Domů
Evropská Unie
Do Česka přiteče z Modernizačního fondu přes 21 miliard. Víc prostředků získá pouze Rumunsko
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Do Česka přiteče z Modernizačního fondu přes 21 miliard. Víc prostředků získá pouze Rumunsko

Evropská komise na počátku týdne vyplatila celkem tři miliardy EUR členským státům na modernizaci energetiky a podporu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Prostředky byly získány z výnosů z prodeje emisních povolenek, které byly umístěny do tzv. Modernizačního fondu. Do České republiky Evropská unie pošle celkem 835,2 mil. EUR, tj. přes 21 miliard Kč. 

Emisní obchodování je častým terčem kritiky z důvodu, že prodražuje cenu energie. V případě cen elektřiny to je jistě pravda, když se cena emisní povolenky z převažující části propisuje do velkoobchodní ceny elektřiny.

České republice ovšem plyne z emisního obchodování jedna důležitá výhoda. Ze systému emisního obchodování EU ETS získává prostřednictvím Modernizačního fondu finance na modernizaci energetiky a její transformaci k obnovitelným zdrojům energie.

Evropská unie již takto prostřednictvím Modernizačního fondu vyplatila přes 13 mld. EUR. Na prostředky z fondu si mohlo do začátku tohoto roku sáhnout celkem 10 členských států. Jejich počet se rozšířil o Řecko, Portugalsko a Slovinsko od tohoto roku po revizi evropské směrnice o obchodování s emisními povolenkami.

V současném kole vyplácení prostředků z Modernizačního fondu získala Česká republika po Rumunsku nejvíce peněžních prostředků. Nejvíce peněz šlo na podporu instalace fotovoltaických zdrojů v domácnostech. Jde celkem o 500 mil. EUR, tedy více než polovinu z 835 mil. EUR, které v tomto kole Evropská unie vyplatila. Další významnou položkou je 230 mil. EUR, která byla poskytnuta na zvyšování energetické účinnosti a dosažení úspor energie v rezidenčním sektoru.

ČEZ postaví díky modernizačnímu fondu stovky MW fotovoltaických elektráren

Díky prostředkům z Modernizačního fondu vznikla, resp. vznikne, řada velkých projektů solárních elektráren. Ty se nyní mají začít stavět po několika letech útlumu způsobeném absencí provozní podpory pro fotovoltaické elektrárny. Ačkoliv provozní podpora pro fotovoltaické elektrárny stále nebyla zavedena, projekty se rozvíjejí právě díky Modernizačnímu fondu.

Nejvíce projektů, které získají podporu z Modernizačního fondu, má podle veřejně dostupných údajů ČEZ. Podle propočtu Ekonomického deníku se jedná celkem o 24 projektů s celkovým instalovaným výkonem 720 MW.

Největším projektem ČEZu má být elektrárna s názvem FVE Prunéřov I. Ta by měla mít výkon 243 MW a Evropská unie na ni prostřednictvím Modernizačního fondu přispěje cca 1 miliardu korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Ondřej
25. červen 2024, 07:42

A nyní to budou všichni vydávat za úžasné dobrodiní a úspěch. Je třeba si uvědomit, že to jsou příjmy z emisních povolenek, tedy finance, které jsme všichni v námi odebíraných produktech EU zaplatili (např náklady na elektřinu jsou ve všem, její součístí je i cena emisní povolenky). A nyní nám jsou tyto prostředky milostivě vraceny zpět, abychom je použili pouze na přísně určené věci, které nám bude někdo schvalovat.

josef zak
25. červen 2024, 09:11

A) jen bych Vas chtel upozornit, ze i my jsme EU a ze i my schvalujeme pravidla podle, kterych se rozhoduje a podilime se na schvalovani. Tj. vase formulace, ze penize posilame eu a pak se nam vraci od nekoho a nekdo nam bude schvalovat projekty, je dost nepresna.

B) kazdopadne me nenapada zadny jiny lepsi zpusob, jak odstavit uhelne zdroje nez tim, ze se to zatizi dani. Zaroven je dobre, ze se vynos te dane vraci a ze se pouzije na vystavbu mene spinavych zdroju. Jen by bylo dobre, aby ty penize sly do modernizace CZT, tam by udelaly podle me vice uzitku.

Pravoslav Motyčka
25. červen 2024, 21:27

A kdo za to může Ondro . Můžou za to lidi co volí unionistické strany. Stačí se podívat jak dopadly volby od EP kdo u nás vyhrál zase unionistické strany , takže vaření žáby pokračuje dál.

Jan Veselý
25. červen 2024, 08:58

Emisní povolenky jsou zpoplatněné externality, tj. škody, které dělají někteří výrobci elektřiny na veřejných statcích. Aktuálně se to týká méně než 1/3 vyrobené elektřiny a dále to klesá.

