Evropský parlament odhlasoval reformu emisního trhu po roce 2020

DomůEvropská UnieEvropský parlament odhlasoval reformu emisního trhu po roce 2020

Evropský parlament na svém včerejším zasedání schválil reformu evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) pro období mezi lety 2021 a 2030. Přijetí návrhu parlamentem otevřelo cestu k jeho konečnému schválení, o kterém bude v nadcházejících měsících rozhodovat Evropská rada.

K prozatímní dohodě týkající se reformy evropského systému obchodování s emisními povolenkami dospěli zástupci Parlamentu a Rady EU na začátku loňského listopadu. Stěžejním bodem vyjednávání tehdy byl takzvaný modernizační fond, který má v 10 „nejchudších“ zemích EU podpořit modernizaci energetických systémů a zvyšování energetické účinnosti.

O schválení návrhu parlament rozhodl na svém včerejším zasedání, kdy se 535 europoslanců vyjádřilo pro přijetí, oproti 104 poslancům, kteří podle serveru Platts hlasovali proti. Návrh nyní projedná Evropská rada, jejíž souhlas je nutný pro jeho přijetí.

Legislativa má chránit životní prostředí i průmysl

Změny legislativy po roce 2020 mají přispět k revizi evropského trhu s emisními povolenkami, zejména zpřísněním pravidel upravujících roční limity pro emise CO2 po roce 2020, mechanismy financování modernizací a cílenější přidělování volných emisních povolenek.

Kromě úpravy legislativy účinné po roce 2020 návrh přinesl i změny účinné před tímto datem. Fungování trhu má posílit především zdvojnásobení tempa, kterým budou v rámci tzv. rezervy tržní stability (Market Stability Reserve, MSR) z trhu stahovávány přebytečné povolenky. Mechanismus pro omezení množství povolenek MSR bude spuštěn již v roce 2019.

Celkový cíl úpravy legislativy od roku 2020 je podle europoslankyně Julie Girlingové dosažení rovnováhy mezi ochranou životního prostředí a udržení konkurenceschopnosti evropského průmyslu. Schválení nové legislativy Evropskou radou je podle poslankyně pouze formální krok, jelikož byla odsouhlasena již v listopadu Výborem stálých zástupců (COREPER).