Německý kabinet schválil zpřísnění klimatického cíle, nejvíce má být zasažen energetický sektor
Dle očekávání schválila německá vláda zpřísnění emisního cíle pro rok 2030, a to v podobě snížení emisí skleníkových plynů o 65 % oproti roku 1990 s tím, že v roce 2045 má Německo dosáhnout uhlíkové neutrality. O schválení kabinetem Angely Merkelové informovala Svenja Schulzová, ministryně životního prostředí.
Pro největší evropskou ekonomiku by zpřísnění emisního cíle na 65% snížení emisí do roku 2030 znamenalo potřebu navíc zredukovat své emise o 102 miliónů tun v sektoru elektroenergetiky, průmyslu, dopravy a vytápění.
Nejvíce by měl být zasažen elektroenergetický sektor, kde mají být emise sníženy do roku 2030 na 108 miliónů tun. Jedná se o snížení o 39 % (resp. 67 miliónů tun) oproti předchozímu cíli, který byl v souladu s odklonem od uhlí do roku 2038.
Reforma také přidává cíle jednotlivých sektorů až k roku 2040, kdy se počítá se snížením emisí skleníkových plynů v porovnání s rokem 1990 o 88 %.
Emise v sektoru dopravy by měly poklesnout oproti předchozímu cíli o 10 miliónů tun na 85 miliónů tun v roce 2030. Cíle byly upraveny od roku 2028 a dále.
Podrobnosti, jak by se mělo striktnějších klimatických cílů dosáhnout, zatím představeny nebyly, vyjma programu o objemu 8 miliard EUR, který má zmírnit dopad rostoucích cen emisních povolenek, a to zvláště, podle informací Plattsu, pro bytový sektor. Návrh legislativy musí být následně, po představení konkrétních opatření vedoucích k vytyčenému cíli, schválen parlamentem.
Německo v letošním roce zavedlo vlastní systém emisního obchodování, který pokrývá dopravu a menší zdroje tepla. Cena za vypuštěnou tunu CO₂ činí 25 EUR a bude se dále zvyšovat. Komise se chce tímto systémem inspirovat a rozšířit systém EU ETS, psali jsme zde.
V roce 2020, zasaženém pandemií, se emise Německa meziročně snížily o 8,7 % na 739 miliónů tun CO₂ ekvivalentu, jak uvádí zahraniční portál Platts s odkazem na předběžná data agentury UBA. Pokles o 70 miliónů tun byl největší od roku 1990. Dle Schulzové je pak jen třetina tohoto poklesu způsobena pandemií.
Mohlo by vás zajímat:
Najviac to zasiahne energetiku, takže Nemci si zas len predražia EE ktorú už teraz majú asi najdrahšiu v EU.
A uhlíková neutralita do roku 2045? Bez šance, zvlášť keď si vypnú JE. Možno tak v roku 2065 alebo 2070.
Vypínajú JE a uhlie, ktoré nahradia plynom a 4,4gw výkonu chcú nahradiť spalovaním biomasy podovážanej z celého sveta, najmä z USA, Kanady, Ruska a Škandinávie a oni tu hovoria o neutralite do roku 2045 :D :D :D
To je Váš laický názor. Když se zeptáte profesionálů a nahlédnete do objektivních statistik tak zjistíte pravý opak
Když by jste chtěl analyzovat období nejlevnějších cen elektřiny na burze (je to období 2013-2018, v roce 2016 byla cena pod 30EUR/MWh)
tak zjistíte, že to bylo i období největší nabídky přebytečné elektřiny z Německa, jako následek masivního rozvoje OZE.
V letech 2013-2018 Německo každoročně mělo positivní bilanci elektřiny až 50 TWh - to je skoro rovno spotřebě ČR !!!
Myslím, že jasná kvantitativní data jsou víc než nějaké něčí dojmy....
Ještě odkaz k té dřívější silně kladné německé energetické bilanci, (která teď dost klesla), JD to zde včera citoval, opakuji to:
Bežného občana nezaujíma cena EE na burze, na jeho koncovej cene za elektrinu to nezmení nič, do tejto ceny sú síce premietnuté aj náklady za distribúciu, daň, poplatky na rozvoj OZE či dotovanie uhlia atď a ďalšie takéto zásahy od vlády to iba zhoršujú.
