EU: Finanční pomoc podnikům nemusí být podmíněna zelenými investicemi

DomůEvropská UnieEU: Finanční pomoc podnikům nemusí být podmíněna zelenými investicemi

Velké společnosti, kterým bude ze strany EU poskytnuta pomoc během krize vyvolané onemocněním COVID-19, nebudou muset poskytnuté prostředky investovat do opatření pro zajištění udržitelnosti. A to i navzdory hlasům, které volaly po tom, aby bylo využití finančních prostředků kontrolováno právě i z environmentálního hlediska.

Dle nově zveřejněných dočasně upravených pravidel pro státní pomoc budou sice společnosti muset reportovat, jak prostředky využily, podmínkou jejich udělení však nebudou investice do ekologických opatření. Zvláštní pravidla pro státní podporu se budou uplatňovat do konce roku 2020. Komise striktní pravidla rozvolnila v březnu a od té doby schválila státní režimy podpory v hodnotě více než 1,9 bilionu eur.

Příležitost investovat do energetické transformace nevyužita

Zástupci environmentálních organizací kroky Evropské komise zkritizovali poté, co nová pravidla představila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Uvítali ale pravidla pro transparentnost užití prostředků. Ze strany Unie totiž sice neexistují podmínky pro užití financí týkající se investic do udržitelnosti, jelikož jde ale o peníze daňových poplatníků, pravidla předepisují reportování toho, jak přesně velké podniky prostředky užily.

Zástupci ekologických organizací uvedli, že tato pravidla pomohou následně přezkoumat to, na jaké účely společnosti prostředky užívají a zda je investují do nových technologií a udržitelných opatření.

Margrethe Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž nové Evropské komise. zdroj: www.euractiv.com

Podmínění podpory v rukou států

Jak ale komisařka Vestagerová na tiskové konferenci 10. března uvedla, jednotlivým členským státům EU nic nebrání, aby udílení státní pomoci podmínily právě například nutností investovat do nových technologií. Dle Vestagerové by tohoto měly státy využít. V budoucnu by jim to totiž mohlo pomoci plnit jejich závazky v oblasti energetiky a ochrany klimatu a přechodu na novou digitální agendu.

Této možnosti již využila například Francie. Pomoc společnosti Air France, o které společnost a stát podepsaly společnou dohodu minulý týden, podmínila Francie tím, že aerolinky musí zrušit vnitrostátní lety, které konkurují železnici.