Domů
Úspory energie
Zjednodušení pravidel pro energetické štítky je stále v nedohlednu

Zjednodušení pravidel pro energetické štítky je stále v nedohlednu

Evropská komise došla minulý týden k rozhodnutí o odložení hlasování o novém legislativním balíčku týkajícího se eko-designu a prokazování energetické náročnosti. Odklad čelí kritice ze strany účastníků trhu. Přijatá opatření mají mít za následek úspory ve výši až 165 TWh za rok, což odpovídá více než 5 % celkové spotřeby elektrické energie EU.

Evropské instituce se minulý rok shodly na tom, že systém označování energetické náročnosti výrobků by se měl modifikovat na systém počínající písmenem A a končící G a nahradit tak matoucí označování systémem A +++ až G. Zavedení tohoto systému je jednou ze součástí nového balíčku.

V roce 2017 zákonodárci rovněž stanovili kalendář pro projednávání a zavádění jednotlivých částí balíčků. Nová pravidla označování měla být nejdříve zavedena pro chladničky, pračky a další domácí spotřebiče. O těchto se mělo hlasovat nejpozději v říjnu 2018, s plánovanou účinností o rok později. Komise nyní na své expertní skupině ohlásila odložení hlasování na prosinec nebo leden příštího roku. K této skutečnosti se Evropská komise odmítla vyjádřit.

Odložení až na rok 2020?

Balíček označování energetické náročnosti obsahuje čtrnáct legislativních návrhů týkajících se eko-designu a šest týkajících se energetických štítků a bude se týkat nejenom spotřebičů pro domácnosti, ale také například elektromotorů či průmyslových ventilátorů. Energetická úspora by měla být značná. Balíček zahrnuje taktéž opatření zajišťující lepší přístup zákazníků k informacím o možnostech opravy a recyklace výrobků. To má zlepšit možnost zákazníků nakupujících produkt učinit informované rozhodnutí ohledně toho, jaký výrobek chtějí kupovat, a koncept je tak rovněž v souladu se zásadami oběhového hospodářství.

Jednotlivá opatření balíčku vejdou v účinnost v různých časových horizontech, nyní je ale jisté, že jako celek nebudou přijaty dříve než v březnu příštího roku. Dle pozorovatelů nemá totiž balíček stoprocentní podporu mezi vysokými představiteli Evropské komise. Opoždění koliduje s rozpuštěním a nástupem nového Evropského parlamentu a Komise. Přijímání legislativních aktů týkajících se eko-designu je dlouhodobě odsouváno (a to již od roku 2014) a evropské volby, které se budou konat příští rok, mohou zpozdit jejich přijetí až na rok 2020. Předpokládá se totiž, že současný Evropský parlament přestane pracovat již v březnu 2019.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.