IEA varuje před ukončením využívání jaderné energie. Bude mít negativní vliv na klima i bezpečnost dodávek
Prudký pokles kapacity výroby elektřiny z jádra ohrozí plnění klimatických cílů a bezpečnost dodávek elektřiny. Rozvinuté země by proto měly najít způsoby, jak prodloužit životnost svých jaderných reaktorů. Uvedla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Jádro je nyní druhým největším zdrojem nízkouhlíkové elektřiny, za vodními elektrárnami. Do roku 2040 mají být vyřazeny z provozu dvě třetiny jaderné kapacity.
Na celosvětové výrobě elektřiny se jádro podílí asi deseti procenty. Jaderné elektrárny v USA a v Evropě jsou ale v průměru více než 35 let staré a mnoho ze 452 reaktorů se má ve světě zavřít. Levný plyn a přísnější požadavky na bezpečnost totiž způsobily, že jaderné elektrárny se stávají ekonomicky nevýhodné.
„Beze změn politiky mohou rozvinuté země do roku 2025 přijít o 25 procent své jaderné kapacity a do roku 2040 až o dvě třetiny,“ upozorňuje IEA ve své první velké zprávě o jaderné elektřině za dvě desetiletí.
Za posledních 20 let se v rozvinutých zemích zvýšila kapacita větrných a solárních elektráren o 580 gigawattů (GW). Podíl čistých zdrojů na výrobě elektřiny loni činil 36 procent, což je podle IEA navzdory růstu kapacity větrných a solárních elektráren zhruba stejný podíl jako před 20 lety právě kvůli poklesu kapacity jaderných elektráren.
Aby se vykompenzoval očekávaný pokles kapacity jaderných elektráren v příštích dvou desetiletích, měly by investice do obnovitelných zdrojů vzrůst pětinásobně. To by bylo nejen velmi nákladné, ale narazilo by to i na odpor veřejnosti a vyžádalo si to velké investice do přenosových sítí, podotýká IEA.
Ředitel IEA Fatih Birol uvedl, že agentura nežádá země, které se rozhodly opustit jadernou energetiku, aby své rozhodnutí přehodnotily. Země, které chtějí s výrobou energie z jádra pokračovat, by toho však měly udělat víc pro podporu tohoto odvětví.
Nízkouhlíková povaha jaderné energie a její úloha v energetické bezpečnosti nejsou podle něj dostatečné oceňovány u současných jaderných elektráren, aby mohly fungovat se ziskem, zatímco nové jaderné projekty se potýkají s překročením plánovaných nákladů.
Bez zásahů, které by poskytly větší podporou jaderné energii, budou celosvětové snahy o přechod na systém čistších zdrojů energie výrazně těžší, poznamenal Birol. Obnovitelné zdroje jsou sice důležité pro splnění cílů udržitelnosti, bude však mimořádně obtížné dosáhnout těchto cílů bez jádra.
Ředitel IEA pro energetické trhy Keisuke Sadamori uvedl, že výstavba nových větrných a solárních elektráren je dražší než prodloužení životnosti současných jaderných reaktorů. Náklady na prodloužení životnosti vycházejí na 500 milionů až jednu miliardu USD (11,5 miliardy až 23,1 miliardy Kč) na jeden GW.
U mnoha amerických reaktorů již byla životnost prodloužena ze 40 na 60 let. Francouzská společnost EDF, která je největším provozovatelem jaderných elektráren na světě, také usiluje o prodloužení životnosti reaktorů, uvedla agentura Reuters.
Mohlo by vás zajímat:
IEA se to dobře radí, ovšem fakt, že bude do roku 2040 zavřeno 300 dnešních reaktorů asi nikdo nezmění. A nových se staví minimum. Pokud bude za příštích 20 let postaveno 150 nových, bude to zázrak. Pravidelně ročně by se musela zahájit stavba 8 kusů nových , například letos za 5 měsíců zatím jeden ! ,loni za celý rok - 5, předloni - 4. Vypadá to, že roku 2040 skutečně poběží na světě o 100 až 200 kusů reaktorů méně jak r.2019. Tedy pokud se nestane nějaký zázrak. Výroba elektřiny z jádra klesne z dnešních 10 % na 5 %. Růst nákladů na stavbu je neúprosný tváří v tvář snižujícím se nákladům na OZE. Prodloužení životnosti už běžících reaktorů je jistě možné. Ale udělají to třeba Němci ?
Jakmile se do "snižujících se" nákladů na OZE začnou seriózně započítávat o náklady vyvolané, tedy v PS, ds atd. pak to už tak jednoznačné nebude. Stejně tak, jako až někdo jednou začne seriózně zkoumat jejich negativní vlivy. Jádro má za sebou desítky let a jeho negativa jsou dostatečně známá, OZE je nepoměrně mladší a skutečná negativa se teprve ukážou.
Ani v případě atomu nelze vyloučit nějaký "zázrak" , jaký se stal například s těžbou ropy v USA. Roku 1956 geolog M.K.Hubbert předpověděl, že těžba ropy v USA dosáhne svého historického vrcholu roku 1970 a pak už bude navždy jen klesat. Skutečně se stalo, že roku 1971 USA těžily maximum , tuším 532 mil. tun ropy ročně a pak už jen padaly a padaly na nějakých 300 mil. tun roku 2007. Dnes bychom podle Hubberta měli sledovat, jak USA musí každoročně navyšovat svůj import ropy a stávají se z 90 % závislými na dovozu. Sledujeme ale pravý opak ! USA těží více a více ropy , brzy se stanou ze 100 % saturovanými a budou dokonce ropnými exportéry. No pan Hubbert roku 1956 asi neznal frakování, či jen si nedovedl představit jeho uvedení do praxe. Co když se třeba Rusům povede stavět svůj reaktor VVER TOI za pouhé 3 roky a jeho cena klesne na 3 mld. USD = 70 mld. Kč ? A nebo to Číně stejně vyjde s jejich Hualong One ? A do toho se drasticky zhorší klimatické změny ? Je to krajně nepravděpodobné, ale ....?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se