Domů
Evropská Unie
Představitelé Energetické unie na inspekci ve Španělsku - chybí propojení soustav

Představitelé Energetické unie na inspekci ve Španělsku - chybí propojení soustav

Evropský komisař pro životní prostředí Miguel Arias Caňete a místoředseda Evropské komise Maroš Šefčovič navštívili minulý týden Španělsko, aby probrali směřování Energetické unie, zvláště v této jižní zemi. Závěrem je nutnost rychlé výstavby propojení Pyrenejského poloostrova se zbytkem Evropy.

Okolo 42 % energie spotřebované ve Španělsku pochází z ropy, což je o 9 % vice, než je evropský průměr. Dalšími významnými zdroji tamějšího energetického mixu je plyn, který tvoří 20 %, náseldovaný OZE s 15% podílem a jádrem s 12 %. Ačkoliv je import ropy a plynu dobře diverzifikovaný mezi několik zemí, je vysoká závislost Španělska na dovozu riziková, jelikož země nedisponuje žádnými většími zásobami fosilních paliv.

Španělsko je zatím na cestě splnit cíle 20% podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2020. Klimatické a geografické predispozice v této jižní zemi jsou jedny z nejpříznivějších v Evropě pro rozvoj větrných a solárních zdrojů, případně energie z oceánu.

Pyrenejský ostrov nicméně zůstává značně izolovaný od zbytku Evropy. V tomto ohledu se sice činí kroky, nicméně se nepředpokládá splnění cíle Energetické unie na propojení soustav. Důsledkem vysoké izolace a závislosti na importu primárních zdrojů je tradičně ve Španělsku a Portugalsku vyšší cena silové elektřiny v porovnání například s Německem neboČR.

V rámci první oficiální cesty za Energetickou  unii se Šefčovič a Caňetě také setkali s některými ministry. V diskusi s ministrem práce bylo hlavním bodem čerpání evropských fondů Connecting Europe Facility (CEF) a Evropský fond pro strategické investice. Setkání s ministry energetiky, zemědělství a životního prostředí se neslo v duchu implementace cílů pro období do roku 2030.

Ministr energetiky Nadal přislíbil zasáhnout v oblasti elektrického propojení sítí. Šefčovič zase přislíbil, že by do roku 2030 mohlo v oblasti OZE vzniknout 100 000 nových  pracovních míst, což je dobrá zpráva pro Španělsko, které se od hospodářské recese potýká s vysokou nezaměstnaností.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.