Domů
Jaderné elektrárny
Energetické zájmy Spojených států v Evropě: LNG a malé modulární reaktory
Malý modulární reaktor AP300 od společnosti Westinghouse (Zdroj: Westinghouse)
Zdroj: Westinghouse

Energetické zájmy Spojených států v Evropě: LNG a malé modulární reaktory

Spojené státy americké se v minulém roce staly hlavním dovozcem zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy a částečně tak nahradily dodávky zemního plynu z Ruska. Nyní se USA snaží prosadit se na evropském trhu i v oblasti jaderné energie, konkrétně dodávkami malých modulárních reaktorů (SMR), píše Euractiv.

V minulém roce se Spojené státy staly hlavním globálním vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG), což významně zaplnilo mezeru po ruských exportech plynu do Evropy, které poklesly v důsledku ekonomických sankcí v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem. Evropa se tak stala hlavním cílem amerických dodávek LNG, přičemž v roce 2022 tvořily 64 % z celkového objemu, což je výrazný nárůst oproti předchozímu roku, kdy činily pouze 23 %.

Nyní se Amerika snaží zopakovat tento úspěšný příběh v oblasti jaderné energie a snaží se v Evropě prosadit dodávkami malých modulárních reaktorů (SMR). Tato technologie zatím není v komerčním provozu, je nicméně považována za slibnou a počítá s ní i návrh zákona EU o čistém průmyslu (NZIA) předložený letos v březnu. Hlavní výhodou malých modulárních reaktorů je, že jejich součásti lze vyrobit v továrně a dodat kdekoli na světě, včetně odlehlých oblastí s omezeným pokrytím sítě.

Rozvoji technologie SMR se věnují i evropské společnosti, USA je však rychlejší a rozhodnější, a to zejména pokud jde o marketing vůči potenciálním kupcům ve střední a východní Evropě.

Během summitu v Bukurešti minulý měsíc náměstek amerického ministra zahraničí Geoffrey Pyatt mluvil o civilním jaderném spojenectví své země s Rumunskem a zdůraznil plány na výstavbu malého modulárního reaktoru v Rumunsku do roku 2029. USA rovněž jednají s Českou republikou o dodávce SMR a společnost ČEZ podepsala několik memorand o spolupráci americkými firmami.

České a rumunské projekty jsou součástí širšího amerického plánu, programu amerického ministerstva zahraničí Phoenix. Projekt byl poprvé představen na klimatickém summitu OSN COP27 v loňském roce Johnem Kerrym, zvláštním vyslancem USA pro změnu klimatu. Projekt Phoenix financuje studie proveditelnosti související s umístěním SMR v Evropě s cílem nahradit uhelné elektrárny zejména ve střední a východní Evropě. K účasti na projektu byly také vybrány Slovensko a Polsko, jak oznámily USA 7. září.

Geoffrey Pyatt vnímá projekt Phoenix i nad rámec obav o změnu klimatu, a řekl, že USA vidí otázky energetické bezpečnosti jako „klíčový prvek naší transatlantické bezpečnosti“. Ruská válka na Ukrajině připomněla evropským vládám bezpečnostní a geopolitickou dimenzi energetické bezpečnosti, která přesahuje tradiční oblasti tržní ekonomiky a environmentální politiky.

Pyatt, zdůraznil, že strategickým cílem USA ve východní Evropě je zvrátit ruské snahy ovlivnit energetické dodavatelské řetězce, a tím vyvíjet tlak na evropské spojence. USA preferují spojenecké vztahy a partnerství jako základ své národní bezpečnosti, a považují energetickou bezpečnost za zásadní globální problém.

V Evropě jsou takové geopolitické úvahy stále nemyslitelné, pokud jde o jadernou energii. Německo a Rakousko jsou proti jaderným programům financovaným EU, a to i pro SMR, které jsou považovány za bezpečnější než tradiční velké jaderné elektrárny. Podle nich by se EU měla zapojit pouze do šíření čistých technologií, jako jsou obnovitelné zdroje.

U  Francouzů mezitím projekt Phoenix vyvolává závist i obavy.

„Američané mají pravdu, když říkají, že energie je strategická a geopolitická,“ řekl Christophe Grudler, francouzský zákonodárce v Evropském parlamentu přidružený k centristické skupině Renew. Z evropské perspektivy Grudler řekl, že otázku lze formulovat jednoduše: „mít svůj osud ve vlastních rukou a nebýt závislý na ostatních – včera na ruském plynu, dnes na americkém LNG“.

Jednou z reakcí na úrovni EU je návrh zákona EU o čistém průmyslu (NZIA), který uvádí SMR mezi řadu technologií považovaných za klíčové pro nízkouhlíkovou transformaci Evropy. Jako součást NZIA Grudler prosazuje, aby EU podporovala technologii SMR třetí a čtvrté generace.

 „Evropě to zabrání uzamknout se do americké technologie, která by nás ponechala v situaci závislosti. Musíme nejprve vytvořit evropský průmysl SMR. Proto prosazuji vytvoření evropské aliance SMR,“ řekl Grudler Euractivu.

Obchodní sdružení Nuclear Europe tento krok podporuje a říká: „Důležité je, že se EU zaměřuje na zajištění energetické nezávislosti a průmyslové suverenity“.

Politicky řečeno však bude zahájení evropské aliance SMR komplikované, připustil Grudler a poukázal na rozpory ohledně jaderné energie v Evropě. Přesto považuje vybudování evropského odvětví SMR za zásadní pro strategickou autonomii EU, zvláště když vezmeme v úvahu, že východní země EU jsou již v procesu vybavování se americkou technologií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Mirek
23. říjen 2023, 17:04

Americký projekt NuScale (SMR) jsem pvažoval za relativně perspektivní, když už jsme se rozhodl ignorovat hotové ruské a čínské SMR. Proto mě dost překvapil dnešní článek "Modulárním reaktorům NuScale hrozí skandál". Zatím největší zakázka firmy prý zavání podvodem. NuScale má prý peníze už jen na 15 měsíců provozu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se