Navyše cena emisných povoleniek ide tiež stále hore. Aktuálna cena za kilowat hodinu je v Nemecku 30 až 35 centov pre domácnosti a mnohý už nie sú ochotný platiť viac pričom odhad je, že cena pôjde až k 40 centom do konca roka 2022.
Cena na burze môže byť aká chce, pre koncového spotrebiteľa až na veľkoodberateľov to nič neznamená. Btw teraz je denná cena v priemere medzi 60-80 eurami za MW teda okrem víkendov.
Lukáši, ten odkaz co jsem citoval srovnává výdaj české domácnosti s roční spotřebou 1-2,5 MWh. Tedy to, co ZAJÍMÁ běžného občana v ČR (a Německu).
Vy si pořád opakujete tu jadernou mantru, která je zcela mimo realitu.
Já píši jednak o reálné ceně pro občana (viz citace ekonoma),
jednak o vývoji cen na burze (to je velká energetika).
Prosím, přemýšlejte.
Stále stejná a stejně marná snaha zakrýt jednoznačný fakt, že Němci mají jednu z nejdražších cen elektřiny na světě a suverénně nejdražší ze zemí G20, na což upozorňují i německá média: www. spiegel. de/wirtschaft/strompreis-deutsche-zahlen-weltweit-fast-die-hoechsten-preise-a-855acda7-44b8-4995-be8e-5c58e4ae2e84
Emile, jak je to v G20 to nevím, ale my tam nepatříme (jsou tam jen významné státy EU a pak EU jako celek).
Ale patříme do EU a dvě nejnovější srovnávání cen v EU za elektřinu pro domácnosti jsem zde uvedl,
v češtině, to si může každý přečíst.
A vůbec nejjasnější je poznání osobní: spotřeboval jsem méně elektřiny za poslední roční období ale platil jsem více Kč.
Vy jste neuvedl srovnávání cen v EU za elektřinu pro domácnosti, vy jste uvedl srovnání v přepočtu podle parity kupní síly, ve kterém se ta drahá německá elektřina schová za vysokou kupní sílu Němců, takže nejsou nejhorší, ale až druzí za Rumunskem. Ve skutečném a skutečně nejnovějším srovnání cen v EU pro domácnosti (za druhou polovinu roku 2020), je Německo s přehledem na čele peletonu, následované Dánskem, ČR pod unijním průměrem:
ec. europa. eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics
ad Emil: uváděl jsem jasné a přesné srovnání profesionálního ekonoma, co se týče celkové ceny pro domácnosti se spotřebou elektřiny 1-2,5 MWh za rok (čili sem nejsou zařazeny domácnosti s velkým odběrem, které topí třeba elektrickým kotlem nebo tepelným čerpadlem a mají speciální nízký tarif).
A je to jednoznačné, pan Kovanda ví o čem píše.
Vy píšete zase o něčem jiném, jako obvykle....
Ale o tom já s Lukášem nediskutoval, já jen reagoval na jeho nesmysly.
Vždyť to máte přímo v tom vašem článku napsané, že to nejsou ceny pro domácnosti, ale ceny v přepočtu podle parity kupní síly, cituji: "Po přepočtu dle parity kupní síly měny, který umožňuje mezinárodní srovnání, jde o suverénně nejvyšší cenu v celé Evropě."
Právě o tom píšu já a o něčem úplně jiném píšete vy.
Tak jsem rád že jste na to taky přišel:
JSOU TO CENY PRO DOMÁCNOST se spotřebou 1-2,5 MWh/rok přepočítané podle parity kupní síly (aby jste to mohl porovnávat).
Kdyby jste porovnával jen cenu elektřiny a platy u nás a v Německu,
pak by to dopadlo pro nás katastrofálně.
Pane Vaněčku pan Kovanda bohužel nevi o čem píše nebo naschvál píše tak aby mohl mit mastnej titulek že český domácnosti platěj o třetinu víc jak německý - protože na tohle lidi budou spíš klikat.
Ve svým srovnání totiž neporovnáva celkový ceny ale ceny "bez daní a poplatků" takže mu vychází alarmujicí závěry že nejen že maj Němci elektřinu levnějši v přepočtu na PPP ale i v absolutni hodnotě.
