Evropská komise přinutila Německo umožnit vyšší dovoz elektřiny z Dánska

DomůEvropská UnieEvropská komise přinutila Německo umožnit vyšší dovoz elektřiny z Dánska

Komise přijala návrh, se kterým přišel provozovatel severoněmecké přenosové soustavy TenneT. Podle návrhu se výrazně zvýší přeshraniční toky mezi Dánskem a Německem a TenneT přitom zajistí, aby byla tato přenosová kapacita k dispozici vždy vyjma výjimečných událostí.

“Naše rozhodnutí uložit společnosti TenneT povinnost poskytovat vyšší přenosovou kapacitu umožní více výrobcům vstoupit na německý velkoobchodní trh a zvýší konkurenceschopnost a integraci evropského energetického trhu. Také tím bude ve prospěch spotřebitelů usnadněn přechod EU k čistějším obnovitelným zdrojům,”  uvedla eurokomisařka Margrethe Vestager.

Tento krok je reakcí na problém, který začala komise řešit v březnu letošního roku. Tehdy začala prošetřovat, zda přenosová společnost TenneT neporušuje antimonopolní pravidla tím, že soustavně omezuje přenosovou kapacitu mezi západním Dánskem a Německem. Komise měla podezření, že jsou takto diskriminováni mimo-němečtí výrobci elektřiny a omezován import, převážně obnovitelné elektřiny, ze severských zemí. Způsobená nižší konkurence na velkoobchodním trhu v Německu tak ve výsledku měla vést k vyšší ceně silové elektřiny.

Při potvrzení tohoto podezření by byla porušena i snaha o vytvoření jednotného trhu s energií v Evropě. V reakci na zahájení tohoto vyšetřování přišel sám TenneT s návrhem, jak by mohl zvýšit přeshraniční přenosovou kapacitu. TenneT navrhl, že v kteroukoli dobu bude k dispozici alespoň přenosová kapacita 1300 MW (zhruba 75% technické přenosové kapacity).

Vzhledem k plánovaným novým propojením mezi zeměmi – East Coast Line project má být zprovozněn v roce 2020 a o dva roky později West Coast Line project –  slíbil TenneT, že od roku 2026 dojde k navýšení garantované minimální přeshraniční přenosové kapacity na 2625 MW. Snížení této garantované přenosové kapacity bude moci nastat jen za velmi výjimečných událostí, kdy bude potřeba udržet stabilitu sítě a nebudou k dispozici jiná technická řešení.