Domů
Evropská Unie
Evropská komise přinutila Německo umožnit vyšší dovoz elektřiny z Dánska

Evropská komise přinutila Německo umožnit vyšší dovoz elektřiny z Dánska

Komise přijala návrh, se kterým přišel provozovatel severoněmecké přenosové soustavy TenneT. Podle návrhu se výrazně zvýší přeshraniční toky mezi Dánskem a Německem a TenneT přitom zajistí, aby byla tato přenosová kapacita k dispozici vždy vyjma výjimečných událostí.

“Naše rozhodnutí uložit společnosti TenneT povinnost poskytovat vyšší přenosovou kapacitu umožní více výrobcům vstoupit na německý velkoobchodní trh a zvýší konkurenceschopnost a integraci evropského energetického trhu. Také tím bude ve prospěch spotřebitelů usnadněn přechod EU k čistějším obnovitelným zdrojům,”  uvedla eurokomisařka Margrethe Vestager.

Tento krok je reakcí na problém, který začala komise řešit v březnu letošního roku. Tehdy začala prošetřovat, zda přenosová společnost TenneT neporušuje antimonopolní pravidla tím, že soustavně omezuje přenosovou kapacitu mezi západním Dánskem a Německem. Komise měla podezření, že jsou takto diskriminováni mimo-němečtí výrobci elektřiny a omezován import, převážně obnovitelné elektřiny, ze severských zemí. Způsobená nižší konkurence na velkoobchodním trhu v Německu tak ve výsledku měla vést k vyšší ceně silové elektřiny.

Při potvrzení tohoto podezření by byla porušena i snaha o vytvoření jednotného trhu s energií v Evropě. V reakci na zahájení tohoto vyšetřování přišel sám TenneT s návrhem, jak by mohl zvýšit přeshraniční přenosovou kapacitu. TenneT navrhl, že v kteroukoli dobu bude k dispozici alespoň přenosová kapacita 1300 MW (zhruba 75% technické přenosové kapacity).

Vzhledem k plánovaným novým propojením mezi zeměmi – East Coast Line project má být zprovozněn v roce 2020 a o dva roky později West Coast Line project –  slíbil TenneT, že od roku 2026 dojde k navýšení garantované minimální přeshraniční přenosové kapacity na 2625 MW. Snížení této garantované přenosové kapacity bude moci nastat jen za velmi výjimečných událostí, kdy bude potřeba udržet stabilitu sítě a nebudou k dispozici jiná technická řešení.

Komentáře

(1)

Petr

11. prosinec 2018, 16:40

Proto muselo Dánsko přejít v těch cenách už na soutěžení dotací jen jako malého přídavku k tržní, protože kdyby pokračovalo dál, tak se brzy ani tak bohatí Dánové nedoplatí, protože při každém větším větru půjde tržní cena k nule a dotační nároky na maximum.

Podle mě to kolem roku 2022 už i Německo částečně vzdá, a začne dávat drtivou většinu nových dotací jen na sítě, baterie a přečerpávačky.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.