Zimní legislativní balíček EK se soustředí na energetickou účinnost a emise CO2

DomůEvropská UnieZimní legislativní balíček EK se soustředí na energetickou účinnost a emise CO2

Ve středu byl v Bruselu představen nový legislativní balíček. Tisíci stránkový dokument má nejenom napomoct Evropě dosáhnout svých závazků z Paříže, ale také snížit cenu za elektřinu pro domácnosti, zapojit obnovitelné zdroje energie do trhu s elektřinou a omezit využívání neudržitelných bioenergetických surovin.

Dle evropského komisaře Miguela Cañeteho je nový závazek pro energetickou účinnost centrální činností, od které se bude odvíjet dovoz elektřiny, nové pracovní příležitosti a snižování emisí.

„Evropa je na prahu revoluce v čisté energetice. A jak jsme ukázali v Paříži, můžeme to udělat správně, pouze pokud budeme pracovat společně,“ sdělil Cañete novinářům v Bruselu.

Viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič prohlášení doplnil slovy, že se jedná o velkou transformaci, možná největší od doby centrálních energetických systémů vybudovaných v Evropě. Co se týká společného snažení Evropy, otázkou zůstává Velká Británie. Není jisté, jestli stihne vložit nová energetická opatření do své legislativy před očekávaným Brexitem v roce 2019. Ačkoliv nový balíček reprezentuje stejné priority, jaké si Velká Británie klade, dle mluvčího chce mít vláda spolehlivý a levný energetický systém s čistou energií.

Nové cíle a závazky

Nový „zimní“ balíček obsahuje mnoho zajímavých čísel a cílů. Jedním z nejdůležitějších cílů je zřejmě snížení energetické spotřeby o 30 % do roku 2030. Do stejného roku chce Evropa také snížit emise CO2 o alespoň 40 % a zároveň modernizovat svojí ekonomiku.

Do roku 2030 by se mělo dle plánu vyrábět 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ve spojitosti s tímto cílem se má začít vyčleňovat uhlí a uhelné elektrárny by měly mít zakázanou účast v kapacitních mechanizmech. Dále se zavádí nová hranice 550 gramů CO2 na kWh pro nové elektrárny. Pro stávající elektrárny začne tento limit platit v roce 2026.

Z finančního pohledu by měl balíček přinést 177 miliard euro ročně v podobě veřejných a soukromých investic v příštím desetiletí, vytvořit 900 tisíc nových technických pozic a zvýšit HDP o jedno procento.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují