Domů
Jaderné elektrárny
Eurokomisař pro vnitřní trh je zastáncem rozvoje jádra, potvrdil francouzským zákonodárcům
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Eurokomisař pro vnitřní trh je zastáncem rozvoje jádra, potvrdil francouzským zákonodárcům

Francie dlouhodobě lobuje za to, aby byly investice do jaderné energie považovány za ekologické, a tím bylo možné využívat jádro ke snižování emisí CO2. Země zároveň sama pracuje na vytvoření podmínek pro další rozvoj jaderných kapacit. Paříž proto dráždí ambivalentní postavení jaderné energetiky v zákoně EU o čistém nulovém průmyslu, který Komise představila před dvěma měsíci. Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton však francouzským zákonodárcům nyní zopakoval svou podporu jaderné energetice a označil ji za perspektivní odvětví a prostředek k dekarbonizaci EU, píše server Euractiv.

Evropská komise v polovině března představila návrh nařízení Net-Zero Industry Act (NZIA). Jedná se o text přijatý v reakci na americký Inflation Reduction Act (IRA). Podobně jako americká alternativa určuje dokument technologie, jež budou využívat finanční a regulační nástroje pro svůj rozvoj.

NZIA má pomoci posílit evropskou výrobní kapacitu čistě nulových technologií a překonat překážky bránící rozšíření výrobní kapacity v Evropě. Opatření obsažená v nařízení zvýší konkurenceschopnost průmyslové základny pro čisté nulové technologie a zlepší energetickou odolnost EU. Pro Francii je ovšem problematické, jak se dokument staví k jaderné energii.

Eurokomisař před národním parlamentem

"Jaderná energie je v něm zahrnuta a já jsem za ni bojoval," řekl Breton zákonodárcům z výboru pro zahraniční věci a hospodářství francouzského parlamentu, když byl ve čtvrtek dotázán na NZIA. Dodal, že "bez jaderné energie není možné dosáhnout cíle EU dekarbonizace do roku 2050", když před francouzskými poslanci zopakoval svou podporu jaderné energetice.

Ačkoliv březnový návrh Komise jaderné technologie skutečně zmiňuje, jedná se o výsledek ústupků na obou stranách. Kompromisní znění NZIA se tak vztahuje pouze na inovativní jadernou energetiku - čtvrtou generaci. Kategorie zahrnuje malé modulární reaktory, reaktory s roztavenými solemi nebo jadernou fúzi.

Pro Francii, která se však široce shodla na cíli oživit jadernou energetiku a ráda by navyšovala instalovaný výkon v jádru nebo využívala jádro pro výrobu vodíku, tento výsledek nemůže být uspokojivý. Odvětví totiž nebude moci využívat všech výhod, které jsou poskytovány jiným tzv. strategickým technologiím, jako jsou solární a větrná energetika nebo tepelná čerpadla.

Cesta se najde

Před francouzskými zákonodárci komisař obhajoval přístup Bruselu, který jadernou energii nepovažuje za "strategickou".

Upozornil, že pro jadernou energetiku by však mohly být vhodné jiné nástroje, které jsou poskytovány "strategickým" technologiím, jako je zvláštní status "prioritního projektu", možnosti veřejno-soukromých investic a výměna informací uvnitř Společenství.

Breton nicméně připustil, že termín "strategické" technologie je "nešťastný", a vyjádřil naději, že se jej podaří "změnit".

Návrh NZIA je nyní v rukou zákonodárců Evropského parlamentu. Členové energetického výboru Evropského parlamentu mohou upravovat text do 19. června, aby změnili text zprávy před hlasováním ve výboru, které je naplánováno na 12. listopadu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se