Domů
Evropská Unie
Evropská rada souhlasí s podporou projektů v oblasti klimatu v době po koronaviru
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropská rada souhlasí s podporou projektů v oblasti klimatu v době po koronaviru

Představitelé 27 členských států EU souhlasili s návrhem, aby balíček na podporu rozpohybování ekonomiky po skončení koronavirové krize obsahoval projekty a investice v oblasti boje proti změnám klimatu.

Před uplynulým víkendem se premiéři unijních zemí na šestihodinové videokonferenci shodli na plánu, jak pomoci ekonomice, až ustoupí pandemie koronaviru. Přestože se na jednání zatím nedohodl žádný konkrétní plán a postup, v závěrečném společném prohlášení stojí, že součástí kroků, jak pomoci ekonomice se opět dát do pohybu, budou i projekty směřující k zelené transformaci a snížení emisí.

Na konferenci, kde se řešila aktuální témata jako zásahy Evropské banky na pomoc nejvíce postiženým zemím, distribuci zdravotního materiálu či další témata, je z hlediska budoucnosti evropské energetické scény důležitá následující věta:

„Měli bychom však začít připravovat nezbytná opatření, která umožní návrat k normálnímu fungování našich společností a ekonomik a k udržitelnému růstu, přičemž by měly být zohledněny mimo jiné aspekty ekologické a digitální transformace a z krize by měla být vyvozena veškerá poučení. “

Prohlášení Evropské Rady ze dne 26.3.2020

Co se týče budoucích plánu EU ohledně zelené politiky, tak je stále aktuální snaha, aby se na sumitu v červnu podepsalo memorandum o dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050.

Proti draftu aktualizované a více ambiciózní Zelené dohody (Green Deal), která v prvním kroku pro splnění cíle 2050 navrhuje ambicióznější cíle již pro rok 2030, se ovšem staví Polsko a Česko. Ministerstvo průmyslu a obchodu již na svém webu zveřejnilo reakci, v níž popisuje proč nesouhlasí s navrhovanými tvrdšími cíli emisních limitů pro rok 2030. Nicméně ani výhrady Polska či České republiky se i přes aktuální propadání ekonomiky do recese kvůli pandemii koronaviru zatím nesetkávají v Evropě s odezvou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se