Ceny energetických komodit napříč Evropou přepisují rekordy, z trhů však mizí likvidita
Rekordní ceny plynu a elektrické energie jsou k vidění v České republice, Německu, Francii a dalších státech v Evropské unii. Takřka denně pak přepisují svá dosavadní maxima. Situace okolo dodávek plynu je kritická, svou roli hraje rovněž embargo na dovoz ruského uhlí do EU. Na trzích je panika a omezují se forwardové obchody, jelikož se ceny komodit staly nepredikovatelnými. Z trhů tak mizí likvidita. Subjekty totiž nejsou ochotny uzavírat obchody a skládat za ně zálohy. I relativně malé obchody tak způsobují, že ceny na burze poskočí o desítky nebo i stovky eur.
Nynější situace na energetických trzích se pro EU nevyvíjí vůbec dobře. V podstatě lze říci, že vše, co se mohlo pokazit, se doposud pokazilo. Francouzská EDF v tomto týdnu oznámila, že odstávky jejich jaderných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 5,2 GW se protáhnou na celkových 176 dní, informuje zahraniční portál Montel.
Ceny kontraktů na tamním trhu v reakci na oznámení vyletěly pro 4. kvartál letošního roku o ještě nedávno neuvěřitelných 100 EUR/MWh a o 175 EUR/MWh pro 1. kvartál příštího roku. Ceny dosáhly v době psaní článku 1 350 EUR/MWh, resp. 1 525 EUR/MWh.
V reakci na oznámení vyletěly pochopitelně i ceny plynu, jelikož se chybějící výroba jaderných elektráren bude muset nahradit jinými zdroji – fosilními. Netřeba asi dodávat, že v případě dlouhodobějšího setrvání těchto extrémních cen energetických komodit nebude evropský průmysl konkurenceschopný.
V Německu vyhrává ideologie
Jako zklamání lze na první pohled označit prohlášení německého ministra hospodářství Roberta Habecka. Ten se nechal slyšet, že tamní jaderné elektrárny, které jsou dosud v provozu, nebudou prodlouženy za účelem úspory plynu. Jejich provoz by snížil dle Habecka spotřebu plynu o 2 %. Což je dle něj nedostatečné.
Na druhou stranu však politik strany Zelených uvedl, že pro zachování stability elektrické sítě je to jiná věc. Proti tomuto odůvodnění by totiž nešlo nic namítat. Rozhodne tak zátěžový test, který tamní vláda zadala provést provozovatelům přenosových soustav. Za solidární i vůči ostatním státům EU však výrok ministra označit nelze.
Likvidita
Při pohledu na cenu elektřiny pro příští rok (Cal-23, baseload) na burze PXE naskočí mráz na těle. V pátek se vyšplhala až na 984 EUR/MWh. Když se však podíváme na objem obchodů, tak zjistíme, že se prakticky neobchoduje.
Ve čtvrtek bylo na produktu Cal-23 zobchodováno přes OTC 26 280 MWh, tzn. výkon 3 MW, při závěrné ceně 747 EUR/MWh. Ve středu bylo zobchodováno 17 520 MWh za cenu 642 EUR/MWh, tzn. 2 MW. V případě pozitivních zpráv tak nelze vyloučit strmý pokles cen.
Mohlo by vás zajímat:
Habecka nevedie k rozmyslaniu podstata veci, ale politicke ciele. Na co siahne, to sa meni v …, ano v zlato v rukach diabla z vychodu. Dlhsie tvrdim, ze je aj s miestnymi roztlieskavacmi na vyplatnej listine leningradskeho centra hybridnych vojen.
zeleni nadsenci su ako sfetovany sofer, co vykotil auto do skarpy a chcel by teraz auto vyprostit.
Zeleni uzitocni idio…ti by mali ist okamzite od valova. Inak sa diabol z vychodu urehoce k smrti. Zial, iba obrazne.
stabilne francuzske jadro nas nepodrzalo, rokmi overena bezpecna a stabilna a kdesicosi energia sa pokazi zrovna v najnevhodnejsi cas, to je nevyhoda velkych centralnych zdrojov
Najednou by vám byly jaderky dobře...
Ty ceny elektřiny v jaderné Francii jsou opravdu šílené.
