Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Export plynu z Ukrajiny roste, země může mít problém naplnit zásobníky před další zimou
Vývoz plynu, který je uskladněn v podzemních zásobnících plynu na Ukrajině v rámci bezcelního režimu, v posledních měsících roste, zatím dovoz plynu do země je nyní na relativně nízké úrovni. Pokud se situace nezmění, země by tak mohla mít v následujícím roce problém s opětovným naplněním zásobníků před zimu 2022/2023 a pravděpodobně by musela začít plyn dovážet i z jiných zemí než ze Slovenska.
Dovoz plynu na Ukrajinu se v letošním roce drží na velmi nízké úrovni, v posledních měsících přitom podle serveru Argus naopak roste vývoz plynu, který je uskladněn v tamních zásobnících v rámci bezcelního režimu, jenž umožňuje západním obchodníkům využívat ukrajinské zásobníky pro uskladnění plynu a jeho následný opětovný vývoz zpět.
2. Power Roll: Flexibilní fotovoltaické panely s potenciálem?
Fotovoltaika je dnes stále populárnější volbou pro majitelé rodinných domů a jiných objektů. Zatím velkou překážkou pro masové rozšíření je vstupní investice, legislativa a složitost instalace. S nižší cenou a snadnou instalací se zvýší počet lidí, kteří si ji budou moci pořídit.
Společnost Power Roll přišla nedávno se zajímavou technologií tenkých fotovoltaických článků. Založené jsou na technologii, která se používá v potravinářství při výrobě obalových materiálů a na technologii, která se používá pro výrobu hologramů.
3. ERÚ upozorňuje na domněle fixované ceny energií, vyzval dodavatele k nápravě
Energetický regulační úřad (ERÚ) upozorňuje na nabídky energií s domněle fixovanou cenou. Dodavatel ale podle svých podmínek může smlouvu jednostranně měnit, nebo ji kdykoliv vypovědět. Tyto případy se podle ERÚ množí, úřad již vyzval dodavatele, aby s takovými praktikami přestali, v konkrétních případech na ně totiž může být nahlíženo jako na nekalou obchodní praktiku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ERÚ Michal Kebort.
Na související problém, kdy se dodavatelé snažili ukončit produkty s fixovanou cenou, které se pro ně staly po vzrůstu velkoobchodních cen nevýhodnými, ERÚ upozornil v září a říjnu. Podobně nyní postupují i další dodavatelé, u kterých ERÚ již zahájil šetření. Úřad vyzývá, aby lidé nevěřili marketingovým slibům. Zákazníci si mají důkladně prostudovat smlouvy před podpisem.
4. Šéf EU pro klima signalizuje, že zemní plyn bude zahrnut mezi ekologické investice
Evropský komisař pro klima Frans Timmermans dal zatím nejjasnější signál, že Evropská unie zvažuje zahrnutí zemního plynu mezi udržitelné investice. Prohlášení komisaře, které proběhlo na klimatické konferenci COP26 v Glasgow, je ve střetu s některými národními vládami.
Timmermans uvedl, že odchod některých členských států od uhlí, například Polska, by vyžadoval „mezistupeň“ s využitím zemního plynu. To by podléhalo přísným podmínkám, včetně připravenosti plynovodů tak, aby po ukončení využívání zemního plynu mohly přepravovat vodík a další plyny.
5. Velkokapacitní baterie v elektrárně Tušimice pracuje téměř na 100 procent
Velkokapacitní baterie pro ukládání energie v elektrárně Tušimice u Kadaně na Chomutovsku získala potřebné formální povolení k ostrému provozu a už pracuje skoro na 100 procent. Pomáhá udržovat rovnováhu výkonu v energetické soustavě. Současně ČEZ rozvíjí další bateriové projekty. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Martin Schreier
Baterie má výkon čtyři megawatty (MW), což odpovídá například instalovaným výkonům některých malých vodních elektráren v Česku. Třicet stojanů dokáže jednorázově dodat do sítě až 2800 kilowatthodin. Baterie je umístěna v elektrárenském areálu na prostranství, kde dříve stála plynová kotelna pro vytápění města Kadaně. V pilotním režimu fungoval systém rok a půl.
6. V Dánsku testují výrobu zeleného vodíku z větrných zdrojů v ostrovním režimu
Německá společnost Siemens Gamesa oznámila dosažení důležitého milníku v realizaci svého pilotního projektu Brande Hydrogen. Jeho cílem je otestovat výrobu vodíku pomocí elektrické energie z větrných elektráren v ostrovním režimu. Projekt nyní začal s výrobou a distribucí vodíku.
Projekt Brande Hydrogen, který je realizovaný na západě Dánska, kombinuje elektrolyzér na výrobu vodíku s dříve vybudovanou větrnou turbínou. Konkrétně se jedná o pevninskou větrnou turbínu typu SWT 3.0-113 DD o výklonu 3 MW. Výkon elektrolyzéru činí 300 kW.
7. Bavorsko reformovalo svůj zákon o ochraně klimatu. Pravidlo o minimální vzdálenosti větrných elektráren zůstává
Vláda Bavorska schválila avizovanou novelu zákona o ochraně klimatu, která má této německá spolkové zemi pomoci k dosažení klimatické neutrality do roku 2040. Kritici tvrdí, že opatření nejsou dostatečně rozsáhlá.
Bavorská vláda po odkladu schválila novou verzi zákona o ochraně klimatu. Ten novelizuje první bavorský zákon o ochraně klimatu, který byl po dlouhém boji přijat na konci roku 2020. Hlavním cílem novely je, aby se tato spolková země do roku 2040 stala klimaticky neutrální, uvedl ministerský předseda Bavorska Markus Söder po dvoudenním zasedání vlády v Mnichově. Jen v příštím roce bude na ochranu klimatu vyčleněna jedna miliarda eur.
