Domů
Evropská Unie
Nová studie EU se zabývá dalšími možnostmi rozvoje OZE v Severním moři

Nová studie EU se zabývá dalšími možnostmi rozvoje OZE v Severním moři

Nová studie vydaná Evropskou komisí se zabývá dalším rozvojem OZE v oblasti Severního a Irského moře. Studie doporučuje vyšší úroveň plánování a koordinace při výstavbě dalších energetických staveb.

Studie zvažuje další výstavbu větrných parků, systémů pro skladování elektřiny a výstavbu elektrizační sítě tak, aby bylo umožněno zvýšení instalovaného výkonu OZE v oblasti Severního moře, která leží v teritoriálních vodách několika členských státu EU. Konkrétně se jedná o Belgii, Dánsko, Německo, Irsko, Nizozemsko a UK.

Studie zkoumá dopad různých způsobů propojení sítí s různými stupni propojení mezi jednotlivými státy a snaží se minimalizovat ekologické dopady daných řešení. Závěrem zprávy je doporučení pro vyšší úroveň plánování a koordinace při výstavbě dalších energetických staveb. Dále navrhuje, aby nové projekty v oblasti byly standardizovány a údaje o nich byly systematicky uchovávány.

Oblast Severního moře je hlavním zájmem pracovní skupiny High Level Group, která byla založena Evropskou komisí a funguje v jistých obměnách již od roku 2009. V roce 2016 země podepsaly politickou deklaraci, která obnovuje jejich závazky ohledně spolupráce. Dvěma hlavními cíli této dohody je dosáhnutí efektivních nákladů OZE, zejména offshore větrných parků a zlepšení propojení energetických soustav jednotlivých států.

Momentálním závěrem je dohoda nizozemského, německého a dánského provozovatele přenosové soustavy na vybudování několika uzlů v Severním moři ve formě umělých ostrovů, kde dojde k propojení větrných farem a odkud povede propojení do jednotlivých zemí. Na tomto ostrově by měl zároveň být umístěn personál a nutné vybavení na provoz a údržbu parků.

Zdroj: Tennet

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vinkler
29. srpen 2017, 06:41

Myslel jsem si že rezervy OZE 3x jsou dostatečné . Článek včera o mikrosíti síti v Ilinoa říká, že se zkouší rezervy 8x. To je opravdu, ale opravdu hodně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se