Domů
Evropská Unie
Čínští investoři mají pomoci k rozvoji evropské energetiky na regionální úrovni

Čínští investoři mají pomoci k rozvoji evropské energetiky na regionální úrovni

V pondělí proběhlo v Bruselu fórum na téma „EU – Čína, společná urbanizace“ (EU-China urbanisation partnership forum 2015). Summit proběhl v rámci celosvětové akce Číny na téma urbanizace, protože sama zažívá v tomto ohledu jednu z největších výzev své moderní historie.

V rámci summitu promluvil předseda Evropského výboru regionů Markku Markkula z Finska, který označil podporu čínských investorů v Evropě za klíčovou v budoucím rozvoji urbanizačních oblastí, s čímž je spjata energetická efektivita, výstavba energetické infrastruktury a snížení emisí skleníkových plynů.

Předseda Evropského výboru regionů ve svém projevu kladl důraz na propojování měst a partnerství mezi regiony v oblastech energetické účinnosti, chytrých sítích a udržitelného rozvoje urbanizace. Kromě podpory paktu starostů a primátorů vyzval Evropskou komisi ke zřízení speciálního investičního fondu pouze na výše zmíněné účely.

Pakt starostů a primátorů

Pakt starostů a primátorů (CoR) je významná aktivita zaměřená na regionální správu v oblasti energetické účinnosti a využívání obnovitelných zdrojů energie. Pakt má především za cíl naplnit plán snížení emisí CO2 o 20 % do roku 2020 a má značnou podporu ve střední a jižní Evropě. Markkula chce do budoucna dát této iniciativě důležitější roli při tvorbě politiky proti klimatickým změnám.

Pakt podepsalo a aktivně se na něm podílí přes 6400 regionálních orgánů a úřadů. Hnutí by mohlo v budoucnu zaujmout své místo v mezistátních energetických záležitostech. Založeno bylo Evropskou komisí v roce 2008 po přijetí klimaticko-energetického balíčku.

Ekonomická síla Číny

Evropská komise a celá EU má velké plány v oblasti energetiky, ale co jí chybí, je dostatek financí. V Evropě je příliš málo finančních zdrojů na podporu rozvoje urbanizace. Právě v urbanizaci hraje velkou roli digitalizace a posílení či kompletní výstavba energetické distribuční sítě.

„Místní úřady hrají čím dál větší roli ve snaze Číny zlepšit ekonomickou nevyrovnanost regionů, snižování rozdílů v životních standardech a podporu udržitelného rozvoje.“

Markku Markkula, předseda Evropského výboru regionů

CoR aktivně posiluje vztahy mezi Čínskými bankami a investory a evropskými městy a regiony. Čína disponuje řadou finančních řešení a záleží jenom na iniciativě EU, aby světovou ekonomickou velmoc zaujali. Také díky CoR představili svoje inovační projekty čínským bankám například regiony Toskánsko, Katalánsko či německé hlavní město Berlín.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se