Evropský parlament schválil novou podobu energetických štítků

DomůEvropská UnieEvropský parlament schválil novou podobu energetických štítků

Evropský parlament schválil nový systém energetického značení domácích spotřebičů. Nová stupnice bude mít hodnoty A-G a v platnost vejde pro některé spotřebiče již v roce 2020. Nové značení má přinést jak úpory pro spotřebitele, tak příjmy pro evropské podniky.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o schválení nové podoby energetických štítků pro domácí spotřebiče. Evropský parlament schválil novinku, která by dle slov odborníků měla pomoci spotřebitelům ušetřit finance a snížit svojí energetickou spotřebu a celkově tak i snížit počet uhlíkových emisí, v úterý. O novém systému značení A-G jsme Vás již dříve informovali v tomto článku.

Nové značení A-G

Nevládní neziskové organizace (NGO), které sleduje dění v energetice, uvítaly nový systém značení A až G, který nahradí starý „nepřehledný“ systém A+++. Starý systém měl rozpětí od možného G až po A+++, kde A+ kategorie se přidávaly, jak se zlepšovala účinnost domácích spotřebičů. Navíc dle slov Evropského parlamentu je většina moderních spotřebičů v rozpětí A až A+++.

„Spotřebitelé budou z dnešního rozhodnutí velmi těžit…od roku 2020 by mělo být jednodušší pro spotřebitele vybrat nejvíce energeticky šetrnou televizi či ledničku a ušetřit. Nicméně spotřebitelé si budou muset počkat až do roku 2030, aby nové štítky viděli na různých ohřívačích vzduchu či vody. Toto zpoždění je nepřijatelné, protože spotřebitelé při koupi nového ohřívače musí znát jeho energetickou spotřebu. A také fakt, že po dobu zhruba deseti let budou na trhu dva druhy štítků, by mohl spotřebitele zmást,“ prohlásila po schválení expertka z Evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Fakt, že různé spotřebiče získají nové hodnocení energetické účinnosti postupně v rozpětí až deseti let, byl také důvodem pro nehlasování některých skupin v úterý. Například lampy a televize dostanou nové hodnocení od roku 2020, vysavače či klimatizace v letech 2021 až 2025 a již zmíněné ohřívače až kolem roku 2030.

Úspora energie i financí

Dle Evropské komise má nové značení ušetřit až 200 TWh ročně. Nové značení bude platit jak pro domácí výrobky, tak pro výrobky dovážené ze zbytku světa. Kombinace designu výrobků a nového značení by měla vést k úspoře  zhruba 165 Mtoe do roku 2020.

To by následně mělo vést k finanční úspoře 490 euro (zhruba 13 000 Kč) na domácnost ročně a extra příjem 55 miliard euro pro evropské podniky. Finanční úspora však bude záležet mimo jiné na ceně elektřiny v jednotlivých zemích.

První energetické hodnocení vydala EU v roce 1994 a mělo stupnici A-G. Ovšem jak stoupala energetická účinnost spotřebičů, bylo nutné zavést dodatečné hodnocení a škála se prodloužila až na A+++. To ovšem celkově snížilo samotnou účinnost a přehlednost značení.

Zdroj úvodní fotografie: Indesit