Domů
Evropská Unie
Finsko chce být do roku 2035 uhlíkově neutrální

Finsko chce být do roku 2035 uhlíkově neutrální

Nová finská vláda 4. června uvedla, že země bude cílit na úplné snížení emisí do roku 2035. Tento závazek je obsažen v koaliční dohodě vlády složené z pěti politických stran. 

Oblast boje proti změně klimatu se ve Finsku stala velkým tématem

Finsko se tímto cílem zavazuje k tzv. uhlíkové neutralitě. To znamená, že země bude muset snížit své emise pod hranici, kdy budou finské lesy, mokřady a různé využívané technologie vypouštěné emise schopny úplně pohltit. Norsko chce stejného cíle dosáhnout již do roku 2030. Finsko ovšem prohlásilo, že na rozdíl od svého souseda se nebude spoléhat na nákup mezinárodních uhlíkových kreditů / emisních povolenek.

V současnosti Finsko cílí na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045. Nový ambicióznější cíl by tedy bylo nutné zahrnout do Klimatického zákona. Finská vláda se rovněž nechala slyšet, že by do zákona chtěla vepsat cíl být uhlíkově negativní nejpozději do roku 2050.

Finské předsednictví by mohlo pomoci dokončení klimatického plánu EU do 2050

Od července 2019 bude Finsko předsedat Radě EU, přičemž klimatický plán do roku 2050, předložený v listopadu 2018 Evropskou komisí, stále není dokončen a Rada EU momentálně dojednává detaily o tom, jak by uhlíkové neutrality EU do 2050 bylo dosaženo.

Pokud zohledníme novou finskou vládu a její přísliby v této oblasti, tak lze očekávat, že se plán stane jednou z priorit finského předsednictví a Finsko se bude snažit o jeho dokončení.

Je ovšem důležité zdůraznit, že je v tomto ohledu nutné mnohé vyřešit. Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že „debata neprobíhá o tom zda, ale jak můžeme tohoto cíle dosáhnout“.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.