Domů
Evropská Unie
Největší dovozci ruského LNG V EU zatím neplánují plošný zákaz jeho dovozu
LNG terminal Fos Cavaou
Zdroj: ENGIE

Největší dovozci ruského LNG V EU zatím neplánují plošný zákaz jeho dovozu

Evropská unie se předběžně dohodla na pravidlech umožňujících členským zemím zakázat dovoz ruského plynu. Dvě ze tří zemí EU, které jsou aktuálně nejvíce závislé na dovozu ruského zkapalněného zemního plynu, Španělsko a Francie, však jeho dovoz pravděpodobně nezakážou. Podle obchodníků by zákaz dovozu ruského LNG znamenal nárůst cen plynu v Evropě.

Dovoz ruského zemního plynu do EU se od roku 2022 propadl poté, co Rusko v reakci na rozsáhlé západní sankce vůči své ekonomice omezilo toky do Evropy. Naopak dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy výrazně vzrostl, za období od ledna do července 2023 o 40 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021.

Evropský parlament a Rada EU zastupující členské státy v prosinci schválily část balíčku, který stanoví společná pravidla pro zemní plyn, obnovitelné plyny a vodík a připravuje blok na odklon od fosilních paliv. Opatření by vládám členských států umožnilo dočasně zabránit ruským a běloruským vývozcům rezervovat infrastrukturní kapacity potřebné pro přepravu LNG a zemního plynu.

Španělská ministryně energetiky Teresa Riberaová na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že neexistuje žádný právní základ pro uvalení sankcí na dodávky ruského LNG ze strany Španělska, protože prozatímní dohoda EU ještě nenabyla závaznosti.

Riberaová sice uvedla, že snížení dovozu plynu z Ruska by bylo žádoucí, a doporučila společnostem, aby se vyhnuly uzavírání nových dohod o dodávkách, nicméně nenaznačila, že by zákaz ze strany Španělska měl být zaveden.

Francie mezitím „posuzuje, zda by mohly být splněny podmínky pro [zavedení zákazu dovozu ruského LNG], což se v této fázi nezdá", řekla agentuře Montel mluvčí francouzského ministerstva pro transformaci energetiky a zdůraznila potřebu chránit bezpečnost dodávek do Evropy.

Embargo by mělo dopad pouze na rezervaci nových kapacit pro znovuzplyňování v terminálech, zatímco většina těchto slotů je v současné době rezervována na základě dlouhodobých smluv, dodala.

Španělsko navýšilo dovoz LNG z Ruska

Podle předběžných údajů společnosti Kpler, která se zabývá sledováním lodí, dovezly evropské země s výjimkou Turecka v loňském roce z Ruska něco přes 20 miliard m3 (bcm) LNG, což srovnatelné s dovozem v roce 2022.

Z celkového objemu bylo největším dovozcem Španělsko, jehož dodávky vyskočily o více než třetinu na 6,7 bcm, zatímco Belgie rovněž zvýšila dovoz o 41 % na 6,6 bcm. Ve Francii, která je třetím největším dovozcem, se dodávky oproti předchozímu roku snížily o 35 % na 4,7 bcm.

Evropské země by mohly zvážit "restriktivnější" opatření vůči ruskému dovozu LNG v situaci, kdy se zlepšily fundamentílní tržní podmínky, zásobníky jsou relativně plné a teploty jsou normální až mírné, uvedla pro Montel Anne-Sophie Corbeauová, vědecká pracovnice Centra globální energetické politiky Kolumbijské univerzity.

"Čím příznivější jsou fundamentální údaje, tím více se EU přiklání k tomu, aby se ruského LNG zbavila," uvedla.

Nárůst ceny plynu bez ruského LNG?

Jeden španělský obchodník agentuře Montel sdělil, že EU chce pouze učinit "gesta, která naznačují drastičtější" kroky v budoucnu. Pokud by byly na ruský LNG uvaleny sankce právě teď, došlo by k "drastickému zvýšení cen", dodal.

Další z obchodníků dodal, že v současné době ceny plynu oproti loňskému roku klesly, částečně díky vysoké nabídce ruského LNG.

Vnitrostátní embarga na ruský LNG jsou "vzhledem k současné evropské náladě možná, nicméně by to bylo jako střelit se do nohy", uvedl obchodník z velké francouzské průmyslové firmy s odkazem na riziko, že ceny plynu alespoň na chvíli prudce vzrostou.

