Domů
Elektřina
Evropská komise prověřuje kapacitní mechanismy

Evropská komise prověřuje kapacitní mechanismy

V souvislosti s kapacitními mechanismy může docházet k vyplácení veřejné podpory v rozporu s právem Evropské Unie. Alespoň si to myslí Evropská Komise, která prověří jejich soulad s právem EU. Kapacitní mechanismus je speciální tržní schéma, ve kterém dostávají energetické společnosti platbu za to, že drží výrobní kapacitu v záloze pro případ nedostatku výkonu v síti (více o kapacitních mechanismech se můžete dočíst v našem nedávném článku).

V současnosti je kapacitní mechanismus zaveden ve Velké Británii a plánuje ho i Francie. Dle názoru EK by měl být kapacitní mechanismu použit až jako poslední možnost zajištění dodávek elektřiny.

„Kapacitní mechanismy jsou v některých případech pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny nezbytné, ale zasahují do hospodářské soutěže, a proto je nutné je přezkoumat“
Lucia Caudet, mluvčí EK

Margarethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, svým kolegům z EK navrhne zahájit přezkum v následujících měsících. Na přezkoumání se bude podílet oddělení hospodářské soutěže ve spolupráci s energetickou sekcí.

Dle předsedy energetické divize ještě nebylo rozhodnuto o tom, jakou formu bude přezkum kapacitních mechanismů mít. V současné době je velice pravděpodobné, že přezkum bude rozsáhlý a bude mít přesah i do jiných odvětví. „Přezkum má moji plnou podporu, protože si vyjasníme svůj současný postoj ke kapacitním mechanismům. Za sektor energetiky pracujeme na vlastním materiálu“ dodal předseda.

Důvodem pro zavedení kapacitních mechanismů je to, že provozování klasických elektráren dnes není profitabilní. Přesto, že klasické elektrárny ztrácí svůj podíl na trhu, jsou potřebné pro zabezpečení dodávek elektřiny a pro vyrovnání výkonově nestabilních obnovitelných zdrojů.

Velkou Británii následuje v zavádění kapacitních mechanismů Francie, zatímco Německo preferuje spíše strategické rezervy.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jak ušetřit elektřinu? Sledujte hlavně chladničku, sušičku a myčku
24. září 2022, 16:24
Německé velkoobchodní ceny elektřiny prudce porostou. Klesat začnou až od roku 2024, tvrdí analýza
23. září 2022, 15:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se