do zařízení zavezeno až později v tomto roce.

V Mochovcích na jihu Slovenska jsou od konce 90. let v provozu dva jaderné bloky. Dokončení třetího a čtvrtého bloku elektrárny se proti původním plánům opožďuje a rozpočet projektu z původních 2,78 miliardy eur (72,5 miliardy korun) postupně vzrostl na více než dvojnásobek.

10. Stát by mohl stavbu Dukovan financovat sám, uvedl Havlíček

jaderná elektrárna dukovany

Stát by mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám. Je to varianta pro případ, že by zapojení energetické firmy ČEZ do financování bylo příliš drahé. Po dnešním jednání tripartity to uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj by to mohlo snížit výkupní ceny energie. Podle původních plánů se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent pak měl zaplatit ČEZ.

Míra státního financování stavby je podle Havlíčka závislá na vyhodnocení, jaký dopad bude mít financování ze strany ČEZ. O tom by měl rozhodnout znalecký posudek a také chování investora. „Za předpokladu, že to pomůže výkupní ceně, tak je stát připraven financovat stavbu ze 100 procent,“ uvedl ministr. Stát by v takovém případě mohl mít nižší úrokovou sazbu. Postup ovšem bude závislý i na schválení ze strany EU.

Téma

Poslaneckou sněmovnou prošla 1. čtením novela zákona o POZE, s aukcemi na FVE se nepočítá

Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope

V Poslanecké sněmovně prošla ve středu prvním čtením dlouho očekávaná novela zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie (POZE). Vládou byl přitom dokument schválen již v dubnu loňského roku. Novela má zavést nové druhy podpory, kontrolu překompenzace a aukce. S provozní podporou se nepočítá u fotovoltaických elektráren.

Podpora POZE

Poslaneckou sněmovnou prošla prvním čtením novela zákonu č. 165/2012 Sb, o podporovaných zdrojích energie. Mezi podporované zdroje patří, kromě obnovitelných zdrojů energie, také vysokoúčinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla (KVET), biometan a druhotné zdroje.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
ing. Miloslav Vítek
1. únor 2021, 05:22

Náš národ je celkem dosti vzdělaný na to aby byl schopen posoudit vhodnost využití fotovoltaiky na střechy svých domů. Jak ukazuje praxe, tak výhodnost této cesty , respektive riziko podnikání berou na sebe jen ekologičtí nadšenci, což je poznat na tom, že je velmi málo střech rodinných domů obsazených fotovoltaickými bateriemi. Dle mne to ukazuje na velkou rezervu v tom, co by se dalo udělat v této oblasti pro ekologii, ale i pro ekonomiku.

Je ve veřejném zájmu, aby ekonomika rostla.

Zvýšením stimulace rozvoje střešní fotovoltaiky by došlo k synergickému efektu, současnému růstu ekonomiky a zlepšení ekologie, protože by se našlo mnoho zájemců o tento způsob podnikání.

Růst ekonomiky by nastal a to na pravém místě. Tato pandemická doba je vhodná na rychlé kroky, které přispějí k řešení současné ekonomické problematiky.

Ing. Miloslav Vítek tel. 736754033 e mail : vitek@kct.cz

Lukas
31. leden 2021, 19:07

Skoda ze nemci musia obmedzovat vyrobu z OZE pre nedostatocnu kapacitu siete a niekedy aj pre nedostatocny odber. Zisli by sa im uloziska el. energie ako napriklad precerpavacia elektraten cierny vah, tam je hydropotencial az 3800mw ked je horna nadrz plna, to uz je pekna baterka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se