Velká Británie, Lotyšsko, Litva a Estonsko již jednostranně zavedly zákaz veškerého dovozu ruského LNG.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Medvedzig
15. leden 2024, 12:17

Cha,cha ,cha dovoz zemneho plynu z RF obmedzil odstrel Nord streamov a Ukrorujina uzatvorenim jednej vetvy hlavne plus polska arogancia a spravanie!Nie kazdy tuna secku zerie!!!Neklamte poprosim!!!Alebo kade vietor tade plast?

Michal K.
15. leden 2024, 12:57

ak si dobre pamatam, tam boli problemy s platbami. Ale ak boli odberatelia ochotni prejst na platbu rublami, tak dodavatel dodaval. Teda pokial to dovolila infrastruktura.

Miroslav
15. leden 2024, 13:20

A proč teda tím NordStreamem netekl žádný plyn už v době kdy jej odbouchli? To vám do té teorie moc nesedí co?

Dpetr
15. leden 2024, 14:13

Nekažte jim příběh pravdou

Mirek
15. leden 2024, 15:52

Nord Sream byl zaplněn plynem, ale ještě prostě nebyl v provozu. Jak prosté.

Emil
15. leden 2024, 16:05

Jak prosté, tak nepravdivé. Nord Stream byl v provozu deset let let před tím.

Mirek
15. leden 2024, 18:12

Tady je dskuze o Norf Sreamu 2. Jste neskutečně směšný tím, jak zesměšňujete jiné názory.

Emil
15. leden 2024, 18:19

Ne, není. O NordStreamu 2 tu dosud nikdo nic nepsal. Jestli byl nebo nebyl NordStream v provozu není názor, takže ani nejde zesměšnit. Směšný jste spíš vy.

Medvedzig
15. leden 2024, 22:20

Kto sabotoval garantovany servis zapadnych turbin presne podla zmluv?Nebol to nahodou zapad?Co tak si to pamatat,vyhladat predtym nez nieco napisete?

Dpetr
15. leden 2024, 23:12

Leda, že by to bylo jinak

www.slovgas.sk aktuality/spor-o-turbinu-pre-ns1-pokracuje-podla-gazpromu-zapadne-sankcie-znemoznuju-jej-navrat-do-ruska/

Dpetr
15. leden 2024, 23:13

viz ekonomickydenik.cz a strycek google

Rusové chtěli loni vypnout dodávky plynu do Německa už v dubnu. Jenže zákeřný úder se jim nepovedl

Zdeves Pavel
15. leden 2024, 16:30

NS 2 byl zaplněn a nebyl certifikován v Německu. U NS 1 byly problémy kolem turbodmychadel. Ty byly německé dodané snad z Kanady, tam byly odvezeny do opravy, ale už se nevrátily a zůstaly v Německu. Čili zařízení Gazpromu bylo zadrženo a Scholz se u toho akorát nechal vyfotit. A to byl jeden z důvodů proč neběžel NS1.

Emil
15. leden 2024, 16:37

Nebylo zadrženo, Gazprom si jej odmítl převzít, navíc šlo jen o jednu turbínu, bez které se mohl provoz bez problémů obejít. Je tam redundance.

Medvedzig
15. leden 2024, 22:21

Zmluvne podmienky pre servis a prevadzku,takze zolik bol u Nemecka a jeho dodavtelov servisu a nie u Gazpromu!!!

Emil
15. leden 2024, 23:02

Nebol: zdf. de/nachrichten/politik/turbine-siemens-ukraine-krieg-russland-100. html

Medvedzig
19. leden 2024, 20:52

Slabe argumenty v nemeckom propagandistickom podani!!V dannom case stacilo spustit NS2 ale o to skopcaci nemal zaujem,hold nesvojpravna, okupovana krajina pod anglosaskou spravou!

Dpetr
15. leden 2024, 16:48

Překlad z BBC

"V červnu snížilo dodávky přes tento plynovod o 75 % - z 170 milionů kubických metrů plynu denně na přibližně 40 milionů kubických metrů.

V červenci Rusko plynovod na 10 dní uzavřelo, odvolávajíc se na potřebu údržby. Po znovuotevření byl tok snížen na polovinu, na 20 milionů kubických metrů denně.

Koncem srpna Nord Stream 1 úplně uzavřelo, viníc problémy s vybavením."

a nebo jeste vice:

ekonomickydenik cz lomeno rusove-chteli-loni-vypnout-dodavky-plynu-do-nemecka-uz-v-dubnu-jenze-zakerny-uder-se-jim-nepovedl

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se