Domů
Úřady a instituce
IEA: Investice do energetiky v roce 2015 zaznamenaly pokles

IEA: Investice do energetiky v roce 2015 zaznamenaly pokles

Investice do energetiky v minulém roce poklesly celosvětově o 8 %. Významný podíl na tom měly USA a obecně pokles investic do fosilních zdrojů, především pak ropy a plynu. Dařilo se naopak obnovitelným zdrojům, které tvořily celou pětinu všech investičních výdajů směřujících do energetiky. Data zveřejnila Mezinárodní energetická agentura ve své nové zprávě.

Zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) – World Energy Investment 2016 naznačuje, že se investice do energetického sektoru začínají překlápět směrem k čistým zdrojům. Pokud se však mají naplnit klimatické cíle, bude třeba investiční činnost zrychlit. Tak by se daly obecně shrnout závěry první detailní celosvětové analýzy investic do energetiky.

Zpráva nabízí detailní pohled na současnou investiční situaci mezi jednotlivými druhy paliv, technologiemi i zeměmi. Zároveň se začíná ukazovat poměrně jasný trend v přechodu investic z fosilních paliv a zdrojů směrem k nízkouhlíkové energetice.

rp_power-poles-503935_1280-725x483.jpg
Investice do energetických sítí v roce 2015 rostly.

Celkový pokles investic

Podle zprávy v roce 2015 poklesly celosvětové investice do energetiky o 8 %. Největší pokles zaznamenala oblast ropného a plynového průzkumu a těžby, kdežto investice do obnovitelných zdrojů, elektrických sítí a energetických úspor zaznamenaly růst. Celkové investiční výdaje za minulý rok dosáhly 1,8 bilionů USD (při současném kurzu 43 bilionů Kč), což je meziroční pokles z hodnoty 2 bilionů USD v roce 2014.

“Vidíme výrazný posun v investicích směrem k čistším energiím, které jsou často výsledkem vládních politik. Naše zpráva jasně ukazuje, že taková vládní opatření mohou fungovat a jsou klíčem k úspěšné energetické transformaci. Ovšem i přes dosažení určitého pokroku investoři potřebují od tvůrců politik a nařízení také jednoznačnost a jistotu. Vlády navíc musí nejen udržovat, ale také rozšiřovat své závazky k dosažení energetické bezpečnosti a klimatických cílů.“

Fatih Birol, Výkonný ředitel IEA

Největším investorem opět Čína

Největším energetickým investorem se za minulý rok stala opět Čína, která do zásobování energií investovala 315 miliard USD. Spojené státy naopak zaznamenaly pokles o 75 miliard USD na hodnotu 280 miliard USD, především z důvodu nízkých cen ropy a poklesu cen obecně. Takto výrazný pokles v rámci USA reprezentoval téměř polovinu celosvětového 8% poklesu investic do energetiky v celém roce 2015. Naopak jako nejodolnější vůči škrtům se ukázal být Střední východ a Rusko.

Téměř pětina všech investic směřovala do OZE, které se tak staly s 313 miliardami USD největší skupinou zdrojů, do které směřovaly investice. Investice do OZE dokonce v roce 2015 poskytly dostatečnou výrobní základnu pro pokrytí celosvětového ročního nárůstu poptávky po elektřině.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Lenoch
25. září 2016, 21:31

Z oblasti energetiky investuji jen do akcií firem zabývajících se obnovitelnými zdroji a také "čistějším" zpracováním některých materiálů (kontrola emisí,...), to podle mě má dneska budoucnost a vypadá, že se mi bude i dařit. Díky moc za články na www.investice.cz/akcie/t99 , který mi daly spoustu informací a taky za váš web! :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se