Domů
Energetika v ČR
Stanjura: Dodávky plynu na zimu jsou zajištěné, kolaps nehrozí
Zdroj: Vadik_01 / Creative Commons / CC BY 2.0

Stanjura: Dodávky plynu na zimu jsou zajištěné, kolaps nehrozí

Do 30. dubna příštího roku je zajištěný dostatečný objem energií, dodávky plynu přes zimu jsou zajištěné a kolaps nehrozí. V dnešní sněmovní debatě o novele státního rozpočtu to prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vláda nyní podle něj řeší ceny tak, aby byly přijatelné. Nebudou však tak nízké, jako byly například loni nebo předloni. Informoval také, že vláda se nedohodla s majitelem energetické skupiny Sev.en Pavlem Tykačem na nabídce levnějšího proudu.

„S plnou vážností na mikrofon tady říkám, že do 30. dubna je zajištěn dostatečný objem energií. S plnou vážností,“ prohlásil Stanjura.

„V této chvíli řešíme ceny tak, aby byly přijatelné. Nebudou nízké, jak byly loni nebo předloni. To nikdo z nás netvrdí. A kdyby to někdo tvrdil, tak neříká pravdu a slibuje něco, co nemůže splnit, zejména u surovin, kde jsme plně závislí na dovozu,“ dodal. Ujistil však, že řešení přijde, a vyjádřil naději, že společnost zvládne nejen nadcházející, ale i příští zimu.

„Kolaps nehrozí ve smyslu, že by nebyly dodávky hned. Řekl jsem, že situace je vážná, že připravujeme opatření k tomu, aby poté , co jsme zajistili dodávky, byly přijatelné ceny. A řekl jsem, že nebudou nízké a že situace bude vážná,“ popsal.

Plynu je podle něj na planetě dost, pouze se musí vybudovat nové logistické trasy tak, aby Evropa nebyla závislá na tom,že diktátor používá energie jako zbraň ve svém politickém souboji. Připomněl, že se v tomto týdnu otevře nový terminál na LNG v Nizozemsku, v němž bude mít svou kapacitu vyhrazeno i Česko.

Stanjura se také vyjádřil k nabídce, kterou státu učinil na jaře majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač. Podle webu Hospodářských novin nabídl vládě ke koupi levnější proud ze svých uhelných elektráren. „Co se týče nabídky od pana Tykače, tam jsme se nedohodli. Já asi nejsem oprávněný mluvit o detailech. Ta nabídka nebyla tak výhodná pro stát, jak byla prezentována,“ řekl.

Stanjura je přesvědčený, že Česko bude na úrovni ministrů zemí EU odpovědných za energetiku podporovat návrh, aby se zastropovaly ceny elektřiny podle zdroje, který daná elektrárna využívá. „Vzhledem k našemu energetickému mixu jsem přesvědčený, že pro nás je výhodný a že takový návrh budeme podporovat,“ dodal. Poznamenal však, že toto řešení nemůže Česko jako předsednická země prosazovat, ale musí o něm vést debatu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
CarlosEV
7. září 2022, 17:17

jasně, plyn bude ... super ? ... ale za kolik ? za 50 Kč/m³ je to cenová vražda pro 95% odběratelů :(

feliz navidad
7. září 2022, 17:28

Vždyť je to tam napsáno - ceny budou přijatelné, tj. pro ty, kteří na to budou mít. Zbytek si vezme několik svetrů no a fabriky si dají zimní pauzu. A díky tomu ten plyn vydrží až do 30. dubna.

Josef Štancl
7. září 2022, 18:30

Pokud to bude stroo pro vnitřní trh ok. Pokud to bude celoevropsky tak zplacem nad výdělkem. Plyn nebude a el. budeme prodávat za nízké ceny.

CarlosEV
8. září 2022, 14:11

Proč by jsme EE prodávali za nízké ceny ?

Jan Pernica
7. září 2022, 22:51

No podle veřejně dostupných dat https://gass.ga bychom přežít snad měli

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se