Domů
Evropská Unie
Maďarský ministr zahraničí kritizuje unijní plán na řešení energetické krize
Evropská Unie

Maďarský ministr zahraničí kritizuje unijní plán na řešení energetické krize

Evropská Unie
14 komentářů
19. říjen 2022, 15:03
ČTK

Plán na řešení energetické krize v Evropě, který v úterý představila Evropská komise (EK), je nevhodný a nebezpečný. Uvedl to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Rusko by podle něj v případě přijetí plánu zastavilo dodávky plynu do Evropy. Informovala o tom agentura MTI.

Komise v úterý navrhla mechanismus, který by v nadcházející zimě umožnil dočasně omezit velkoobchodní cenu plynu. Plán také připravuje půdu pro společné nákupy plynu a uvolnil by miliardy eur z unijních fondů na pomoc firmám a domácnostem. Nezahrnuje ale dříve diskutované varianty cenového stropu.

Szijjártó podle MTI uvedl, že plán Evropské komise cenový strop obsahuje, ačkoli jej tak neoznačuje. Plán by podle něj snížil množství plynu dodávaného do Evropy, což by tlačilo ceny vzhůru, napsal server 24.hu.

„Evropa potřebuje, aby do ní proudilo co nejvíce plynu z co nejvíce zdrojů,“ uvedl Szijjártó.

Výsledkem návrhu Evropské komise by podle něj byl opak.

Evropská komise navrhuje vytvoření „mechanismu cenové korekce“, který by fungoval jako pojistka proti extrémním výkyvům na trhu. Umožňoval by v případě potřeby nastavit takzvaný dynamický cenový limit pro obchodování ve virtuálním uzlu Title Transfer Facility (TTF), který je pro ceny plynu v Evropské unii rozhodující. Dlouhodobější řešení EK vidí ve spuštění doplňkového cenového indexu, který by utvářel cenu zkapalněného zemního plynu (LNG) a lépe odrážel nové podmínky na unijním trhu.

Podrobnosti o fungování nástroje pro omezování ceny plynu zatím nejsou jasné. Komise jej navrhla pouze v principu, přičemž detaily chce vyjasnit až po případném souhlasu členských států EU.

Maďarsko loni s ruskou plynárenskou společností Gazprom uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Letos se navíc s Gazpromem dohodlo na dodávkách nad rámec této smlouvy. Szijjártó minulý týden uvedl, že Gazprom potvrdil závazek dodávat plyn do Maďarska a dlouhodobě provozovat plynovod TurkStream, který je k těmto dodávkám nezbytný.

Maďarsko je na ruském plynu i ropě silně závislé a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Richard Vacek
19. říjen 2022, 15:55

V Bruselu jsou totiž popletové, kteří nechápou co to jsou sankce. Mají vyhlašovat sankce na Rusko a odepírat mu evropskou produkci.

Ale nemají vyhlašovat "sankce" sami na sebe a trestat se tím, že přijdeme o levné suroviny.

Mirek
20. říjen 2022, 09:28

Busdeme mrznout, budeme hladovět, budeme potmě, ale to vše budeme povinně vnímat radostně. :-) :-)

hlpb
20. říjen 2022, 18:40

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Mirku, buď trochu chlap a přestaň fňukat jak malá holka, podívej se na svůj pupek a ber to jako příležitost. Zhubneš, otužíš se a místo koukání na TV si popovídáš s rodinou. I když v tvém případě bude lepší mlčet.
.

Anton Meško
20. říjen 2022, 09:45

Keď si ešte uvedomím, že to je primárne v záujme USA a sankcie voči RF neplnia cieľ, ale podstatne viac poškodzujú ekonomiku EÚ ako USA, tak chyba je v lídroch EÚ.

Pavel K
20. říjen 2022, 10:15

Cíl plní. Rusko nezabralo Ukrajinu do pár dní a ofenzíva Ruska je vyčerpaná. Nebo na boje máte jiný pohled?