Teď jak se věci skutečně maj - když se podiváte na opravdu celkovou cenu tak v absolutnich číslech stojí v Německu o 50% víc jak v Česku a v PPP neplatěj Němci o 37% míň ale o cca 10%.
Navic to pásmo nad 2,5 MWh nejsou jenom domácnosti co topěj elektřinou ale i co třeba "jenom" ohřívaj vodu a těch už je v ČR plno. V tomhle připadě to maj podle PPP Němci naopak o cca 7% dražší.
Klidně si to zkontrolujte protože data sou z toho odkazu co dal do svýho článku p. Kovanda.
A jako včera dodám, že polopravda je horší, než jasná lež. Skoro každý odstavec toho článku, který kupodivu kromě nadpisu není nekriticky jásavě zelený a např. bere jako hotovou věc budoucí občasný dovoz jaderné elektřiny, by bylo možné doplnit podrobnostmi o podmínkách a pochybnostmi. Němci se zvyšující se pravděpodobností míří k okraji propasti a dál rázně vpřed a za sebou táhnou své okolí volky-nevolky. Jestli nehodlají o emise CO2 s Čínou a USA válčit, nechápu, proč to celé dělají.
Oni zelení fanatici vám to za chvíľku vyjasnia na čele s pánom Vaněčkom, ktorý rád komentuje komentáre iných a pritom ani nechápe čo číta. Mal by pochopiť napríklad aj to, že jedna vec sú články na internete a druhá vec je reálna faktúra za EE.
to Lukáš - nenechte se zmást informaci p. Vaněčka, že Německo mělo pozitivní bilanci 50 TWh/rok - může to být pravda, ale i tak to nemá valný praktický význam - je to číslo za rok a vůbec nic neříká o kontinuitě těchto přebytků. Stačí se podívat na Agoru, kde není naprosto žádný problém najít souvislé řady i několika dní, kdy VTE vyrábí jednotky procent z instalované kapacity, o FVE a noci ani nemluvím. Takže jakkoliv vysoká roční pozitivní bilance je mi na houby, pokud nevyloučím riziko těchto "výpadků". Dnes mohu tyto "výpadky" operativně kompenzovat v podstatě pouze fosilem (uhlí, plyn), další cestou je akumulace - jenže pak se bavíme v řádech jednotek, ale spíše desítek TWh...zde oblíbená zelená retorika akumulace v elektromobilech určitě stačit nebude (1TWh = 10mil Tesel "vyšťavených do dna") Tato jasná technická data Vám p. Vaněček neřekne i když o nich určitě ví....
Tak pán Vaněček je tu známy ako zelený trol a to čo on písal mi nestálo skoro ani za prečítanie.
Resp. môže si písať čo chce keby napríklad bola cena na burze za EE aj -500 euro za MW, tak reálna faktúra v ruke za EE + poplatky je niečo iné a ďalšie takéto nezmyselné rozhodnutia tie poplatky iby navyšujú.
Nemci síce ideologicky odpoja JE čo je nizkoemisný zdroj, ale nahradia to plynom a biomasou takže emisné povolenky v EU čaka svetlá budúcnosť v ich raste a špekulanti to len podporia.
S těmi elektromobily (10 milionů, v Německu někdy až v roce 2030) jste se trochu spletl ve svůj neprospěch, je to "jen" 0,5 TWh. Ale to je obrovská akumulace,
to je výroba Temelína, když jedou oba reaktory, za 10 dní.
Vedle toho budete mít mnohem lacinější průtočné baterie (které nemusí mít tak obrovskou energetickou hustotu jako Li baterie).
Přečerpávací elektrárny již nebudou pracovat pro jádro, ale dostanou elektřinu od OZE, levnější než výrobní náklady jádra. To je další obrovská akumulace v našem regionu.
Ty technická data k tomu si můžete vygůglovat.
A že ty přebytky, jak říkáte: "může to být pravda", tak to jste se tedy seknul, jsou to přesné německé statistické údaje, přečtěte si to).
Jedna věc je jasná: přebytek výrobních kapacit v regionu - cena jde dolů (2013-18),
bude-li jich nedostatek plus když se přidají administrativní zásahy = povolenky) cena jde nahoru.
