Domů
Emise CO2
Francie a Německo chtějí do listopadu přijít s reformou EU ETS
Pohledy Francie a Německa na nový trh s elektřinou se různí.

Francie a Německo chtějí do listopadu přijít s reformou EU ETS

Francie a Německo hodlají přijít s dohodou o reformě systému EU ETS ještě před blížící se konferencí OSN o ochraně klimatu COP 23. Francie spojila své síly s Německem také prostřednictvím založení výzkumného programu, jehož cílem je najít možnosti praktické realizace cílů vytyčených Pařížskou klimatickou konferencí. 

Začátkem září se sešla zástupkyně francouzského ministerstva životního prostředí Brune Poirson s německým tajemníkem ministra hospodářství Rainerem Baakem a státním tajemníkem ministerstva životního prostředí Jochenem Flasbarthem.

Obě země potvrdily, že chtějí společně usilovat o co nejrychlejší naplňování závazků Pařížské klimatické konference. Jejich společným cílem je také pokračovat v budování energetické unie v rámci EU. Německo společně s Francií hodlá také nadále pokračovat v implementaci přeshraničních projektů v oblasti smart grids. Rozvíjet se má i spolupráce obou zemí, pokud jde o přeshraniční aukce obnovitelných zdrojů.

„Základními kameny úspěšné transformace energetiky jsou stabilní regulatorní rámec na evropské úrovni, plnění ambiciozních cílů v oblasti úspor energie a obnovitelné zdroje energie. Toto platí jak pro obě naše země, tak obecně pro celou EU,“ prohlásili zástupci jednotlivých ministerstev Francie a Německa.

45 milionů eur na nalezení praktických řešení

V kontextu iniciativy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona “Make our planet great again” se také Německo podílí spolu s Francií na výzkumném programu týkajícím se ochrany klimatu. Cílem tohoto výzkumu je najít možné způsoby praktické realizace závěrů Pařížské klimatické konference. Německo přispěje na výzkum 15 miliony euro, Francie podpoří výzkumný program sumou ještě o 5 milionů euro vyšší.

Všechny tyto kroky jsou odpovědí na počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se rozhodl neratifikovat pařížskou klimatickou dohodu. Německo a Francie tak svým počínáním naopak jasně dávají najevo, že za pařížskou dohodou pevně stojí.

Dohoda o reformě EU ETS má být ještě před COP 23

Ve dnech 6. až 17. listopadu se v německém Bonu uskuteční v pořadí 23. konference o ochraně klimatu se. Ještě před jejím zahájením by pak chtěly vlády Německa a Francie najít společnou řeč, pokud jde o reformu systému obchodování s emisními povolenkami.

Systém ETS měl být primárním nástrojem pro snižování emisí skleníkových plynů v EU. Ovšem od ekonomické krize z přelomu let 2007 a 2008 se trh s emisemi potýká s obrovskými přebytky emisních povolenek v systému. Žádná z dosavadních reforem dostatečné vzkříšení systému neznamenala.

Koncem srpna se sice cena povolenky vyšplhala z květnových 4,5 € až nad hranici 6 €. Cena povolenky nad 6 € ovšem ani zdaleka neznamená pro provozovatele uhelných elektráren náklad, který by dramaticky ovlivnil pořadí zdrojů, jenž se uplatní na trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Hájek
7. září 2017, 18:33

Pan Baake je státní tajemník na ministerstvu hospodářství, nikoliv ministr hospodářství. Je poněkud zvláštní, že se bez své ministryně potkává s francouzským ministrem, tedy pokud tato informace není také poněkud zkreslená...

Tomáš Molek
7. září 2017, 19:37

Dobrý den,

děkuji za upozornění, posty všech zúčastněných byly ověřeny a upraveny. TM

Martin Hájek
7. září 2017, 19:55

Díky, článek tím nabyl na zajímavosti, protože naznačuje, kdo ve skutečnosti řídí EU.

Jan Veselý
8. září 2017, 07:51

Jo, řídí ji dohody mezi členy Unie. Třeba v tomhle případě mají Francie a Německou společný zájem, tak se domluvili na společném postupu. Teď se ještě budou muset domluvit s dalšími zeměmi.

Martin Hájek
8. září 2017, 11:27

Omyl příteli, nedomluvila se Francie s Německem, domlouvají se dva státní úředníci. Pokud by se na něčem domlouvala politická reprezentace, tak je to samozřejmě naprosto v pořádku. Pokud se sejdou státní úředníci a dělají k tomu nějaká prohlášení, tak je to docela zvláštní. Tím neříkám, že se nemohou sejít státní úředníci, aby něco předjednali, ale nebývá zvykem z takové schůzky vydávat politická prohlášení. Pokud se tak děje, tak to má jistě nějaký důvod, o němž ovšem můžeme jen spekulovat, ale v každém případě je to poněkud zvláštní.

Jan Veselý
8. září 2017, 12:45

Tady zase někdo slyší trávu růst. Přitom si stačí uvědomit, že v Německu je těsně před volbami a paní ministryně tedy nemá čas, tak ji zastoupil oborově příslušný náměstek. A pravidla diplomacie hovoří, že náměstek nemůže oficiálně jednat s ministrem, tak jednal s pověřeným náměstkem.

C
7. září 2017, 20:58

Jak se dívám na wikipedii tak paní Brune Poirson není také ministryně, ale Secrétaires d'État, což by mělo být tak na úrovni náměstka, nebo tajemníka, něčeho takového. Ministrem ŽP je pan Nicolas Hulot.

Takže asi schůzka aby se dohodli že se dohodnou na tom kdy se sejdou ministři aby se dohodli že se na něčem dohodli.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se