Richard Vacek
20. říjen 2022, 11:36

Jak s tím souvisí energetický půst, který si EU dala? Vždyť kvůli němu brzy nebudeme mít ani z čeho vyrábět zbraně pro Ukrajinu. A protože kvůli EU nesmyslům stouply ceny energií, Rusko má rekordní přebytek na běžném účtu.

Chápete to?

Pavel K
20. říjen 2022, 16:45

Informace o přebytku máte od koho? Já jen abych si ověřil důvěryhodnost zdroje. Můžete dát tabulku přebytků za předchozí období?

Energetický půst je pouze dočasný. Rusko používá energetiku jako nástroj vydírání a taky manipuluje s cenou. Uznávám, že EU je dosti těžkopádná, v demokracii se rozhoduje pomaleji jak v autoritářském režimu.

Jednu věc naprosto chápu, že ustupovat agresorovi se nevyplácí. To EU udělala už v 2014. Tehdy jsme byli lépe připraveni na výpadek energií z Ruska.

Emil
20. říjen 2022, 17:18

Ten rekordní přebytek mělo Rusko v prvním pololetí, pak ale razantně omezilo dodávky komodit do EU a rekordní přebytek je fuč, viz třeba zde:

denikn. cz/960408/prebytek-ruskeho-rozpoctu-se-vyparuje-s-klesajicimi-prijmy-z-energii/

Mirek
20. říjen 2022, 12:08

Evropa vlastně vyhlašuje sankce sama na sebe, ne na Rusko. To se tomu musí smát. Může mít krátkodobě nepříjemnosti, ale ty sankce Rusko jistě hodně povzbudí k dosažení úplné nezávislosti na Západě.

Svět, a nejen Evropa, potřebuje Rusko (a ještě mnohem více západními politiky nenáviděnou Čínu), ne naopak.

Pavel K
20. říjen 2022, 16:47

Tento názor s Vámi nesouhlasím. Osvojit si moderní technologie je mnohem složitější jak si obstarat základní suroviny. Navíc technologie nám mohou pomoci některé suroviny nahradit.

Ivan Novák
19. říjen 2022, 16:39

Maďaři ze svých úvah nevylučují, že Ukrajina nakonec Ruskem ovládnuta bude, a zařizují se na život v takovém kontextu. Kdyby to dopadlo jinak, hůř se jim nepovede. Česká administrativa - na rozdíl od maďarské - ještě nevěří, že už hraje každý sám za sebe (rozkazem "every man for himself", resp. podle Švejka tuším "einzeln abfallen", je voják oprávněn podle svého uvážení se vzdát, utéci nebo dál bojovat; nárok na týlovou podporu jím zaniká, zrada povolena není. Český ekvivalent neznám). Obávám se, že bez explicitního, písemného, teď hned, oslabení podpory přehnaných ambicí Greendealu a uhelné EU-regulace jede ČR na koni, který dostih nedoběhne. Tuhle zimu Němci přežijí a otrne jim. Francouzi už v Penly nechtějí stavět JE s EPR, nýbrž EPR2 - sice se tak vyhnou průchodkám dvojitým kontejnmentem, ale ztratí výhodu praktických zkušeností, které bývají pro úspěch investic i válčení rozhodující, závidím jim sebedůvěru.

hlpb
20. říjen 2022, 18:44

EU ze svých úvah zase nevylučuje, že přes odebrání peněz z EU donutí proruské maďarsko opustit EU, což by bylo fajn.

hellokitty
19. říjen 2022, 18:05

madari sice budu mat kopu plynu, ale vdaka 20% inflaci si ho nebudu moct kupit, lebo bude drahy, ten orban je ekonomicky genius

Zdeves Pavel
20. říjen 2022, 23:48

A co schází nám do 20%. Na rozdíl od Maďarů ale žádný kontrakt a dodávky jisté nemáme. A český průmysl, ten co? Dnes o tom byl článek od šéfa hospodářské komory. Co bude v roce 23 kdy průmysl nemá jasné o cenách energií.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se