Domů
Energetika v ČR
Premiéři ČR a Polska podepsali dohodu o řešení vlivu těžby v dole Turów
Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska. Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: Wikimedia Commons / Anna Uciechowska / CC BY-SA 3.0

Premiéři ČR a Polska podepsali dohodu o řešení vlivu těžby v dole Turów

Premiéři České republiky a Polska dnes podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Na tiskové konferenci po jednání s polským premiérem Mateuszem Morawieckým to oznámil předseda české vlády Petr Fiala (ODS).

Země se podle Fialy dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole a na pětileté délce soudního dohledu. Česko zároveň stáhne žalobu u Soudního dvora EU poté, co obdrží od Polska domluvené finanční prostředky. Mělo by to být v řádu hodin, nejpozději dnů, řekl Fiala.

Polsko se podle Fialy v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z českého území, stavbě ochranného valu a dalším opatřením například k zlepšení ovzduší v regionu. Do dokončení těžební činnosti bude podle dohody zajišťován monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, terénních pohybů a hladin podzemních vod. Bude též fungovat fond malých projektů k financování místních a regionálních projektů v oblasti životního prostředí, dodal Fiala.

Pro Česko je podle Fialy také důležité, že dohodou získá přístup ke všem relevantním datům týkajícím se těžební činnosti a budeme moci dříve a lépe reagovat na případné problémy. Česká republika by toho všeho nedosáhla jinou cestou než cestou dohody, míní premiér.

Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítli. Generální advokát Soudního dvora EU dnes dal za pravdu české žalobě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petr Hariprasad Hajič
3. únor 2022, 16:41

Opravdu nevím, jestli je to dobrá zpráva. Jaké jsou další podmínky a jaké závazku za strany Polska, pokud ekologické škody budou větší? Jedna mliliarda není v současném rozpočtu žádná přehnaně velká částka a pokud jde o jednorázové vyrovnání, je to spíše částka směšná.

Nefi
3. únor 2022, 20:03

Takže těžba až na hraniční čáru a prohloubení na 330 metrů? Naši představitelé jsou spokojeni, zdalipak budou spokojeni i ti, co tam bydlí?

Vojvodik Petr
3. únor 2022, 20:23

Nařízeno z Německa. Jsme kolonie.

Pavel
4. únor 2022, 08:13

Hloupě lžete, k tomu nelze nic jiného dodat. Nebo snad máte nějaký důkaz?

Petr prochaska
3. únor 2022, 20:42

Kdyby alespoň poláci zaplatili přivaděče vody z přehrad z Jizerek a zajistili, aby vodovod vedl do všech domácností v regionu, kde mohou o vodu přijít. Nějaká podzemní stěna nemusí úniku podzemní vody zabránit.

Petr
4. únor 2022, 07:37

Pokud by jsme nebyli členem EU tak se s námi Poláci vůbec nebavili.

Pavel
4. únor 2022, 08:17

Poláci se nám vysmívali i jako členovi EU. Jenom díky tomu, že EU potvrdilo oprávněnost českých požadavků a sáhlo Polákům na peníze, tak došlo k dohodě. Jinak se na nás Poláci zvysoka....

hellokitty
4. únor 2022, 15:21

takze sa ceska strana nechala uplatit peniazmi? fiala by mal vyskusat nejaku rakovinu plic, aby zistil, ze zdravie si nekupi ani za milion... ani za miliardu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se