Domů
Legislativa EU
Uniklý dokument EU specifikuje podmínky pro zahrnutí plynových elektráren do ekologických investic. Zmiňuje i jádro
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Uniklý dokument EU specifikuje podmínky pro zahrnutí plynových elektráren do ekologických investic. Zmiňuje i jádro

Podle znění dokumentu, který unikl na veřejnost a jež má server Euractiv k dispozici, by našly své místo v zelené taxonomii EU plynové a jaderné elektrárny za splnění určitých podmínek. Ty jsou specifičtější, jak zmiňuje server Euractiv, pro plynové zdroje. Pro ty jaderné je nastíněno pouze členění činností souvisejících s výrobou elektřiny z jaderných zdrojů. Zástupci ekologických organizací pak zpochybňují, zda dokument opravdu pochází z dílny Evropské komise.

Uniklá verze dokumentu přichází v době, kdy předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, uvedla, že její představitelé brzy předloží návrhy ohledně možného nastavení pravidel bloku pro zelené financování.

Přesto o původu dokumenty existují pochyby. Server Euractiv ale oslovil několik diplomatů na nedávném summitu EU, kteří potvrdili zákulisní vyjednávání o kompromisu mezi zástupci plynu a jádra.

Zemní plyn

Frans Timmermans, komisař pro klima, na klimatické konferenci COP26 signalizoval, že zemní plyn by měl v rámci EU patřit pod udržitelné investice.

Aby se investice do plynových zdrojů mohly označit jako „udržitelné“, musí zdroje nesmí dle dokumentu emitovat více než 100 g CO₂ ekvivalentu na vyrobenou kWh. Hodnota není překvapením, v návrzích dokumentů Komise se objevuje již delší dobu. Limit se ovšem setkal s odporem, jelikož by jej pravděpodobně nesplnila žádná paroplynová elektrárna.

Potřebujeme více obnovitelných zdrojů. Jsou levnější, bezuhlíkové a není potřeba dovozu [komodit],“ napsala Leyenová na Twitteru. „Potřebujeme také stabilní zdroj, jádro, a během přechodné doby také plyn. To je důvodem, proč budeme postupovat dále s naším návrhem taxonomie.“

Po zveřejnění posledního oficiálního návrhu hrozilo 10 členských států, včetně ČR, tím, že budou návrh vetovat. Komise proto zveřejnění taxonomie odložila. Nyní, aby kritiky uklidnila, upravila definici pro tzv. „přechodné činnosti“ s ustanovením platnosti této klauzule do 31. 12. 2030 - tzn. pro uvedení nových zdrojů do provozu.

Aby se plynové elektrárny mohly pod tuto definici zařadit, musí splnit následující: přímé emise nižší než 340 g CO₂/kWh a roční emise nižší než 700 kg CO₂/kW. Pro kogenerace, jejichž velký rozvoj je k vidění v ČR (zvláště těch do 1 MW), jsou podmínky následující: emise nižší než 250-270 g CO₂/kWh a dosažení úspory primární energie na úrovni 10 % a více oproti oddělené výrobě tepla a elektřiny.

Kritéria pro splnění podmínek přechodné činnosti jsou tak o poznání mírnější, což se nelíbí některým ekologickým organizacím, které tvrdí, že by poškodily dlouhodobé snažení EU o klimatickou neutralitu.

Jádro

Ohledně zařazení jaderné energetiky do taxonomie EU stále panují nejistoty. Uniklý dokument vychází z doporučení expertního orgánu Komise – JRC (Joint Research Centre), který označil jadernou energetiku za udržitelnou. Dokument ovšem dále nespecifikuje podrobná kritéria udržitelnosti.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Emil
15. listopad 2021, 16:30

Při emisním faktoru 200g CO2/kWh výhřevnosti paliva je tedy požadována u plynové elektrárny minimální účinnost 58,8 %.

Zároveň kW instalovaného výkonu může teoreticky vyrobit 8,76 MWh ročně, tj. vypustit při 340 g/kWh a teoretickém 100% využití 2978,4 kg CO2 za rok. Limit 700 kg/kW tedy omezuje využití takové "udržitelné" plynové elektrárny s 58,8% účinností roční koeficient využití na 23,5 %.

Např. paroplynová elektrárna v Počeradech měla loni roční koeficient využití zhruba dvojnásobný.

Omega
15. listopad 2021, 18:08

No to budou investoři extrémně šťastní, že mohou stavět elektrárnu z využitím méně než 30%. Ale zaměstnanci budou chtít pořád 100% platu.

Energetik 007
16. listopad 2021, 08:42

Evropě teče do bot bojí se blackoutů jako v USA tak si poslechli někoho kdo zná Ohmův, Kirchhofovy zákony.. případně pro techniky Maxwellovy rovnice.

Není otázka jestli přijde blackout ale kdy... ti co to znají předpokládají léto, protože je v provozu nejméně zdrojů.

Pavel Karásek
16. listopad 2021, 14:03

Takovéto zahrnutí plynu a jádra do ekologických investic by byla velká chyba. Plyn může posloužit pouze jako dočasné řešení a jádro při svých problémech vůbec. Je tady ale silná jaderná mafie, která si to snaží protlačit. Věnujme větší úsilí úsporám.

Emil
16. listopad 2021, 14:11

Můžete s těmi úsporami začít u sebe, poslední hřebíčku. Zejména doporučuji přestat psát podobné příspěvky odporující realitě, to bude mít skvělý poměr nákladů a přínosů...

Pavel Karásek
16. listopad 2021, 20:32

Emile, buďte bez starosti, já jsem s úsporami začal, a co Vy? A pokud nemáte žádný skutečný argument, tak nic nepište a snažte se být v realitě.

Emil
16. listopad 2021, 21:25

Držte se té vaší rady "pokud nemáte žádný skutečný argument, tak nic nepište a snažte se být v realitě" v první řadě vy sám. Pak nebudete mít co psát a tím uspoříte ještě více. A do mých úspor vám vůbec nic není, poslední hřebíčku.

A.O
16. listopad 2021, 15:41

Příkon serveru, na který se ukládají Vaše komentáře má příkon od 200-500&nbspW. Servery jsou minimálně 2, kvůli záloze. Na serveru sice může být x miliard takových komentářů, ale server by žral stejně, i kdyby na něm byl jenom Váš komentář. Jenom provoz toho serveru (jendoho) tak spotřebuje necelé 2&nbspMWh za rok.

No a pak tu je celá síťová infrastruktura.

Pokud byste tedy nepsal své komentáře, možná by se uspořilo několik MWh ročně. Když ne na straně serveru, tak na straně sítě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se