Domů
Evropská Unie
EU zvažuje snížit podíl biopaliv první generace o polovinu do roku 2030

EU zvažuje snížit podíl biopaliv první generace o polovinu do roku 2030

Evropská komise zvažuje návrh snižovat maximální množství biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě o polovinu po roce 2020, protože převažují obavy, že místo snížení emisí přispívají k jejich zvýšení. Do roku 2030 by jejich význam měl postupně klesat.

Dle zprávy, kterou měla agentura Reuters k dispozici, se uvádí, že zatímco se EU snaží o snížení závislosti na fosilních palivech, biopaliva ze zemědělských produktů jsou vyráběna převážně z plodin jako cukrová řepa či řepka olejka, které by jinak mohly být využity k lidské spotřebě či krmení zvířat. To vede ke kritice, že takto jsou způsobeny nepřímé změny ve využívání půdy.

“Progresivní snížení biopaliv vyráběných z potravin a jejich nahrazení pokročilými biopalivy vytvoří potenciál pro dekarbonizaci dopravního sektoru,” uvádí Komise v návrhu.

Dle návrhu Evropské komise by měl být maximální podíl kapalných biopaliv 3,8 % v roce 2030 a klesnout tak z plánovaných 7 % pro rok 2021.

Zároveň ale Komise přichází s návrhem zvýšit podíl pokročilých biopaliv 2. generace, která jsou vyráběna ze zemědělského odpadu a odpadu z lesního průmyslu. Zdroj blízký záležitostem naznačuje, že by tato biopaliva mohla zaznamenat růst na 5,5 % v roce 2030 oproti 1,5 procentu v roce 2021.

Škodlivost biopaliv je známa již delší dobu

Někteří uvádějí, že návrh EU je nedostatečný. Škodlivost biopaliv je dle jejich názoru známa již delší dobu.

“Biopaliva z rostlinného oleje vedou k cca o 80 % vyšším emisím než ropa, kterou mají nahradit,” uvádí pracovní skupina pro dopravu a životní prostředí.

Na druhou stranu farmáři argumentují, že snížení podpory těchto biopaliv bude mít nechtěné dopady, jelikož biopaliva zvyšují zemědělcům obrat a snižují dovoz krmiv pro hospodářská zvířata.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.