Domů
Úspory energie
Zjednodušení pravidel pro energetické štítky je stále v nedohlednu

Zjednodušení pravidel pro energetické štítky je stále v nedohlednu

Evropská komise došla minulý týden k rozhodnutí o odložení hlasování o novém legislativním balíčku týkajícího se eko-designu a prokazování energetické náročnosti. Odklad čelí kritice ze strany účastníků trhu. Přijatá opatření mají mít za následek úspory ve výši až 165 TWh za rok, což odpovídá více než 5 % celkové spotřeby elektrické energie EU.

Evropské instituce se minulý rok shodly na tom, že systém označování energetické náročnosti výrobků by se měl modifikovat na systém počínající písmenem A a končící G a nahradit tak matoucí označování systémem A +++ až G. Zavedení tohoto systému je jednou ze součástí nového balíčku.

V roce 2017 zákonodárci rovněž stanovili kalendář pro projednávání a zavádění jednotlivých částí balíčků. Nová pravidla označování měla být nejdříve zavedena pro chladničky, pračky a další domácí spotřebiče. O těchto se mělo hlasovat nejpozději v říjnu 2018, s plánovanou účinností o rok později. Komise nyní na své expertní skupině ohlásila odložení hlasování na prosinec nebo leden příštího roku. K této skutečnosti se Evropská komise odmítla vyjádřit.

Odložení až na rok 2020?

Balíček označování energetické náročnosti obsahuje čtrnáct legislativních návrhů týkajících se eko-designu a šest týkajících se energetických štítků a bude se týkat nejenom spotřebičů pro domácnosti, ale také například elektromotorů či průmyslových ventilátorů. Energetická úspora by měla být značná. Balíček zahrnuje taktéž opatření zajišťující lepší přístup zákazníků k informacím o možnostech opravy a recyklace výrobků. To má zlepšit možnost zákazníků nakupujících produkt učinit informované rozhodnutí ohledně toho, jaký výrobek chtějí kupovat, a koncept je tak rovněž v souladu se zásadami oběhového hospodářství.

Jednotlivá opatření balíčku vejdou v účinnost v různých časových horizontech, nyní je ale jisté, že jako celek nebudou přijaty dříve než v březnu příštího roku. Dle pozorovatelů nemá totiž balíček stoprocentní podporu mezi vysokými představiteli Evropské komise. Opoždění koliduje s rozpuštěním a nástupem nového Evropského parlamentu a Komise. Přijímání legislativních aktů týkajících se eko-designu je dlouhodobě odsouváno (a to již od roku 2014) a evropské volby, které se budou konat příští rok, mohou zpozdit jejich přijetí až na rok 2020. Předpokládá se totiž, že současný Evropský parlament přestane pracovat již v březnu 2019.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se