A Kde šílené nejsou? V jaderném Španělsku?
ucebnicovy priklad ACoHentistu Kittiho, ktory dokaze spojit vysoku cenu elektriny v Europe s atomkami vo Francuzsku.
ucebnicovy priklad trolla Cvancaru co nepochopil vyznam zdelenia a interpretuje si ho chybne po svojom, ja som o cene vobec nehovoril
Ja vidím príčinu poruchovosti jadrových elektrární vo Francúzsku v tom, že EDF je zadĺžená až po uši aj vplyvom nariadení vlády (vláda kontroluje 83% spoločnosti) musí elektrinu predávať konkurencii za nižšie ceny. Tento rok na zľave prerobí vyše 10 mld.€, jej dlh vzrastie o 40 mld. až na 61 mld.€. No a kde nie sú peniaze, nie je ani pravidelná údržba a opravy sa vlečú.
Takže se zobchodovalo 2 až 3 promile denní spotřeby EU za nesmysl a z toho nám má jako běhat mráz po zádech?
A odkdy se zdražuje tím víc, čím je menší poptávka? Nějaké nové učivo ekonomie pro studenty EU?
Ty spotové ceny jsou naprosto nesmyslné, ale proč nás neinformují o forward cenách (a o kolik TWh se jedná) na příští a přespříští rok, po čtvrtletích, to je rozhodující,
o tom by měl seriozní web jako Oenergetice informovat.
Dovíme se to nebo je to firemní a tržní tajemství? Doufám, že se zde na webu dočkám odpovědi.
Celý článek je o forwardových cenách. O spotových cenách tam nevidím ani čárku.
ad Emil: cituji - "Při pohledu na cenu elektřiny pro příští rok (Cal-23, baseload) na burze PXE naskočí mráz na těle. V pátek se vyšplhala až na 984 EUR/MWh. Když se však podíváme na objem obchodů, tak zjistíme, že se prakticky neobchoduje."
Ceny 0,00nic objemů nejsou pro lidi tak důležité jako ceny 10, 50, 90, 95% objemů uzavřených na příští rok.
A zase: ceny forwardové na 50, 90% objemů konkrétně na podzim a zimu 2023 (čili-bude i příští zima podobně katastrofická - pro cca 50% či více naší populace), to je to co nás zajímá.
Ostatní jsou jen spekulace a vyvolávání hysterie, viz faktická poznámka výše pana Švarce, 16:27.
Ano, i tato část je o forwardových cenách.
Ano, musím opakovat, skutečné forwardové ceny, za které byla nasmlouvána elektřina na 2023, 2024 (po čtvrtletích a s uvedením nasmlouvaného objemu-jen největší nasmlouvané kontrakty), na které potřebuje ČEZ tu obrovskou garanci (půjčku od státu 74 miliard),
to je zajímavé
to ostatní je jen mlha, spekulace a novinářská hysterie.
Ale to je zřejmě neprůhledné, to náš odborný web nezveřejní,
i když obchody na burze by měly být ?? veřejně přístupné.
Za kolik ČEZ prodává a s jakou průměrnou cenou můžete snadno nalézt zde:
cez. cz/cs/pro-investory/prezentace-pro-investory
Pokud jsem ten článek správně pochopil, tak jde zkrátka o to, že ceny jsou tak vysoké (a nestabilní), že se žádné pořádné forwardové obchody neuzavřely (nikdo to za tu cenu kupovat nechce "z trhů však mizí likvidita").
Tedy ty ceny (obchody), co vás zajímají na rok 2023 se buď uzavřely dříve, a nebo obchodníci vyčkávají až se ceny ustálí, třeba (zda/až) se zase rozjede NS1 nebo vyjedná navýšení dodávek plynu od dalších producentů.
Ano, skoro nikdo teď forwardy nenabízí, protože už tak má problémy s cash-flow kvůli obrovským marginům a nechce to ještě zhoršovat, navíc nechce riskovat, že pokud z jakéhokoliv důvodu nebude schopen prodanou elektřinu skutečně vyrobit, nedokáže tu chybějící elektřinu nakoupit jinde.
Doporučuji článek
mraz ti mal behat po chrbte v casoch ked sme vyhadzovali miliardy solarnym baronom. Aha, vtedy si tvrdil aj s ostatnymi roztlieskavacmi, ze obcasne zdroje su nasa zachrana.
To jste si mě s někým spletl.
Energetická burza v Lipsku i v Praze, má tzv. "market makery", kteří jsou povinni generovat nabídku i poptávku pro protistranu. Tj. když tam přijde nějaký šílenec s tím, že chce koupit 2 MW v bejzu pro 23, tak mu musí nabídnout "nějakou" cenu. No a protože dnes se ani market makeři nechtějí zbavovat elektřiny, ale mají za povinnost reagovat, tak mu nabídli 984 EUR/MWh - a ten šílenec to koupil...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se