Americký senát schválil zákon pro urychlení zavádění pokročilých jaderných technologií
Americký Senát schválil zákon na urychlení rozovje jaderné energetiky, který zahrnuje zrychlení povolovacích procesů a nové pobídky pro pokročilé jaderné technologie. Zákon získal podporu obou stran díky příspěvku k dosažení klimatických, bezpečnostních a ekonomických cílů, které by akcelerace jaderné energetiky v USA měla přinést, uvádějí servery Euractive a Politico.
Americký senát v úterý 18. června schválil návrh zákona na urychlení rozvoje jaderné energetiky, včetně urychlení povolování a vytváření nových pobídek pro pokročilé technologie jaderných reaktorů.
Rozsáhlý návrh zákona o jaderné energii známý jako „ADVANCE Act“ (Accelerating Deployment of Versatile, Advanced Nuclear for Clean Energy) prošel Senátem poměrem hlasů 88:2, jen něco málo přes měsíc poté, co balíček získal více než 390 hlasů ve sněmovně. Nyní půjde k podpisu prezidentovi Joe Bidenovi.
„Jako významné vítězství pro naše klima a americkou energetickou bezpečnost schválil americký Senát zákon ADVANCE Act s ohromnou podporou obou stran,“ řekl senátor Tom Carper, demokrat, který je předsedou senátního výboru pro životní prostředí.
V stranicky rozděleném Kongresu je široká podpora obou stran spíše výjimkou. Demokraté považují zákon za klíčový pro dekarbonizaci a za součást širší strategie Bidenovy administrativy na podporu čisté energie. Pro republikány představuje způsob, jak podpořit komunity závislé na fosilních palivech a usnadnit jejich přechod na nové energetické zdroje.
Podobná dynamika se odehrává se zákonem o snížení inflace, kdy stále více republikánů podporuje výdaje na čistou energii schválené demokraty, protože tyto investice přinášejí nové továrny do jejich okrsků.
Přijetí jaderné energetiky Bidenovou administrativou a její cíl ztrojnásobit výrobu jaderné energie do roku 2050 slibují zvýšení pracovních míst. Daňové úlevy na výrobu jaderné energie v zákoně o snížení inflace rovněž podporují dlouhodobé investice.
Nuclear Energy Institute, přední průmyslová skupina, odhaduje, že typická jaderná elektrárna zaměstnává 500 až 800 pracovníků, a až 7 000 pracovníků během výstavby. Na každých 100 pracovních míst v jaderné elektrárně připadá dalších 66 míst v místní komunitě.
Snahy o obnovu jaderné energetiky zesílily po ruské invazi na Ukrajinu, která vedla k potřebě nezávislosti na ruském uranu a vytvořením vlastního dodavatelského řetězce pro jaderné palivo. Na konci května navíc administrativa založila národní pracovní skupinu pro řízení a realizaci jaderných projektů, jejíž cílem je propojit veřejný a soukromý sektor k urychlení výstavby nových jaderných elektráren. ADVANCE Act tak jen zapadá do širší strategie a snahy USA o jadernou renesanci.
Hlavní cíle nové legislativy
Zákon „ADVANCE Act“ má za cíl zefektivnit povolovací procesy pro pokročilé reaktory, snížit regulační poplatky a aktualizovat zastaralá pravidla omezující mezinárodní investice. Očekává se, že legislativa urychlí licencování nových jaderných reaktorů a sníží náklady pro společnosti.
Komise pro jadernou regulaci (NRC) má připravit zprávu o zjednodušení environmentálního přezkumu a nalézt způsoby rychlého licencování jaderných zařízení na brownfieldech nebo na místech bývalých fosilních elektráren, které již disponují připojením k síti.
Další body zákona zahrnují:
- koordinaci mezi NRC a ministerstvem energetiky pro kvalifikaci a licencování pokročilého paliva,
- strategii pro licencování a regulaci mikroreaktorů,
- vypracování předpisů pro pokročilé jaderné reaktory,
- zlepšení procesu schvalování vývozu americké technologie na mezinárodní trhy při zachování přísných standardů nešíření jaderných zbraní,
- zlepšení kvalifikace a licencování pokročilých paliv a paliv odolných proti nehodám, což má zvýšit bezpečnost a konkurenceschopnost reaktorů,
- vyhodnocení pokročilých výrobních technik pro efektivnější stavbu jaderných reaktorů.
Zjednodušení procesů pro výstavbu jaderných zdrojů a regulace pro malé modulární reaktory je aktuálním tématem i v České republice. V květnu vláda představila návrh atomového zákona, zaměřeného na urychlení povolovacích procesů pro nové jaderné bloky a malé modulární reaktory. Cílem je snížit regulatorní zátěž při schvalování staveb a přizpůsobit legislativu novým technologiím, jako jsou modulární reaktory.
Bezpečnostní otázky
Někteří zákonodárci vyjádřili obavy, že návrh zákona podporuje rozvoj jaderné energetiky na úkor důležitých bezpečnostních norem. Obávají se, že změna poslání NRC, která by měla nejen chránit veřejné zdraví a bezpečnost, ale také finanční zdraví průmyslu a jeho investorů, může vést k tomu, že se NRC stane spíše podporovatelem odvětví jederné energetiky než dohledovým orgánem.
Existují také obavy o ekologická rizika spojená s jadernou energetikou, přičemž ekologické organizace upozorňují na dlouhodobý problém bezpečného ukládání radioaktivního odpadu.
Skupiny pro nešíření jaderných zbraní, včetně Svazu znepokojených vědců, varují, že opatření usnadňující licencování technologicky vyspělých jaderných reaktorů, včetně těch využívajících vysoce obohacený uran, by měla klást důraz především na bezpečnost.
Mohlo by vás zajímat:
Super, že dávají jaderné energetice šanci. Držím Jigaru Shahovi palce, aby se mu povedlo z jaderného průmyslu vykřesat něco funkčního o co mají zákazníci zájem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se