A netriviální část zisku se reinvestuje do ekonomiky, do snižování budoucích zisků z tohohle poplatku. Bohužel, korporace nemají svědomí a jinak než přes prachy se s nimi bavit nedá.

Emil
25. červen 2024, 09:04

Kdyby to skutečně byly zpoplatněné externality, musela by se cena těch externalit nějak exaktně vyčíslit a podle toho také stanovit cena emisní povolenky. Nic takového se ale nestalo. Jestliže loni se cena povolenky dostala až k hranici 100 € a letos zase k hranici 50 €, neznamená to, že by letos byla cena těch externalit poloviční než loni, je pořád stejná.

Jan Veselý
25. červen 2024, 09:20

Hele, já si tohle "tržní" oceňování CO2 nevymyslel a připadá mi divné. Ale je to pořád lepší, než strávit příštích 20 let handrkováním se o tom kolik je tak správná cena.

Navíc, mé částečně humanitní vzdělání (mám pedagogické minimum) mi říká, že motivace trestem (a tohle nic jiného není) obvykle vede k nechtěným výsledkům. Jsem proto rád za to, že je to doplňováno i motivací odměnou, ve velmi široké míře.

Emil
25. červen 2024, 09:43

Nikdo taky netvrdí že jste si ho vymyslel, ani jestli je něco lepší nebo horší. Jaké vám co připadá je úplně irelevantní, podstatné je, že cena emisní povolenky není stanovena podle toho, jaké vypouštění emisí způsobuje škody, ale spíš to, kolik jsou spotřebitelé ochotni za pevně stanovené povolené množství emisí ochotni zaplatit.

Bob
25. červen 2024, 09:55

Ještě horší je, že cenu emisních povolenek ovlivňují spekulanti. Mohou je nakupovat i ti, kteří je nepotřebují. To už opravdu nemá nic společného s postihováním externalit.

Petr Hariprasad Hajič
25. červen 2024, 12:45

Emisní povolenky, v podobném scénáři má už asi 25 zemí na světě včetně takových gigantů jakými jsou Čína nebo Indie. V této souvislosti je potřeba zmínit, že cena povolenky je sice tržní záležitostí a tedy kolísá, ale současně se cena neustále nutně v mediánu bude navyšovat, jak jsou povolenky postupně devalvované. Přitom EU při jednáních stanovuje milníky a podle toho uzpůsobuje množství povolenek v oběhu. Do roku 2030 (čtvrtý milník) by měly emise klesnout na 38% oproti referenčnímu roku (2005) a deadline je v roce 2050. Čína to má podobně, deadline v roce 2060, do roku 2030 chce obrátit trend zašít emise snižovat. V podstatě se to daří, křivka vypouštění emisí se zplošťuje (gradient klesá). Indie si stanovila deadline v roce 2070.

Nutno podotknout, že přestože EU emise už snižuje, zpočátku se to moc nedařilo. Je to rozjetý rychlík a obrátit směr nějakou dobu, i přes značné úsilí, prostě trvá.

Petr Zelený
25. červen 2024, 09:41

Korporace emisní povolenky neplatí, ale přenáší to z nemalé části na zákazníky - cena baseload je 2xcena plynu + 40% emisní povolenky. Peníze ale i tak dostanou pak zpátky ti co je odvádí. Naprostou většinu z těch 21 miliard dostanou kromě ČEZ, ještě Tykač, Otava, Háva ale třeba i Babiš se dostane 104 mil na 20MW v Lovosicích. Takže standardní chudým bral a bohatým dával.

josef zak
25. červen 2024, 10:45

jestli temi korporacemi myslite vyrobce elektriny, tak je jasne, ze to prenaseji na spotrebitele ... na koho jineho by to meli prenaset? Kominy kouri kvuli spotrebitelum, kteri elektrinu a teplo odebiraji.

Petr Zelený
25. červen 2024, 11:05

Já s Vámi souhlasím. Já jsem reagoval na p. Veselého a jeho boj s korporacemi. Povolenkami nebojuje s korporacemi ale s nejchudší částí obyvatelstva. Není tam žádný sociální rozměr. Emisní povolenka zdaní energie všem bez ohledu na jejich příjem. Pro nejchudší je zdražení nejhorší.