To je ale dočasné, povolenky zkončí a plány OZE v Německu jsou cca trojnásobek současného výkonu VtE a FVE.
Z toho jednoznačně plyne: až budou stát nové Dukovany 2 (od 2040?, dalších 60 let?) elektřiny v regionu bude nadbytek a cena půjde dolů. To je kapitalizmus.
Na tohle už musím reagovat.
Kapitalismus = stavět co nejlevněji = žádný trojnásobek kapacit se nepostaví. Postavil by se pouze, pokud by to zaplatil koncový spotřebitel předem, protože na volném trhu by tu přebytečnou energii nikdo nekoupil.
Za tenhle tunel, co nedobrovolně zaplatí spotřebitelé, by se dalo postavit 50 bloků jaderných elektráren i s obrovským všimným všem rozhodujícím stranám.
S tím Vaším "by se dalo...." jste už úsměvný, asi jde o to Vaše "obrovské všimné", že ano?
jenom detail p. Vanecku - Tesla ma i 100 kWh baterii...zaspal jste dobu, ale muzete si to vygooglit :-) schvalne jsem pocital tu nejvetsi, aby tech aut nebylo az tak moc... matematicky: 10 mil aut x 100 kWh baterie = 1 TWh
Když se podíváte na rychlost snižování emisí v Německu za posledních 30 let, tak zjistíte, že i kdyby Německo pouze zachovalo tuto rychlost, tak to do roku 2045 stihne.
Navíc v sektoru, jako je energetika tempo zrychluje.
Je tady sice těch zbývajících zhruba 20 % emisí, kterých se zbavuje těžko, ale neutralita neznamená nutně pouze zastavení vypouštění emisí, ale i jejich zachytávání. Kromě technologií např. i pomocí lesů a zeleně.
Jestliže této vyrovnané bilance Německo dosáhne okolo roku 2045, pak se dá s nimi i souhlasit, že okolo roku 2050 by mohli být skutečně v záporu a z pohledu bilance emise naopak pohlcovat.
Plyn jim pomáhá s překlenutím času, ale o plynu se dá předpokládat, že se o něm bude rozhodovat za nějakých 15 - 20 let.
(graf UBA 2021)
https://www.cleanenergywire.org/factsheets/germanys-greenhouse-gas-
emissions-and-climate-targets
Nas zajima konecna cena na fakture,vcetne solarni/atomove/ dane,neni nad cim premyslet. 1,2 MGW nema spotrebu ani nejaky duchodce!
Tady máte ještě další srovnání cen PRO DOMÁCNOSTI, zde to vychází nepatrně příznivěji pro české domácnosti (ale v tom předchozím srovnání šlo o domácnosti s menší spotřebou elektřiny, ale zcela typickou pro důchodce či singles, to je 1-2,5 MWh/rok,
zde zřejmě působí výhodnější české sazby pro větší spotřebitele, co mají např.tepelné čerpadlo, ...).
irozhlas.cz/ekonomika/elektrina-cena-poplatky-cez_2005180705_jab
Závěr: elektřina (výsledná platba účtu za elektřinu) je u nás prakticky nejdražší pro chudší vrstvy s menší spotřebou, ve srovnání s EU (přes paritu kupní síly)
a když to počítáme absolutně, v Eurech, tak jsme na tom opravdu hodně špatně.
Dajte si tieto stránky do záložiek a môžete sa nimi kochať každý deň a utešovať sa v sebaklame :)
Lukáši, ztrácíte nervy a shazujete akorát sebe. A přečtěte si ty moje odkazy, tam je napsáno co o tom říkají profesionálové,
o té koncové ceně ("celkovému účtu za elektřinu") pro domácnosti.
Pane Vaněčku, ty výpočty ve článcích jistě nezapočítávají peníze doplněné z daní, viz https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecko-zastropovalo-prispevek-podporu-oze-kvuli-deficitu-uctu-by-jinak-prudce-vzrostl
Čili poklesla cena na faktuře ale celková platba za elektrickou energii vzrostla.
Pane Mikeš, určitě víte, že ČR to udělala ("zastropování") již před mnoha lety, Němci až teď.
Nestrácam nervy, len sa z vás smejem :D
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se