Domů
Evropská Unie
Ministři energetiky jižní Evropy žádají EU o více flexibility v oblasti energetických úspor

Ministři energetiky jižní Evropy žádají EU o více flexibility v oblasti energetických úspor

Ministři energetiky Francie, Itálie, Španělska a Portugalska zaslali Evropské komisi společný dopis, ve kterém požadují odstranění překážek pro investice v oblasti zvyšování energetické účinnosti. Ministři jsou toho názoru, že je to nezbytné pro dosažení cílů, které byly stanoveny na klimatické konferenci v Paříži na konci roku 2015.

Podle ministrů je energetická účinnost základním pilířem pro plán snižování spotřeby energie a pro zajištění bezpečnosti dodávek. Kromě toho argumentují tím, že se tímto krokem zvýší konkurenceschopnost a bude to mít i reálný dopad na ekonomiku, kde dojde ke zvýšení zaměstnanosti. Ministři se také shodují, že v současné době je rozvoj energetické účinnosti mnohem nižší, než je žádoucí.

Aby došlo k odblokování překážek pro investice, musí dle jejich mínění být na úrovni EU přepracována pravidla pro účetní standardy ohledně výpočtů zadlužení, co se týká investic do projektů energetické účinnosti ve veřejném sektoru.

EU se musí zaměřit na dlouhodobé projekty

Také ve svém dopise zmiňují nové nařízení EU o energetické účinnosti, které je součástí balíčku Clean Energy packet. Nařízení by se nemělo soustředit pouze na krátkodobé investice, ale mělo by se více zaměřit na dlouhodobé projekty, které budou generovat úspory v dlouhodobém horizontu. Dle ministrů se jedná zejména o projekty obnovy budov a zvyšování energetické účinnosti v průmyslu, kde vidí velký prostor pro zlepšení.

V Česku se minulý měsíc rozjel program na zvýšení energetické účinnosti budov, pro který vyhradil stát 3 mld. Kč. Co se týče průmyslu v ČR, je zde dle průzkumu MPO a KPMG potenciál pro úspory ve výši 14 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se