Do Česka přicestuje íránský viceprezident, hlavním tématem bude jádro

DomůEnergetika v ČRDo Česka přicestuje íránský viceprezident, hlavním tématem bude jádro

Českou republiku navštíví začátkem května íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí, který je zároveň šéfem íránského jaderného programu. Praha chce jeho cestu využít k tomu, aby s Teheránem, který ještě nedávno čelil sankcím mezinárodního společenství, navázala bilaterální vztahy v oblasti jaderné energetiky.

Írán se léta potýkal se sankcemi, které výrazně doléhaly na jeho hospodářství, kvůli svému jadernému programu a neochotě vyjasnit jeho sporné body. Loni v létě se šesti velmocemi uzavřel dohodu, v níž se zavázal k omezení části svých jaderných provozů a ke splnění další řady podmínek. Výměnou byly zrušeny mezinárodní sankce a zemi se tak otevřela cesta k široké obchodní spolupráci se Západem.

Toho chce využít i Česko. Loni v září do Íránu s početným doprovodem podnikatelů letěl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) tam byl o čtyři měsíce později. Nyní do Česka zamíří Sálehí, který má do Prahy dorazit 2. května.

Hlavním tématem bude rozvoj spolupráce v jaderné oblasti

Sálehí se během dvoudenní cesty setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), šéfem české diplomacie Zaorálkem nebo předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. „Hlavním tématem jednání bude rozvoj spolupráce v jaderné oblasti (oblast jaderných dozorů, zejm. oblast jaderné bezpečnosti a fyzické ochrany),“ stojí k návštěvě v materiálu, který příští týden dostanou na stůl ministři.

Navázání bilaterální spolupráce v této oblasti by podle materiálu mohlo přispět i k širší mezinárodní kontrole íránského jaderného programu a k posílení bilaterálních ekonomických vztahů.

Zdroj úvodní fotografie: www.cez.cz