Jirka Líska
25. červen 2024, 12:47

@Petr Zelený 25. červen 2024, 11:05

Na pomoc s cenou energií a nejen s nimi slouží sociální dávky, např. zde:

www .mpsv .cz/pomoc-pri-rustu-cen-energii

A tam sociální rozměr je:-)

Petr Zelený
25. červen 2024, 09:52

Energie je základní krví pro civilizaci a cena elektřiny je aktuálně pro spotřebitele v Evropě moc vysoká - v bytovém době např. nevyměním plynový kotel za elektrokotel (čerpadlo technicky v bytovém domě nejde) protože provozní náklady jsou výrazně vyšší a kdyby plyn zdražil na úroveň elektřiny, tak na to lidé nebudou mít. Podobně energeticky náročné výrobky z Evropy nejsou kvůli ceně konkurečněshopné. Současně je ale cena elektřiny nízká, aby se z ní dal zaplatit nový zdroj (když rozpočtu pořizovací náklady, úroky ...). To platí pro malé i velké zdroje. Malé se zase dotují kromě zelené úsporám i odpouštěním různých poplatků v distribuci, příspěvku na obnovitelné zdroje apod. Řešením není podle mne rozdávání miliard miliardářům, ale aby energetické zdroje budoval stát jako buduje koleje a silnice a další infrastrukturu. Cena elektřiny pak nemusí obsahovat náklady na investice ale jen provoz. Na stavbu pak lze vybrat z obecných daní. I se to bude lépe plánovat - energetika jsou strategické investice na desetiletí, to není nic pro chamtivé bankéře. Demokratizace energetiky je nesmysl.

Miloslav Černý
25. červen 2024, 10:47

Regulátor je nejlepší role státu nikoli jaho podnikání. Na cizím se dobře hospodaří, to je ověřený a kam to vedlo většina to moc dobře ví. Že to není v současnosti idealní se ví. Jenom kritizovat také není nejlepší řešení. Důležitější je hledat cesty, ke zlepšení, které jsou někdy dost zakleté, neviditelné (ale jsou) než důvody proč to nejde.

josef zak
25. červen 2024, 11:01

Ale relevatni otazka je to, kdo ma dostavat dotace. Firmy to podle me nejsou. Prijde mi spravny model, ktery udelal JMK s vlaky. Vlaky koupil kraj (s velkou dotaci) v soutezi. Na provoz vlaku udelal jinou soutez. Dotaci nedostal soukromnik (nedoslo ke kriveni trhu), kraj nepodnika (protoze to neumi a delat to nema) a soutezi se provoz, kde se vybral nejlepsi uchazec. Nejaky takovy model mel (snad mohl) fungovat i v energetice.

Petr Zelený
25. červen 2024, 11:11

Jak to uděl JMK s vlaky je správné. Na energetiku bych to neaplikoval. Není to retail business. U vody to někdy funguje podobně, že obec pronajímá infrastrukturu a leckde to nefunguje dobře, protože soukromník neinvestuje/neopravuje. Nemá smysl pronajímat jadernou elektrárnu. Jedná se pár zdrojů pod dobrou veřejnou odbornou kontrolou. Větrné zdroje zase může vlastnit a provozovat kraj a klidně může tendrovat servisní/správcovskou firmu.

Petr Zelený
25. červen 2024, 11:14

Neříká co nejde a říká cestu. Ať tu dotaci z modernizačního fondu dostane stát, kraj nebo obec a ta to vybuduje. Část peněz si může půjčit na obligace ručené majetkem té elektrárny. K čemu bude, že ty dotace dostane miliardář, aby na ni ještě vydělal - to může obec rovnou. Proč chcete miliardářům dotovat ztrátový business aby byl v zisku ? To je obrovský prostor pro korupci a hlavně je to ekonomický nesmysl.

Vladimír Krteček
26. červen 2024, 10:53

ČEZ postaví díky modernizačnímu fondu stovky MW fotovoltaických elektráren

Super.

Pretoky z malych FVE se vykupuji (centropol) za 0,20 Kc/kWh. Da se rict, ze se to jednak nevyplati prodavat, a jednak vlastne tu vyrobenou elektriku vlastne nikdo nechce.

Za kolik tedy bude CEZ prodavat tu elektriku ???

Aha .... obcanum .... za 4,x.

Ale letos uz 5x slevňoval ?

Jirka Líska
26. červen 2024, 11:52

@Vladimír Krteček 26. červen 2024, 10:53

Tak pokud se vám nelíbí nabídka od ČEZu, tak si najděte jiného levnějšího dodavatele EE, kde je problém?

Bob
26. červen 2024, 12:07

Problém přece není v ČEZu, nebo jeho nabídce.

Problém je, že se masivně dotují FVE bez akumulace. A to by ještě takové FVE chtěly provozní podporu.

Když už dotace, tak do akumulace. Tu potřebujeme. FVE budeme i tak mít za chvíli nadbytek.

Viz stále častější záporné ceny způsobené převážně FVE.

Jirka Líska
26. červen 2024, 12:19

@Bob 26. červen 2024, 12:07

No p. Krteček problém v ČEZu vidí, tak na to má asi jiný názor než vy:-)

Vladimír Krteček
26. červen 2024, 12:46

Konečně to někdo pochopil.

Byl to BOB ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se