Domů
Větrné elektrárny
Francie chce 45 GW mořských větrníků do roku 2050, polovina má být vyrobená v EU
Plovoucí offshore větrný park Hywind Tampen
Zdroj: Ole Jørgen Bratland / Equinor

Francie chce 45 GW mořských větrníků do roku 2050, polovina má být vyrobená v EU

Francie navýšila svůj cíl pro instalovaný výkon větrných elektráren na moři v roce 2050 z původních 40 GW na 45 GW. Alespoň polovina technologií pro nové větrné parky má být vyrobena v Evropské unii. Informoval o tom zahraniční server Euractiv.

Plán na navýšení původního cíle pro rozvoj sektoru mořských větrných elektráren ve Francii signalizovala již v červnu loňského roku tehdejší ministryně pro energetickou transformaci Agnès Pannier-Runacherová. Nyní tuto ambici potvrdil ministr hospodářství Bruno Le Maire.

Podle Le Maira by měla cesta k dosažení cíle 45 GW instalovaného výkonu v mořských větrných parcích vést přes 4 GW instalovaného výkonu v roce 2030 a 18 GW instalovaného výkonu v roce 2035.

"Pro splnění cíle v roce 2035 je připravováno 15 projektů - tři jsou již ve fázi připojování, u třech je plánováno zprovoznění do roku 2031 a devět je ve fázi výběrového řízení. Kromě toho připravujeme aukce pro dalších 10 GW," uvedl Le Maire.

Ochrana evropského průmyslu

Aby byla zajištěna ochrana evropského průmyslu, měla by podle Le Maira být pro větrné parky uvedené do provozu po roce 2030 zpřísněna tzv. uhlíková kritéria, která by měla evropským dodavatelům větrných elektráren poskytnout výhodu v podobě hodnocení nejen ceny, ale také dalších kritérií, jako jsou úroveň inovací či příspěvek k sociálním cílům.

Důležitým kritériem při výstavbě mořských větrných parků by podle Le Maira mělo být také zapojení evropského průmyslu, kdy Francie plánuje jít ještě dále než akt o průmyslu s nulovými čistými emisemi, a navrhuje podíl evropských technologií na dodávkách ve výši alespoň 50 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se