8. Země EU jsou rozdělené v otázce zahrnutí jaderné energie do udržitelných investic. ČR je pro
Skupina pěti členských států EU sepsala prohlášení vybízející Evropskou komisi, aby do tzv. taxonomie EU nezahrnovala jadernou energii. Taxonomie EU představuje klasifikaci environmentálně udržitelných investic. Prohlášení přichází měsíc po iniciativě jiných deseti členských států EU, které naopak jadernou energii podpořily. Informoval o tom portál Euractiv.
Taxonomie EU je klasifikačním systémem environmentálně udržitelných investic. Má poskytnout firmám, investorům i zástupcům států nástroj, jak rozeznat tzv. „zelené“ investice a tak přispět k jejich rychlému rozvoji a implementaci Zelené dohody pro Evropu.
9. Třetí blok pákistánské jaderné elektrárny Karáčí s reaktorem Hualong One završil horké funkční testy
Výstavba pákistánské jaderné elektrárny Karáčí má za sebou další důležitý milník. Třetí blok čínského typu Hualong One úspěšně absolvoval horké funkční testy. Do bloku s instalovaným výkonem 1100 MW, který by měl do komerčního provozu vstoupit v příštím roce, tak může být zavezeno jaderné palivo.
Čínská společnost CNNC v minulém týdnu oznámila ukončení horkých funkčních testů bloku 3 elektrárny Karáčí v Pákistánu. K završení testů došlo ještě dříve než bylo plánováno, čímž se blok posouvá do další fáze, kdy do něj bude zavezeno jaderné palivo.
10. Teplárny získají 1,4 miliardy korun na ukončení spalování uhlí
Prvních šest tepláren získalo z Modernizačního fondu 1,4 miliardy korun na přechod na čisté zdroje energie. Modernizovány budou teplárny ve Frýdku-Místku, Karviné, Táboře, Kolíně, Plané a Dvoře Králové. Výzva je určena pro menší projekty, vyplývá z dnešní tiskové zprávy ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR.
Modernizace tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit uhlí novými zdroji tepla, si vyžádá investice za více než 160 miliard korun. Ve fondu budou mít teplárny k dispozici přibližně 80 miliard korun. Příjem žádostí z výzvy HEAT 1/2021 pokračuje do 14. ledna.
Téma
Německý regulátor nyní ruský plynovod Nord Stream 2 neschválí, žádá změny
Proces schvalování německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 je dočasně pozastaven, německý regulační úřad projektu nyní povolení k provozu nedá. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. Oznámila to dnes německá Spolková agentura pro sítě, která certifikaci provádí. Provozovatel zatím plánuje založit ke správě plynovodního potrubí v Německu dceřinou společnost, což podle úřadu nestačí.
Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat v Německu povolení. Země má na certifikaci čas do začátku ledna. Jakmile vydá doporučení, postoupí ho Evropské komisi (EK), která má další měsíce na odpověď.
Uniklý dokument EU specifikuje podmínky pro zahrnutí plynových elektráren do ekologických investic. Zmiňuje i jádro
Podle znění dokumentu, který unikl na veřejnost a jež má server Euractiv k dispozici, by našly své místo v zelené taxonomii EU plynové a jaderné elektrárny za splnění určitých podmínek. Ty jsou specifičtější, jak zmiňuje server Euractiv, pro plynové zdroje. Pro ty jaderné je nastíněno pouze členění činností souvisejících s výrobou elektřiny z jaderných zdrojů. Zástupci ekologických organizací pak zpochybňují, zda dokument opravdu pochází z dílny Evropské komise.
Uniklá verze dokumentu přichází v době, kdy předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, uvedla, že její představitelé brzy předloží návrhy ohledně možného nastavení pravidel bloku pro zelené financování.
Česká energetická koncepce v podání nového ministra průmyslu a obchodu
Na seznamu vyšel poměrně rozsáhlý rozhovor s budoucím ministrem průmyslu a obchodu Věslavem Michalíkem. V něm se plně potvrzuje, že budoucí koalice nemá energetiku a energetickou koncepci připravenou a prodiskutovanou. Teprve nyní si ji začne ujasňovat. Znamená to tedy další dramatické zdržení v řešení energetické problematiky. Ve svých dřívějších vystoupeních budoucí ministr vyjadřoval jasně názor, že nové velké jaderné bloky nepotřebujeme, a tento svůj názor změnil až pod dojmem letošního podzimu. I když toto poučení zatím asi nebylo dost razantní.
I nyní totiž vůbec neuvažuje o náhradě uhlí jádrem, ale čistě o výstavbě paroplynových bloků k tomuto účelu. Ve svém rozhovoru říká, že přehodnotí současnou cestu k tendru pro první blok v Dukovanech. Uvažuje o úplné změně finančního modelu a případnou výstavbu bez účasti firmy ČEZ. Je třeba připomenout, že zrušení přípravy tendru, ke kterému už tři oslovené firmy vypracovaly první podklady, by měl pravděpodobně hodně dramatické dopady. Zrušením už druhého tendru se Česká republika stane opravdu velmi nespolehlivým partnerem. Zároveň lze velmi těžko předpokládat, že vypracování úplně nového finančního modelu a změna realizátora výstavby by proběhly dostatečně rychle, aby se jakékoliv konečné rozhodnutí uskutečnilo v tomto volebním období. Dá se spíše čekat posunutí delší, než je pět let.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se